Porady

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia OC?

Porady

Aktualizacja:
Projekt bez tytułu (43).jpg (2)

Nie ma co ukrywać - ceny ubezpieczenia OC potrafią być zatrważająco wysokie, szczególnie dla młodych kierowców. Istnieją jednak na szczęście pewne sposoby na znaczne obniżenie ceny tego obowiązkowego przecież ubezpieczenia. W tym artykule wybraliśmy i opisaliśmy kilka najbardziej podstawowych.

Wykorzystanie kalkulatora OC

Jednym z najprostszych sposobów na zaoszczędzenie jest skorzystanie z profesjonalnego kalkulatora ceny ubezpieczenia OC. Narzędzie takie wymaga podania od nas kilku podstawowych danych na nasz temat (oraz, rzecz jasna, informacji o stanie naszego pojazdu), ale wypełnienie formularza nie zajmie nam więcej, niż kilka minut. W zamian otrzymamy pełną listę towarzystw i agencji ubezpieczeniowych i z ich ofert możemy wybrać najlepszą opcję dla siebie. Kalkulator OC pokaże nam nie tylko cenę polisy, ale również dane szczegółowe - do jakich kwot zostaniemy objęci ubezpieczeniem, jakie wyjątki przewiduje ubezpieczyciel, jakie polisy dodatkowe zawierają się w cenie pakietu, możliwość rozłożenia płatności na raty etc.

Doświadczony współwłaściciel

Jeśli jesteśmy młodymi osobami i obawiamy się wysokich kosztów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, możemy poniekąd wyratować się ustanawiając ojca, matkę lub inną bliską osobę współwłaścicielem naszego pojazdu. Cena ubezpieczenia w większości towarzystw powinna wówczas solidnie spaść - oczywiście pod warunkiem, że wybrana przez nas osoba posiada korzystną historię bezszkodowej jazdy. Niestety, jest tu pewien haczyk - całkiem spora ilość towarzystw żąda bowiem, by osoba taka również była ich klientem, a do tego posiadała naliczone zniżki za bezpieczną jazdę.

Samochód o niewielkiej pojemności

Jeśli samochód o dużej pojemności nie jest nam koniecznie niezbędny - na przykład w celach zawodowych - warto zdecydować się na kupno pojazdu o nieco słabszych parametrach - zwłaszcza, jeśli jesteśmy młodym i niedoświadczonym kierowcą. Pojemność silnika jest bowiem jednym z kluczowych czynników, na jakie zwracają uwagę agencje ubezpieczeniowe przed zaproponowaniem nam konkretnej oferty. Im jest niższa, tym mniej kosztowało nas będzie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczyciele zwracają uwagę także na tak, wydawałoby się, nic nie znaczące detale naszego samochodu, jak jego kolor.

Cała płatność w jednym terminie

Wiele agencji ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i oferuje możliwość rozbicia płatności na raty w różnej formie - kwartalne, miesięcznie itp. Jeśli jednak tylko nas na to stać, najlepszym wyborem będzie uregulowanie od razu całej płatności z tytułu ubezpieczenia OC. Dlaczego? To bardzo proste - otóż z pozoru “tańsze raty” generują często naprawdę spore koszty. Zanim zdecydujemy się na OC płatne w formie ratalnej zsumujmy wysokości wszystkich rat i otrzymany wynik porównajmy do ceny OC płatnego “z góry”. Szybko okaże się, że różnica cen jest bardzo widoczna - może wynosić nawet do kilkuset złotych.

Zniżka małżeńska

Osoby będące w oficjalnym związku, a także posiadające tak zwaną wspólnotę małżeńską mogą skorzystać z dodatkowych zniżek na ubezpieczenie OC. W jaki sposób? Otóż zarówno mąż, jak i żona muszą być wpisani w dowodzie rejestracyjnym jako właściciele danego pojazdu. Choć wielu osobom może wydawać się to dziwne, ubezpieczyciele analizując nasz wniosek zwrócą uwagę również na nasz stan cywilny - a także na to, czy i ile dzieci posiadamy. Z danych towarzystw ubezpieczeniowych wynika bowiem, że osoby posiadające rodzinę jeżdżą ostrożniej, niż bezdzietni kawalerowie - stąd też cena oferowanego im ubezpieczenia również jest o wiele niższa.

Cashback za bezpieczną jazdę

Ta opcja nie jest, niestety, jeszcze popularna, a szkoda, bo wydaje się być jedną z bardziej atrakcyjnych metod na oszczędzanie pieniędzy na ubezpieczeniu OC. W jaki sposób działa cashback za bezpieczną jazdę? Za naszą zgodą ubezpieczyciel instaluje w naszym pojeździe specjalny nadajnik GPS, lub po prostu nawigację. Monitoruje ona nasz styl jazdy oraz to, w jakim stopniu stosujemy się do przepisów ruchu drogowego. System sprawdza nie tylko prędkość, z jaką się poruszamy, ale również czy zatrzymujemy się przed przejściem dla pieszych, staramy się ograniczyć zużycie paliwa płynną jazdą, czy jeździmy często w nocy itd. Jeśli nasza ocena będzie odpowiednio wysoka, pod koniec każdego okresu rozliczeniowego odzyskamy w nagrodę część środków, jakie przeznaczyliśmy na zakup polisy OC. Cashback jest naprawdę atrakcyjny i wynosi nawet do 35% wartości ubezpieczenia.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości