Porady

Jak narysować statek? Wskazówki do samodzielnej nauki

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Rysunek statku

Szkic statku nie jest trudny do wykonania. Poziom jego skomplikowania z czasem może jednak rosnąć. Na samym początku naukę rysowania (szczególnie jeśli dotyczy ona dziecka) można zacząć od prostych schematów żaglówek czy statków parowych. Z czasem obrazy mogą zyskiwać coraz więcej szczegółów. Po kilku tygodniach trenowania własnych umiejętności nawet skomplikowany rysunek pirackiego statku nie będzie stanowił nieosiągalnego wyzwania.

Praktyczna nauka, jak narysować statek, powinna rozpocząć się od umiejętnego wprowadzania kolejnych szczegółów do schematycznego na początku obrazka. Z czasem może się on komplikować. Warto zwrócić również uwagę na odpowiednie osadzenie statku w przestrzeni. Na początku statek może płynąć po prostej linii, a fale mogą być jedynie symbolicznie zaznaczone. Z czasem warto jednak spróbować rysunku, który pokaże autentyczny ruch statku po tafli wody.

Jak narysować statek?

Szkic statku na samym początku może być bardzo schematyczny. Należy jedynie właściwie zaznaczyć jedną linię fal i kadłub statku w kształcie trapezu. Na początek wystarczy zaznaczyć jeszcze maszt (linia pionowa) i ster (linia pozioma). Następnie dodać jeden lub dwa żagle. W ten sposób powstanie najprostszy rysunek statku-żaglówki. Żagle oraz kadłub można oczywiście ozdobić w dowolny sposób.

Hobby

Pasja od dzieciństwa
Pasja od dzieciństwa Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Bardziej skomplikowany szkic statku nad poziomem kadłuba doda jeszcze jeden (lub więcej) poziom z czytelnie zaznaczonymi kojami z małymi okienkami. Powyżej tego poziomu można w obrębie przestrzeni statku narysować prostokąt oznaczający mostek kapitański, nad którym znajdują się charakterystyczne dla morskich statków kominy. Poziom pokładu na takim rysunku nie będzie oczywiście bezpośrednio widoczny, pozostanie jednak czytelnie zaznaczony.

Jak narysować statek na morzu?

Jak namalować statek to jedno wyzwanie, drugie to, jak czytelnie zaznaczyć jego poruszanie się po wodzie. Na początek taki rysunek dobrze jest wykonać na papierze z wydrukowanymi gotowymi liniami, z czasem nie będą one potrzebne, jednak na początku mogą zdecydowanie ułatwiać naukę, jak namalować statek na morzu.

Jak narysować statek piracki krok po kroku?

Pierwsza linia wyznaczająca dół statku powinna biec ukośnie nieco do góry. Do jej początkowego punktu powinna przylegać poprowadzona prostopadle druga linia, która wyznaczy koniec statku. Przez całą długość statku do tej prostopadłej linii powinny biec równolegle jeszcze dwie lub trzy, które wyznaczą maszty statku. Następnie należy dodać zarysy kadłuba statku, które wyznaczą szerokość rysunku. Kolejny etapem jest zaznaczenie linii burt i ich wysokości. Wokół podstawowych pionowych linii należy zaznaczyć kontury poszczególnych żagli, które powinny układać się w elipsę. W ten sposób zaznaczony zostanie podmuch wiatru kierujący statkiem. Pod linią pokładu warto zaznaczyć okna. Jeśli rysunek przedstawia statek piracki, można zaznaczyć miejsce na armaty i broń. Koniecznym elementem na bardziej szczegółowych rysunkach jest oczywiście koło sterowe. Ważnym szczegółem są także gniazda obserwacyjne na poszczególnych masztach. Warto dodać flagę rozpostartą na wietrze. Rysunek można wzbogacić również o liny, koła ratunkowe i inne typowe elementy żeglarskiego ekwipunku. Przy burtach można zaznaczyć kontury szalup ratunkowych. Można podkreślić również samą taflę wody – zakreślić linie fal zgodne z nachyleniem statku.

Jak narysować statek kosmiczny? 

Szkic statku poruszającego się po morzu to znacznie bardziej skomplikowane zadanie. Pytanie, jak namalować statek kosmiczny, wymaga mniej rozbudowanej odpowiedzi:

  • szkic rozpoczyna się o rysunku dwóch łuków, które zbiegają się ze sobą, tworząc kontury rakiety;
  • mniej więcej w ⅓ wysokości konturu rakiety, w górnej części rysunku, należy dorysować analogiczny szkic nieco mniejszej rakiety „przyczepionej” do tej pierwszej;
  • u dołu obydwu rakiet należy stworzyć kontury świadczące o zapłonie. Kształt ten powinien przypominać wzór odwróconego ogniska. Płomienie powinny być bowiem skierowane ku dołowi kartki;
  • rysunek rakiet można uzupełnić o napis (np. NASA) lub inne szczegóły.

W Internecie znajdziemy wiele szczegółowych tutoriali, jak narysować statek krok po kroku. Ten kosmiczny można bowiem narysować na schemacie okręgu, uzupełniając go całą masą szczegółów. Wszystko zależy od zdolności, poziomu zaawansowania i cierpliwości rysującego. Podobnie jest zresztą w przypadku statków morskich. Szczegółowość kolejnych rysunków można za każdym razem komplikować.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Robin Skjoldborg/Getty Images

Pozostałe wiadomości