Jak narysować rower – wskazówki i praktyczne porady

Rower - jak narysować?
Fot. Getty Images/paul mansfield photography;
Jak się rysuje rower? Najprostsza wersja to dwa koła, pomiędzy nimi odwrócony trójkąt jako rama i kilka elementów dodatkowych, jak siodełko czy kierownica. To jednak wersja dla rysowników amatorów. Prezentujemy krok po kroku, jak narysować rower.

Zobacz też: Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Nauka jazdy na rowerze biegowym, z pedałami i bez bocznych kółek >>> 

Do perfekcji w rysowaniu dochodzi się bardzo długo, a szlifowanie stylu wymaga wielu godzin spędzonych z ołówkiem w ręku, mnóstwa nieudanych projektów i przede wszystkim cierpliwości. Rada specjalistów w tej kwestii może być tylko jedna. Jaka? To proste – należy nieustannie ćwiczyć. Od czego zacząć? Sprawdźmy, jak narysować rower krok po kroku .

Zobacz też: Ten rower kosztuje milion złotych! Poznajcie Polaka, który go stworzył >>> 

Jak się rysuje rower?

W Internecie możemy znaleźć poradniki rysowania roweru o wielu poziomach trudności. Od prostych, geometrycznych form, przeznaczonych do nauki rysunku dla najmłodszych, po bardziej zaawansowane rysunki roweru z wieloma detalami i różnymi modelami dwukołowców . Do każdej z tych wersji będziemy potrzebowali kartki papieru, gumki do ścierania, ołówka, cyrkla lub innego przedmiotu, od której będziemy mogli odrysować koła. Cyrkiel będzie jednak bardziej praktyczny, bowiem potrzebne będą nam dwie pary kół – dwa o większych średnicach i dwa o mniejszych, tak byśmy mogli narysować obręcz koła z oponą. Na nich rysujemy błotniki odpowiedniej wielkości (z tyłu dłuższy, krótszy z przodu). Kolejny element to dwa niewielkie okręgi o identycznej średnicy, stanowiące oś kół. Połączmy je pionowymi, bardzo cienkimi liniami z obręczami i jeden z kluczowych elementów rysowania roweru, czyli koła, mamy gotowe.

Zobacz też: Zakaz jeżdżenia elektrycznymi hulajnogami po chodnikach we Francji. Kiedy w Polsce? >>> 

Następny etap rysowania roweru to ulokowany w pobliżu prawego koła niewielki okrąg, który będzie nam służył jako koło zamachowe do łańcucha. Wewnątrz rysujemy mniejszy, a w jego wnętrzu gwiaździsty kształt i koło zębate gotowe. Przechodzimy więc do rysowania ramy. Od koła zębatego, pod lekkim kątem wobec tylnego koła roweru, rysujemy dwie równoległe linie, których zadaniem będzie „dźwiganie” siodełka. Nieco bliżej siebie ulokowane dwie linie biegną z kolei od koła zębatego do osi tylnego koła. Następnie rysunek roweru ozdabiamy łańcuchem, dodajemy osłonę i tę część roweru do narysowania mamy gotową. Teraz narysujmy odpowiednio wyprofilowane (pod kątem) linie ramy, która będzie łączyć kierownicę z przednim kołem, a następnie połączmy pod kątem przednią część ramy z tą bliżej tylnego koła. Dwie podwójne linie pozwolą nam na domknięcie głównych elementów konstrukcyjnych. Pozostały nam jedynie detale – siodło, pedały, kierownica, bagażnik, koszyk. Ich kształt zależy od poziomu naszego zaawansowania w rysowaniu. Im więcej będziemy ćwiczyć, tym szybciej uda nam się stworzyć rysunek roweru, którego efekt będzie dla nas zadowalający . Ważne, by nie spoczywać na laurach i wytrwale trenować rysowanie, rozpoczynając od prostych kształtów, na bardziej zaawansowanych kończąc.

Rower do narysowania – wersja prosta

W wersji uproszczonej, pozbawionej detali i ozdobników, możemy szybciej narysować rower . Pewnie nie będzie to najwyższy poziom rysunku, ale do jego osiągnięcia dopiero zmierzamy. Spróbujmy więc zacząć od najprostszych wersji. Na początek narysujmy romb. Po jego lewej stronie dodajmy dwie krótkie linie odchodzące do góry (za chwilę dorysujemy tam kierownicę). W dół pod lekkim kątem narysujmy dwie linie, które będą widełkami podtrzymującymi przednie koło. Teraz używamy cyrkla, ewentualnie naczynia, od którego możemy odrysować równej wielkości rowerowe koła. Pozostało już tylko kilka detali – nieco wygięta kierownica i owalne siodło. Na jednym rogu rombu dorysowujemy niewielkich rozmiarów koło, we wnętrzu którego tworzymy gwiazdę. Od jego osi odchodzą pedały, zaś oba koła wypełniamy szprychami. I tak, rysując rower krok po kroku, otrzymujemy jego najprostszy graficzny wizerunek.

Zobacz też: Z dzieckiem na rowerze – za co odpowiada dorosły? >>> 

Ćwicząc rysowanie, możemy próbować narysować koła rowerowe odręcznie. Pewnie ani za pierwszym, ani nawet za dziesiątym razem nie uda nam się stworzyć idealnych okręgów, ale każda kolejna próba może przybliżać nas do pełnego sukcesu. Do tylnego koła dorysowujemy jeden trójkąt. Przednie koło łączymy z drugim trójkątem. Ich zwieńczeniem jest siodełko. Jeszcze pedały i kilka innych detali i kolejna wersja rysunku roweru jest gotowa.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości