Porady

Jak narysować krajobraz w różnych porach roku?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk

Rysowanie krajobrazu daje artyście bardzo wiele możliwości wyrazu. Krajobraz jesienny może być jasny i słoneczny, ale też deszczowy i pochmurny, krajobraz wiosenny również może być różnorodny. W tym artykule dowiedziesz się, jak narysować krajobraz.

Rodzice dzieci w wieku szkolnym często spotykają się z sytuacją, w której muszą pomóc dziecku narysować krajobraz w określonej porze roku. Najlepiej zawczasu nauczyć się, jak narysować krajobraz.

Jak narysować krajobraz?

Doświadczeni artyści polecają malowanie krajobrazu z natury. Jednak malowanie czy rysowanie ze zdjęcia pozwala na pracę długotrwałą, w dowolnym momencie. Tymczasem rysowanie z natury zmusza artystę do pracy bardzo dynamicznej, bowiem obraz zmienia się prawie co chwilę – przesuwają się cienie, a słońce wychodząc lub chowając się za chmury, też zmienia układ światła i cienia. Doświadczeni artyści wskazują główne zasady rysowania krajobrazu:

  • Najlepiej zacząć od zrobienia szkicu. Można do tego wykorzystać ołówek lub węgiel, ponieważ w razie potrzeby łatwo usuwa się nieudane elementy.
  • Rysowanie krajobrazu powinno się zacząć od narysowania nieba. Warto stosować wiele odcieni, gdyż piękne niebo jest najważniejszym elementem obrazu.
  • W kolejnym kroku powinno rysować się szczegół, który będzie główną osią obrazu. Może to być ścieżka, droga lub rzeka. Trzeba też dodać elementy, które wskazywać będą, gdzie znajduje się linia powierzchni ziemi.
  • Teraz zajmujemy się elementem, który połączy tylny i przedni plan. Może to być np. trawa mniejsza na tylnym planie, większa na planie pierwszym. Efekt ten można uzyskać, umieszczając kamienie przy drodze. Na pierwszym planie powinny być one duże, a wraz ze wzrostem odległości rysujemy kamienie coraz mniejsze.
  • Aby uzyskać realność obrazu, trzeba dokładnie odwzorować cienie, które układają się pod drzewami. Muszą kłaść się w tym samym kierunku, odpowiednio do pory dnia. To właśnie precyzyjne układanie się cienia i światła powoduje, że obraz nabiera dynamiki. Kiedy na obrazie umieszczone zostały wszystkie główne elementy, można przejść do szczegółów.
  • Trudno jest w jednym dniu namalować cały obraz, dlatego w kolejnych dniach trzeba czynić to o tej samej porze, aby układ światłocienia był zbliżony. Dobrze też przyjść przy tej samej pogodzie, żeby zachować podobny układ światła.

Zobacz wideo: Obrazy malowane słońcem

Obrazy malowane słońcem
Obrazy malowane słońcem Jak powstają obrazy wypalane przez promienie słoneczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak narysować krajobraz wiosenny?

Rysunek krajobrazu dzieli się na trzy główne części – motyw przedni, motyw główny oraz tło. Każdy rysunek krajobrazu musi mieć swój motyw główny, który jest jego najważniejszym elementem. Umieszcza się go na pierwszym planie, dzięki czemu wygląda na większy w porównaniu do reszty elementów. Niezbędne narzędzia do malowania krajobrazu to oczywiście kartka papieru i ołówek, ale także gumka i linijka.

Krajobraz, aby uzyskać pewną perspektywę i zróżnicowanie obrazka, rysuje się najczęściej w terenie pagórkowatym. Dlatego w przednim planie rysujemy wzgórze, które powinno zajmować większą część kartki. Prowadzimy je zaokrągloną, ciągłą linią od podstawy kartki do jej prawej krawędzi. Na drugim planie rysujemy kolejny pagórek, zaczynając od lewej krawędzi kartki, do momentu zetknięcia z pagórkiem z planu pierwszego. Jako że jest on usytuowany nieco dalej, na naszym obrazku będzie zasłonięty przez pierwszy pagórek – dzięki temu zabiegowi będzie też mniejszy. W miejscu przecięcia się linii dwóch pagórków można narysować krzaki – służyć temu będą faliste, półkoliste linie. Po ich narysowaniu trzeba wygumkować linię pagórka, która jest zasłaniana przez krzaki. Za mniejszym, oddalonym pagórkiem można narysować kolejne faliste linie, które symbolizować będą wierzchołki drzew. Za głównym pagórkiem dodajemy podobne linie, jednak dużo szersze – będzie to wyobrażenie wierzchołków drzew lasu z oddali.

Rysujemy krajobraz wiosenny, dlatego nieodzownym elementem będzie umieszczone w centrum słońce. Do jego narysowania przyda nam się cyrkiel. Dla nadania dynamizmu naszemu dziełu rysujemy promienie rozchodzące się od słońca we wszystkie strony, a kończące na krawędzi obrazka lub przy grzbietach wzgórz. Dodajemy teraz chmury na niebie. Przesłaniają one nieco promienie słoneczne, więc niepotrzebne linie usuwamy za pomocą gumki. Wiosna to oczywiście kwiaty i zielona trawa. Kwiaty rysujemy na pierwszym planie, podobnie jak trawę, dlatego jej źdźbła będą stosunkowo duże. Możemy zostawić obrazek w formie szkicu, ale dużo efektowniej będzie wyglądał odpowiednio pokolorowany. Po tym krótkim instruktażu wiemy już, jak narysować krajobraz wiosenny.

Jak narysować krajobraz jesienny?

Jesienny krajobraz daje bardzo duże pole do żonglowania kolorami. Dlatego przystępując do jego rysowania, warto już na wstępie określić paletę barw, z której będziemy korzystać. Załóżmy, że chcemy narysować piękny, jesienny dzień. Niezbędna nam będzie niebieska kredka, którą narysujemy niebo oraz żółta do umieszczenia na nim słońca. Na dole obrazka warto przy użyciu kilku odcieni zielonego koloru dorysować trawę. Skoro mamy do czynienia z jesienią, koniecznie trzeba narysować liście w bardzo rożnych odcieniach, poczynając od brązowego, a na czerwonym kończąc. Do dopracowania jesiennego krajobrazu warto dodać drzewa z liśćmi o kolorach podobnych do tych leżących na trawie.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: VisionsofAmerica/Joe Sohm/Getty Images

Pozostałe wiadomości