Porady

Jak domyć pożółkłe ramy okien? Sprawdź domowe sposoby

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Okna

Wyprodukowane z tworzywa PCV białe ramy okienne, z czasem żółkną. Brudne zacieki to zmora wielu właścicieli mieszkań. Wbrew pozorom, można je łatwo wyczyścić. Sprawdź prosty sposób na to, aby pozbyć się żółtego okien odcienia raz na zawsze. 

Czyszczenie pożółkłych framug okien

Zanim przejdziemy do czyszczenia pożółkłych framug okien, warto poznać materiał, z którego są stworzone. Większość z nich powstaje z PCV, czyli syntetycznego polimeru z grupy polimerów winylowych. Jest to materiał średnio wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i niespecjalnie na działanie wielu rozpuszczalników. Oznacza to, że powinniśmy zrezygnować z używania drucianych szczotek i mocnych rozpuszczalników, jak aceton lub chlor. 

Porządki domowe

Wiosenne mycie okien
Wiosenne mycie okienDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Aby ramy okienne były czyste, należy pamiętać przede wszystkim o regularności. Jeżeli pozwolimy zanieczyszczeniom, aby "wżarły" się w plastik, to może się okazać, że już nigdy ich nie doczyścimy. W takiej sytuacji można je jeszcze odratować - malując lakierem poliuretanowym. W tym celu ramy okna należy dokładnie umyć i odtłuścić, a parapet i szybę przed malowaniem zabezpieczyć folią malarską. 

Jak wybielić pożółkłe framugi okien - domowe sposoby

Dobrym domowym sposobem na zmywanie żółtych śladów z ram okiennych jest zrobienie domowego specyfiku z sody oczyszczonej, octu i soku z cytryny. Całość powinna mieć konsystencję pasty, którą nakłada się na zanieczyszczenia, a następnie zmywa.

Delikatniejszym sposobem jest zrobienie roztworu z octu (85 ml), wody (125 ml) i soku z cytryny (30 ml). Taką mieszanką należy przecierać zabrudzone szyby, a następnie spłukać je czystą wodą. Można do roztworu przed myciem dodać łyżeczkę płynu do mycia naczyń.

Najlepszym sprawdzonym sposobem będzie jednak zastosowanie specjalnych płynów przeznaczonych do mycia powierzchni PCV. W ten sposób mamy pewność, że nie uszkodzimy tworzywa podczas jego czyszczenia.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Iuliia Mikhalitskaia/Getty Images

Pozostałe wiadomości