Porady

Jak dobrać poszetkę i jak ją złożyć? Rodzaje poszetek i sposobów doboru

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Elegant w muszce i z poszetką

Noszenie poszetki od zawsze kojarzyło się z elegancją i wyczuciem. Poszetka, czyli ozdobna chusteczka wkładana do zewnętrznej kieszeni marynarki męskiej uzupełnia strój i podnosi jego atrakcyjność. Układając poszetkę, warto kierować się nie tylko własnym gustem, ale także stylem pozostałych elementów stroju. Sprawdzamy, jak złożyć poszetkę i którą wybrać?

Poszetka i krawat (lub mucha) to te dwa elementy, które najskuteczniej poprawiają ogólny wygląd garnituru. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak składać poszetkę, to warto, abyśmy przejrzeli kilka podstawowych metod. Możemy złożyć poszetkę w kwadrat, prostokąt (TV Fold) lub trójkąty (Mountain Fold), przypominające górskie szczyty. Dobierając poszetkę pod kątem kolorystycznym, pamiętajmy o zasadzie podobieństwa i kontrastu.

Poszetka, czyli ważna ozdoba każdego gentlemana

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób należy składać ten niezwykle elegancki element męskiej garderoby, odpowiedzmy sobie wpierw na zasadnicze pytanie – co to jest poszetka? Poszetka to nic innego, jak ozdobna chusteczka. Wymiary poszetek to 35 × 35 cm. Poszetka w złożonej formie umieszczana jest w małej kieszeni wierzchniej garnituru, określanej mianem brustaszy. Poszetki do garnituru mają kształt kwadratu. Nie należy mylić poszetki z butonierką (dziurką w klapie marynarki) ani też ze zwykłą chusteczką. Dopasowana do garnituru, koszuli i krawata bądź muchy poszetka jest w stanie znacznie uatrakcyjnić nasz wygląd. Stanowi nie tylko swoistą „wisienkę na torcie” stroju wizytowego, ale też świetny dodatek, który uzupełnia i nadaje wyrazistości reszcie stroju. Poszetka do garnituru ma dopełnić całokształt, nie może jednak go zdominować, dlatego tak ważne okazuje się prawidłowe składanie poszetki.

Jak składać poszetkę?

Składanie poszetki wcale nie jest tak trudną czynnością, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Złożenie poszetki jest dużo prostsze niż wiązanie krawatu lub nawet muchy. Na przestrzeni dekad powstało wiele sposobów na to, jak nosić poszetkę – poniżej przedstawiamy kilka wybranych, najbardziej popularnych metod.

Najbardziej klasycznym przykładem złożenia poszetki jest złożenie jej w kwadrat tak, aby najbardziej ozdobna, zwykle ręcznie wykonana część zewnętrzna materiału wystawała na zewnątrz. Odmianą tego sposobu jest tzw. TV-fold , czyli poszetka w marynarce ułożona w prostokąt lub kwadrat , wystający równo na odległość ok. 1 cm znad brustaszy. Nazwę tego sposobu złożenia poszetki zawdzięczamy wystrojowi prezenterów telewizyjnych. Osoby odpowiedzialne za ich wygląd miały na celu z jednej strony umiar i brak przesady w wykorzystaniu tej ozdoby, z drugiej zaś strony niechęć do całkowitego zrezygnowania z poszetki.

Ze względu na kierunek rogów poszetki wyróżniamy dwa pozostałe typy, które de facto moglibyśmy podzielić jeszcze na kilkanaście, o ile nie kilkadziesiąt, różnych mniejszych wariacji. Pierwszym typem jest model „bufiasty”. To złożenie poszetki w taki sposób, aby jej zakończenia były skierowane do dołu i nie były widoczne. Jednym z popularniejszych sposobów składania poszetki z rogami do dołu jest układ Mountain Fold – rogi poszetki skierowane są do góry, przypominając cztery szczyty góry, a odległość pomiędzy nimi powinna wynosić 0,5–1 cm i być symetryczna. Drugi typ, tzw. cztery rogi, polega na odwrotności – wszystkie rogi wystają znad brustaszy i są w pełni widoczne. Popularnym sposobem wiązania poszetki w tym wypadku jest układ Puff, polegający na tym, że na wierzch wychodzi środkowa część poszetki. Jest ona w charakterystyczny sposób "zagnieciona", ma sprawiać wrażenie kłębienia się. Do takiego ułożenia polecane są poszetki jedwabne, bogate w kolory.

Jak dobrać poszetkę do garnituru? Czym należy się kierować?

Dobór poszetki do garnituru nie musi być wcale trudny. Pamiętajmy, że poszetka jest klasycznym i osadzonym w długoletniej tradycji elementem, dlatego prawidła dotyczące tego, jak wybieramy poszetkę, prędko się nie zmieniają. Podstawową zasadą doboru poszetki jest korespondencja między poszetką i krawatem lub muchą – to do tych elementów każda poszetka musi pasować.

Istnieją dwa sposoby , którymi możemy się kierować przy doborze. Pierwsza zasada głosi, że poszetka i mucha lub krawat powinny do siebie nawiązywać i się uzupełniać. Jeżeli więc zakładamy czerwony krawat, dobierzmy do niego czerwoną poszetkę. Jeśli lubimy krawaty wpadające w brązy, doskonale sprawdzą się brązowe lub np. brązowo-złote poszetki.

Z kolei druga metoda na wybór właściwej poszetki bazuje na przeciwnościach – poszetkę należy wówczas dobrać na zasadzie kontrastu, co może mieć fenomenalny efekt. Przykład? Czerwona poszetka do granatowego garnituru i krawata – mimo że występuje wówczas znaczny kontrast, to finalnie takie połączenie wygląda znakomicie. Innym przykładem może być całkowity kontrast – czarna poszetka i biały krawat. Połączenie intrygujące i atrakcyjne.

Wybór właściwego koloru poszetki zależy także od okoliczności. Poszetka do garnituru ślubnego tradycyjnie powinna być biała, co wpisuje się w symbolikę niewinności. Niemniej jednak nie do każdego ślubnego garnituru biała poszetka będzie pasowała. Przykładowo, wybierając ciemnozielony garnitur, zdecydujemy się na ciemniejszy kolor poszetki.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Stylowy powrót do biura

Stylowy powrót do biura
Stylowy powrót do biura

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Anchiy/Getty Images

Pozostałe wiadomości