Porady

Jak dbać o kwiaty cięte i kwiaty w doniczkach?

Porady

Aktualizacja:

Piękne storczyki, hiacynty i bromelie, stojące na parapecie to marzenie niejednej pani domu. Jak je pielęgnować, aby kwitły jak najdłużej? A jak zadbać o kwiaty cięte? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła mistrzyni florystyki Karolina Ładyżyńska-Skrzypek.

Jak dbać o storczyki?

Jest kilka zasad, których powinniśmy się trzymać, aby cieszyć się pięknem tych kwiatów jak najdłużej. Przede wszystkim liczy się odpowiednie umiejscowienie kwiatu. Storczyki nie lubią ciemnych miejsc i ustawione w cieniu szybko marnieją, objawiając swój dyskomfort matowieniem liści. Nie przepadają też za przeciągami. Lubią za to odpowiednią wilgotność powietrza, która powinna wynosić ok. 60 proc. Optymalna temperatura dla storczyków to 20-25 st. C, natomiast zimą wystarczy im 18 st. C.

Zbytnie nawilżenie powoduje, że ich korzenie szybko zgniją, dlatego proces nawadniania powinien odbywać się co kilka dni. Jeśli chodzi o storczyki, podlewanie należy wykonać rano, nalewając wodę do spodka. Inne rozwiązanie to tzw. kąpiel, którą wykonamy wstawiając doniczkę z kwiatem do wody na kilka minut. Woda dla storczyków powinna być miękka, pozbawiona wapnia i lekko kwaśna. Sprawdzi się deszczówka lub ustana woda kranowa.

Jak dbać o hiacynty?

Hiacynty należy umieścić na parapecie, pamiętając jednak, aby stanowisko nie było zbyt ciepłe (im cieplejsze stanowisko, tym krótsze kwitnienie). Kwiat ten lubi regularne podlewanie, gleba nie może być zbyt wilgotna ani przesuszona. Najlepiej podlewać go raz w tygodniu, omijając okolice cebulki, która od nadmiaru wody może zgnić.

Jak dbać o bromelię?

Optymalna temperatura do uprawy bromelii wynosi 22–24 st. C, jednak w okresie zimowym powinna być nieco niższa i kształtować się w granicach 18–20 st. Kwiat doniczkowy bromelia musi być uprawiany w miejscu jasnym, ale bez nadmiernej ekspozycji na słońce. Warto także zabezpieczyć go przed chłodnym powietrzem oraz przeciągami. Zimą, kiedy nie jest zbyt jasno, warto ustawiać go blisko okna. Kwiat wymaga regularnego podlewania, ale trzeba pamiętać, że nadmierna wilgoć oraz zbyt niska temperatura mogą doprowadzić go do gnicia. Liście bromelii można również zraszać.

Jak dbać o kwiaty cięte?

Zimą w kwiaciarniach można kupić goździki i tulipany.

Zanim wstawimy goździki do wazonu należy je podciąć sekatorem i usunąć z łodygi liście, które mogłyby zalegać w wodzie. Kwiaty te mogą stać w płytkiej wodzie.

Tulipany także warto podciąć, ale w przeciwieństwie do goździków lubią one dużo wody w wazonie.

Zobacz także:

Kwiaty doniczkowe cieniolubne – gdy w mieszkaniu brakuje słońca

Pielęgnacja kwiatów egzotycznych w domu i ogrodzie – zasady, gatunki

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości