Porady

Jak ocieplić garaż blaszany? Co warto wiedzieć?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Blaszany garaż, na nim samochodowe opony.

Garaż blaszany to tania alternatywa dla tradycyjnych garaży murowanych. Bardzo często jest budowany jako uzupełnienie garażu dla dodatkowego auta lub innego pojazdu, który wymaga garażowania. Dużą zaletą blaszanego garażu jest prostota konstrukcji oraz stosunkowo krótki czas postawienia tego rodzaju budynku.

Garaż blaszany to jeden z najpopularniejszych rodzajów garaży w naszym kraju. Lekka konstrukcja zapewnia doskonałą ochronę samochodu nawet w najtrudniejszych warunkach, a jego budowa lub zakup w większości przypadków nie drenują portfeli osób, które chcą tego rodzaj garażu posiadać. Warto pamiętać, że istnieje wiele rodzajów garaży: garaż blaszany tynkowany, garaż blaszany ocieplony, garaż blaszany podwójny (tzw. garaż blaszany dwustanowiskowy) oraz wiele innych.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Garaż blaszany - co warto wiedzieć?

Budowa garażu blaszanego, niezależnie od tego, czy planowany jest garaż blaszany dwuspadowy, czy pojedynczy garaż blaszany z wiatą na drewno, wymaga odpowiedniego zaplanowania, a także zastanowienia się, czy blaszana konstrukcja faktycznie spełni w przyszłości nasze oczekiwania. Jeśli interesuje cię np. podwójny garaż blaszany lub po prostu garaż blaszany duży, zastanów się, czy nie lepiej jest zainwestować w dużą wiatę, której koszt kupna lub wybudowania będzie zdecydowanie tańszy niż w przypadku wspomnianych konstrukcji.

Warto wiedzieć, że garaż blaszany otynkowany, który w doskonały sposób chroni parkowane w nim auto przed warunkami środowiskowymi lub garaż blaszany podwójny dwuspadowy mogą być zdecydowanie droższe w budowie bądź zakupie od pozostałych rodzajów garażów. Jeśli interesuje cię garaż blaszany wysoki, zastanów się, czy nie lepiej rozważyć kupno lub budowę garażu drewnianego.

I choć garaż blaszany wyróżnia się niskim kosztem zakupu, to nie jest pozbawiony wad. Zdecydowana większość garażów blaszanych (wykluczając dobrze zrobiony duży garaż blaszany) jest bardzo lekka, dlatego intensywne nawałnice czy wichury mogą nieść ze sobą duże ryzyko uszkodzenia samego garażu, jak również składowanego w niej auta. Należy również pamiętać, że garaż blaszany, ze względu na podstawowy materiał użyty do jego produkcji, nie stanowi dużego zabezpieczenia przed złodziejami. Niezależnie od rodzaju blachy stosowanej do budowy tego rodzaju garażu, garaże blaszane nie stanowią dużej przeszkody. O czym jeszcze warto pamiętać? Blaszany garaż chroni jedynie przed opadami atmosferycznymi. Temperatura wewnątrz blaszanego garażu jest taka sama, jak na zewnątrz, co daje się we znaki zwłaszcza w zimowe poranki.

Jak zadbać o właściwą temperaturę wewnątrz garażu blaszanego?

Osoby, które chcą, by w garażu temperatura była wyższa niż na zewnątrz, powinny pomyśleć o jego ociepleniu. Garaż blaszany ocieplony oraz garaż blaszany tynkowany to dobre rozwiązanie. Jak ocieplić garaż blaszany? Istnieje wiele sposobów, które są stosunkowo proste i niedrogie w wykonaniu. Zdecydowana większość osób decyduje się na najprostszy zabieg: stalową blachę ocynkowaną, pokrytą tynkiem akrylowym lub powlekaną farbą, wzbogaca o najprostszy rdzeń styropianowy.

Blaszany garaż można ocieplić zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz. W przypadku wewnętrznej strony garażu blaszanego stosuje się cienką warstwę styropianu, która w większości przypadków nie przekracza grubości ok. 3 cm. Jak go zamontować? Najprościej jest przykleić poszczególne płaty styropianu specjalnym klejem lub pianką montażową. Dzięki temu styropian trzyma się w każdych warunkach, a koszt tej operacji jest stosunkowo niewielki.

Jak ocieplić garaż blaszany od zewnątrz? Podobnie jak w przypadku ocieplenia wewnętrznej strony garażu, tam również warto zastosować płyty styropianowe oraz odpowiedni klej. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku ocieplania garażu z zewnętrznej strony konieczne będzie zastosowanie tynku strukturalnego. Istotna jest również grubość styropianu, która nie powinna być zbyt duża.

Należy wziąć pod uwagę, że po wykonaniu tynkowania i ocieplenia zewnętrznej strony budynku dach garażu powinien nadal wysuwać się poza jego ściany. Warto również pamiętać o odpowiednim materiale termoizolacyjnym, który zapewni optymalne przekazywanie obciążenia z dachu na ściany zewnętrzne. Materiały termoizolacyjne służące ociepleniu garażu z zewnątrz najczęściej przypominają kształtem drewniany ruszt, który można przymocować do ściany za pomocą śrub.

Po przytwierdzeniu rusztu, nadchodzi czas na montaż płyt styropianowych. Nie jest to może najszybszy sposób na ocieplenie garażu blaszanego z zewnątrz, ale zapewnia naprawdę dobrą termoizolację, dzięki czemu w garażu będą panowała zupełnie inna temperatura niż na zewnątrz. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Yeongsik Im/Getty Images

Pozostałe wiadomości