Porady

Domowe sposoby na mrówki w domu - jak się ich pozbyć?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Mrówka

Jak pozbyć się mrówek z domu na własną rękę? Skuteczne sposoby na te insekty to soda, ocet, boraks, ale też ogórki, cytrusy, pieprz, mięta i olejki eteryczne. Sprawdź, jak je wykorzystać do zwalczania mrówek w domu. Do niektórych metod potrzebna będzie butelka ze spryskiwaczem, np. po płynie do mycia szyb.

Jakie są skuteczne domowe sposoby na mrówki w domu? Sprawdź, jak pozbyć się mrówek bez specjalistycznych środków. Sposoby na czarne mrówki w domu będą takie same, jak na faraonki. Problem w tym, że czarne mrówki łatwiej "przekonać", że nasze mieszkanie nie jest dla nich najlepszym lokum - one i tak preferują ogrody. Mrówki faraona natomiast lubią ciepło i w naszym klimacie szukają miejsc na gniazda w domach.

Zobacz wideo: Porządki domowe

Porządki domowe

Wiosenne mycie okien
Wiosenne mycie okienDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Mrówki w domu. Domowe sposoby na mrówki w domu

Dobrym sposobem na mrówki w domu jest boraks. To sól sodowa kwasu borowego używana do lutowania i spawania, może też być stosowana jako wybielacz. Aby wykorzystać boraks jako środek na mrówki, mieszamy go z wodą i cukrem. Zamiast cukru możemy dodać np. miód. Chodzi przede wszystkim o to, by skusić mrówki. Innym sposobem na mrówki z użyciem boraksu jest połączenie go z masłem orzechowym. Masło orzechowe skusi mrówki, a boraks je zabije.

Domowy sposób na mrówki w domu. Soda oczyszczona

Zmieszaj sodę pół na pół z cukrem pudrem. Można dodać odrobinę wody, aby soda miała formę pasty, niesypkiego proszku. Tak samo, jak soda, zadziała proszek do pieczenia.

Jak zwalczyć mrówki w domu domowym sposobem? Ocet

Aby zwalczyć mrówki w domu, należy zmoczyć miejsca, z których wychodzą mrówki wacikiem zwilżonym zwykłym octem spirytusowym lub jabłkowym. Do 30 ml octu można też dodać kropelkę olejku miętowego. Ocet usuwa chemiczne "tropy" mrówek i utrudnia im powrót do królowej. Oprócz tego jego zapach działa na mrówki odstraszająco. Jeśli trafimy octem w gniazdo mrówek, odstraszymy je stamtąd. Te, które będą poza nim, nie będą też mogły do niego wrócić. Podobnie zadziała inny kwaśny płyn - sok z cytryny. Najlepiej wykorzystać zarówno sposób na mrówki z octem lub boraksem, jak i sodę - zacząć od sody, aby mrówki-robotnice bez problemu przyniosły ją do gniazda i zatruły resztę. Dopiero po kilku dniach należy zastosować ocet.

Zobacz wideo: Co może nas użądlić?

Co może nas użądlić?
Co może nas użądlić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Sposoby domowe na mrówki w domu - mięta

Mięta odstrasza mrówki swoim zapachem. Można posadzić ją w ogrodzie, niedaleko wejścia do domu lub dodać 10 kropli olejku eterycznego do butelki ze spryskiwaczem pełnej wody i spryskać miejsca, którymi mrówki mogą wchodzić do domu.

Jak wytępić mrówki w domu? Domowe sposoby prosto z kuchni

Jak pozbyć się mrówek z domu domowym sposobem? Mogą nam w tym pomóc obierki z ogórków, najlepiej gruntowych. Mrówki z jakiegoś powodu unikają ogórków - ale zadziałają tylko świeże warzywa. Trzeba wymieniać je co drugi dzień na nowe. Innym kuchennym sposobem na mrówki jest pieprz cayenne. Zapach pieprzu dezorientuje mrówki i je odstrasza. Dla większego efektu można zmieszać pieprz pół na pół z kurkumą. Innymi przyprawami odstraszającymi mrówki są cynamon i chili. Skórki z pomarańczy i grejpfrutów po wysuszenie można zmielić i również traktować jak środek odstraszający mrówki. Również dwa świeże obrane ząbki czosnku pozostawione na drodze mrówek powinny odstraszyć mrówki swoim zapachem. Zwykła kuchenna sól niszczy mrówki - sprawia, że tracą wodę, odwadniają się i giną.

Jak pozbyć się mrówek z domu? Domowe sposoby na pryskanie

Inne domowe sposoby na mrówki w domu z wykorzystaniem butelki ze spryskiwaczem:

  1. 1Do butelki ze spryskiwaczem należy wlać mieszankę gorącej wody i łyżeczki płynu do mycia naczyń. Do tego nie zaszkodzi dodać łyżeczkę sody oczyszczonej. Można nim pryskać bezpośrednio w mrówki.
  2. 2Do butelki z wodą dodajemy łyżeczkę spirytusu salicylowego i łyżeczkę płynu do mycia naczyń.
  3. 3Woda (1/3 szklanki) i ocet (2/3 szklanki) z olejkiem z drzewa herbacianego i goździkowego to także świetny pomysł na domowy spray przeciw mrówkom.

Inne olejki eteryczne, które będą szkodliwe dla mrówek, to: olejek herbaciany, cytrynowy, miętowy, goździkowy.

Jak stosować domowe sposoby na mrówki? Porady

Gdzie wysypywać lub spryskiwać środki zwalczające i odstraszające mrówki? Trzeba obserwować miejsca, gdzie pojawiają się mrówki - przejrzeć blaty w kuchni, zlew, okna, szafki kuchenne. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wszelkie szczeliny. Drugą ważną grupą miejsc do spryskania lub posypania są miejsca wejścia dla mrówek - ramy okienne, drzwi wejściowe czy na taras. Jeśli w domu jest dziecko lub domowe zwierzę, uważajmy na niektóre składniki środków przeciw mrówkom, np. olejek z drzewa herbacianego jest toksyczny dla kotów i psów. Jeśli sposoby na mrówki okażą się skuteczne ważne, by regularnie usuwać martwe owady wilgotną ściereczką lub odkurzaczem (odkurzacz od razu trzeba opróżnić, gdyby mrówki jednak okazały się żywe). Miejsce, w którym leżały, warto spryskać którymś z powyższych sprayów. To sprawi, że nowe mrówki nie przyjdą "po śladach"pozostałych. Aby zapobiec powrotowi mrówek, utrzymujmy w kuchni porządek - szczególnie uważajmy na rozsypane na blatach produkty żywnościowe, a zwłaszcza cukier. Jedzenie w szafkach powinno znajdować się w szczelnych pojemnikach zamykanych po każdym użyciu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jenny Dettrick/Getty Images

Pozostałe wiadomości