Porady

Te przedmioty widzisz codzienne, ale czy używasz ich zgodnie z przeznaczeniem?

Porady

Szuflada pod piekarnikiem, dziura w rączce od patelni, plastikowy gadżet na środku pizzy – te przedmioty widzisz niemal codziennie, ale mało kto zdaje sobie sprawę, jaki jest ich konkretny cel. Często traktujemy je jako element czysto dekoracyjny albo wykorzystujemy do zupełnie czegoś innego. Oto ich prawdziwe przeznaczenie.

Do czego służy szuflada pod piekarnikiem?

Niemal wszystkie piekarniki mają na dole szufladę. Większość z nas przechowuje w niej blachy do ciast, patelnie, garnki. Natomiast pierwotną funkcją wcale nie jest przechowywanie w niej rzeczy. Została zaprojektowana z myślą o tym, żeby podtrzymywać ciepło przygotowywanych potraw. Przydaje się zwłaszcza podczas obiadu składającego się z wielu dań. Możemy np. umieścić tam ziemniaki, które nie wystygną w czasie oczekiwania na to, aż mięso się dopiecze. Co więcej, według zaleceń producentów w szufladach grzewczych nie powinno się trzymać niczego łatwopalnego. Dlatego, jeśli przechowujecie w niej instrukcje obsługi kuchennych sprzętów, lepiej ją przełóżcie.

Plastikowy "stoliczek" na środku pizzy – jaka jest jego funkcja?

Gdy zamawiamy pizzę na wynos, zazwyczaj do środka wkładany jest tajemniczy przedmiot przypominający mały biały stoliczek. Niektórzy kładą na na nim sos, jednak w rzeczywistości gadżet ten ma zupełnie inne zastosowanie. Jego oficjalna nazwa to "pizza saver", czyli... "pizzochron", który wymyśliła Carmela Vitale, a w 1985 roku Amerykański Urząd Patentowy przyznał patent. Dzięki jej wynalazkowi zamówiona pizza na wynos nie przykleja się do pudełka i zachowuje swój kształt.

Dlaczego rączka patelni ma na końcu dziurkę?

Intuicyjnie wydaje się, że jest po to, by zawiesić przedmiot na uchwycie. Często taka praktyka stosowana jest w restauracjach. Natomiast otwór w rączce przydaje się zwłaszcza podczas gotowania. Po wymieszaniu sosu, zamiast opierać brudną łyżkę o blat lub zlew, umieść ją w dziurce. Dzięki temu zachowasz porządek podczas przyrządzania potraw i zawsze będziesz mieć łyżkę pod ręką. Co więcej, odległość otworu od patelni celowo jest duża, by łyżka się nie nagrzewała.

Czy wiesz, dlaczego w kłódce znajduje się dziurka?

W prawie każdej kłódce znajduje się malutka dziurka obok miejsca, gdzie wkłada się klucz. Większość z nas nie zwraca na nią uwagi. Natomiast otwór ten ma dwa zastosowania. Po pierwsze, służy do odprowadzania wody, dzięki niej unikniemy korozji, gdy stosujemy ją na zewnątrz, np. przy drzwiach od garażu, a po drugie, ta mała dziurka służy do olejowania zamka, aby kłódka sprawnie działała.

Czemu na klawiaturze klawisze F i J mają wypustki?

Zastanawialiście się kiedyś, do czego służą wypustki na klawiaturach komputerowych przy literach F i J? Okazuje się, że mają one bardzo praktyczną funkcję. To ułatwienie pomagające w tzw. pisaniu bezwzrokowym. Kiedy piszemy, wypustki pozwalają nam zorientować się w położeniu na klawiaturze , bez potrzeby patrzenia na nią. To praktyczne rozwiązanie również dla osób niewidomych, które posługują się zwykłą klawiaturą, a nie z alfabetem Braille'a.

Zobacz także:

Grillowanie na słodko. Sposób na pyszny deser na domowy piknik

Zabawy oczepinowe, których goście nie znoszą. Dwie z nich powinny trafić na czarną listę weselną

Domowe masło klarowane. Jak je zrobić i ile czasu można przechowywać?

Zobacz wideo: Gadżety plażowe dla całej rodziny

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości