Porady

Długość wkładki a rozmiar buta

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Buty, nogi w szpilkach

Długość wkładki powinien znać każdy, kto miewa problemy ze znalezieniem dobrych butów. Zbyt ciasne lub zbyt wąskie, za małe lub za duże… Trudności pojawiają się szczególnie podczas zakupów przez internet, kiedy nie możemy przymierzyć butów na żywo. Okazuje się jednak, że dzięki odpowiednim pomiarom nawet przy zakupach online możemy dobrać rozmiar idealny dla siebie.

Przed dokonaniem pomiarów należy pamiętać, że interesuje nas długość wewnętrzna buta. Jest to o tyle istotne, że długość zewnętrzna zawsze będzie różnić się od właściwej długości wkładki. Jeśli masz problemy np. z nietypową szerokością stopy, warto się upewnić, czy i pod tym względem buty będą miały odpowiednie rozmiary.

Długość wkładki a rozmiar buta

Długość wkładki butów najłatwiej jest zmierzyć poprzez odrysowanie stopy na kartce. Aby dobrze to zrobić, należy trzymać ołówek prostopadle – obrys pod kątem może zafałszować wynik nawet o 0,5–1 cm. Jeśli chcesz, aby kartka lepiej się trzymała, można przykleić ją taśmą do podłoża.

Całą operację można przeprowadzić zarówno na stopach gołych, jak i w skarpetkach – najlepiej w tych, które najczęściej zakładamy (chyba że chodzi o klapki lub sandały). Następnie wystarczy zmierzyć długość stopy od czubka najdłuższego palca do pięty. Do wyniku należy dodać około 0,5 cm, ponieważ but powinien być trochę dłuższy od stopy.

Jeśli posiadasz buty, które mają idealny rozmiar i podobny kształt do tych, które zamierzasz kupić, warto zmierzyć długość ich wkładki. Wystarczy Ci szkolna linijka lub najprostsza miarka. W ten sposób poznasz dokładny rozmiar swojej wkładki i nie będziesz musiał dodawać dodatkowych centymetrów do wyniku. Tabelka poniżej przedstawia zależność pomiędzy długością wkładki a rozmiarem.

Tabela z rozmiarami butów i długością wkładek
Rozmiar buta - tabelaŹródło: Dzień Dobry TVN
Tabela z rozmiarami butów i długością wkładek

Pomiędzy długością wkładki a rozmiarem buta istnieje silna zależność. Po zmierzeniu rozmiaru wkładki wystarczy spojrzeć na tabelę, żeby przekonać się, jaki jest twój właściwy rozmiar. Jeśli długość wkładki wynosi 23,5 cm, rozmiar stopy to 36. I na odwrót. Przykładowo, jeśli masz rozmiar 37, długość wkładki wynosi 24,5 cm. A co, jeśli długość wkładki to 24 cm, jaki to rozmiar? Wystarczy zaokrąglić w górę liczbę podaną w tabelce, czyli do 24,5 cm. Wynika z niej, że w tym przypadku rozmiar buta to 37.

Porady stylistki

Ubierz się jak gwiazda filmowa
Ubierz się jak gwiazda filmowaDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Długość wkładki a rozmiar buta dzieci

Długość wkładki butów dziecięcych powinna być idealnie dopasowana do nóżki dziecka. Zdarza się jednak, że rodzice nie zwracają na to uwagi i kupują modele o 2 lub nawet 4 rozmiary za duże, uznając, że dziecko i tak błyskawicznie urośnie. Takie podejście może skutkować problemami ortopedycznymi, dlatego też szczególnie ważne jest, aby rodzice znali rozmiar buta i długość wkładki swoich dzieci.

Poniżej tabelka przedstawiająca zależność pomiędzy rozmiarem buta dziecka a długością wkładki.

Tabela z rozmiarami buta u dzieci i długością wkładek
Rozmiar buta u dzieci - tabelaŹródło: Dzień Dobry TVN
Tabela z rozmiarami buta u dzieci i długością wkładek

Podobnie jak i u dorosłych, długość wkładki butów dziecięcych można zmierzyć, obrysowując stopę. Dziecko powinno stać przy tym w lekkim rozkroku – tak, aby stopy były równomiernie obciążone. Warto zaznaczyć, że gdy buty mają rozmiar 21, długość wkładki może mieć nie tylko 13 cm, ale i np. 12,8 cm (liczbę tę należy zawsze zaokrąglić do góry). Jeśli jedna stopa jest dłuższa od drugiej, należy dobrać rozmiar pod tę drugą. Przykładowo, należy wybrać rozmiar 36, gdy długość wkładki wynosi przy jednej stopie 23 cm, a przy drugiej 22,5 cm.

Rozmiar buta a długość wkładki i typ obuwia

Wybierając odpowiedni rozmiar, należy zwrócić uwagę na to, że każdy typ obuwia dobiera się nieco inaczej. Przykładowo, klapki oraz sandały powinny przylegać do stopy, dlatego też nie należy dodawać zbyt dużo do długości wkładki buta, aby dobrać właściwy rozmiar. Nieco większe powinny być baleriny oraz szpilki i czółenka – z reguły należy dodać 0,5 cm, żeby otrzymać odpowiednią długość wkładki. Przy rozmiarze 40, długość stopy powinna więc wynosić teoretycznie 25 cm. Duże znaczenie ma jednak także szerokość stopy oraz ułożenie palców.

Buty sportowe oraz buty na zimę wyróżniają się tym, że ich rozmiar jest często o 1 numer większy od standardowego – dobrze jest o tym pamiętać, szczególnie, jeśli chcesz je kupić przez internet. Jeżeli więc z reguły nosisz rozmiar 38, a długość wkładki wynosi 25 cm, prawdopodobnie najlepiej będzie wybrać buty o rozmiarze 39. Nie jest to jednak reguła. Przykładowo, przy rozmiarze 39, długość wkładki może wynosić zarówno 25, jak i 27 cm.

Warto również zwrócić uwagę na to, że po południu oraz wieczorem po pracy stopy nieco puchną, dlatego nie należy dokonywać pomiaru z samego rana. Jeśli o godz. 8.00 wydaje ci się, że np. rozmiar 41 i długość wkładki będą odpowiednie, kilka godzin później może się okazać, że są już za ciasne. Warto jednak wiedzieć, że każda marka dysponuje własną rozmiarówką, dlatego zawsze przed zakupem butów warto się z nią zapoznać.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: sisterspro/Getty Images

Pozostałe wiadomości