Porady

Czyszczenie komputera z kurzu, wirusów i zbędnych plików

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk

Czyszczenie komputera stanowi podstawę dbania o niego. Dzięki darmowemu czyszczeniu komputera z kurzu i szybkiemu czyszczeniu komputera z wirusów nasze urządzenie będzie działać szybciej, a podczas korzystania z bardziej wymagających aplikacji komputer nie będzie się przegrzewał. Sprawdzamy, jak zrobić czyszczenie komputera.

Czyszczenie komputera ze zbędnych programów

Czyszczenie komputera jest obowiązkiem każdego odpowiedzialnego użytkownika. Jak wiadomo, każdy komputer się brudzi i zużywa – nie tylko fizycznie. Dlatego warto co jakiś czas przeprowadzić czyszczenie komputera ze zbędnych plików, starych aplikacji i programów, dzięki czemu powinien on działać szybciej.

Pierwszym elementem powinno być czyszczenie komputera ze śmieci – często zapominamy, że kasując dany plik, nie zostaje on trwale usunięty. Do tego należy wejść w folder „Śmieci”, znajdujący się zwykle na pulpicie i wyczyścić go. To sposób na szybkie czyszczenie komputera z rzeczy, których już nie potrzebujemy. Na tym etapie można też przeprowadzić czyszczenie komputera z niepotrzebnych plików. W tym celu otwórzmy panel sterowania i wejdźmy w zakładkę „Odinstaluj program ” (wystarczy najechać na prawą krawędź ekranu, jeśli korzystamy z systemu Windows 10). Czyszczenie komputera programem innym, niż panel sterowania również jest przydatne, zwłaszcza w sytuacji, w której dany plik nie widnieje w panelu sterowania. Oznacza to, że został niewłaściwie zainstalowany lub częściowo już odinstalowany.

W takiej sytuacji pobierzmy specjalny program – czyszczenie komputera będzie pewniejsze, jeśli wybierzemy zweryfikowany dobrymi opiniami produkt. Nie musi on być wcale drogi. Z reguły programy takie gwarantują darmowe czyszczenie komputera. Usuną one niepotrzebne (często niewidoczne) pliki, uporządkują rejestr komputera i wyczyszczą komputer z reklam. Ostatecznie powinniśmy także przeskanować urządzenie programem antywirusowym. W celu czyszczenia komputera z wirusów można także wykorzystać inne programy, które wyszukują niegroźne, ale wciąż złośliwe oprogramowanie, którego skanery antywirusa mogą nie zobaczyć.

Jeżeli zwolniliśmy miejsce na dysku i uporządkowaliśmy komputer, lecz nadal działa on bardzo wolno i często się zacina, to najlepiej zanieść go do pobliskiego serwisu. Warto też przygotować się na ostateczność – nie zawsze czyszczenie komputera bez formatowania będzie możliwe w przypadku mocnego zainfekowania. Formatowanie to ostateczna opcja, która gwarantuje czyszczenie komputera „do zera” – po tym zabiegu nie pozostaną na nim żadne nasze pliki, filmy, gry lub dokumenty, ale mamy pewność, że nie będzie na nim także złośliwego oprogramowania.

Jakim jesteś rodzicem w cyfrowym świecie?
Jakim jesteś rodzicem w cyfrowym świecie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czyszczenie komputera z kurzu

Kurz to niepozorny, ale najpoważniejszy wróg zewnętrzny każdego komputera. Regularne czyszczenie komputera z kurzu sprawi, że nie będzie on się przegrzewał, również radiatory powinny działać ciszej.

Ile kosztuje czyszczenie komputera z kurzu? Poniższe metody to sposób na czyszczenie komputera za darmo. Jedynym kosztem jest w zasadzie kompresor, ale możemy zastąpić go odkurzaczem. Czyszczenie komputera to bardzo łatwy i szybki proces. Do przeprowadzenia całkowitego czyszczenia komputera powinniśmy zaopatrzyć się w ścierki, sprężone powietrze (czyszczenie komputera kompresorem jest najbardziej skuteczne) i śrubokręt lub wiertarko-wkrętarkę. Pamiętajmy, że przed czyszczeniem komputera koniecznie należy odłączyć kabel zasilania i wyłączyć zasilacz.

Jeśli mamy taką możliwość, to na czas czyszczenia komputer możemy przenieść na otwartą przestrzeń, np. na balkon. Na początku spokojnie zdejmijmy obudowę komputera (w starszych obudowach trzeba odkręcić śrubki). Następnie przeprowadźmy czyszczenie komputera sprężonym powietrzem. W tym celu pokierujmy strumieniem sprężarki po kluczowych miejscach komputera – głównie po wentylatorach. Ze względów bezpieczeństwa odległość od końcówki rurki kompresora do podzespołu nie powinna być mniejsza niż 5 cm (zbyt duża siła gazu może uszkodzić kondensatory lub tranzystory). Czyszczenie komputera z kurzu to także konieczność przetarcia obudowy od wewnątrz oraz dysków twardych, na których może zalegać twardsza warstwa kurzu. Jeśli nie mamy kompresora, możemy zrobić czyszczenie komputera odkurzaczem, ale nastawmy go na niską moc i nie kierujmy zbyt blisko układów scalonych, ponieważ są delikatne.

Czyszczenie komputera oczywiście nie może ograniczać się tylko do wnętrza obudowy. Zadbajmy także o to, by urządzenie dobrze się prezentowało i wyczyśćmy klawiaturę oraz monitor. W przypadku laptopa można pokusić się o wyjęcie klawiatury i wyczyszczenie komputera od środka, jednak wymaga to specjalistycznej wiedzy. Nawet szybkie czyszczenie komputera powinno obejmować wytarcie z kurzu kabli po wcześniejszym rozplątaniu ich.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości