Porady

Kreatywność – w pracy i w szkole. Co to jest i jak ją rozwijać?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Flashpop/Getty ImagesJak być kreatywnym?

Kreatywność jest cechą, której od pracowników wymaga wiele firm. Jednak przydaje się ona również w procesie edukacji i w życiu prywatnym. Często kojarzona jest z zawodami artystycznymi, jednak istnieją różnice między kreatywnością a twórczością.

Znaczenie słowa kreatywność czasem nie jest właściwie rozumiane. Na czym więc polega i jak się objawia? Co to jest kreatywność i w jaki sposób można wykorzystać ją w różnych dziedzinach życia, w tym w pracy czy w szkole?

Zobacz wideo: Kreatywne zabawy dla dzieci

Kreatywne zabawy dla dzieci
Kreatywne zabawy dla dzieciJak zrobić kreatywną zabawkę dla dziecka?
Dzień Dobry TVN

Co to znaczy kreatywność? Definicja

Według definicji kreatywność jest zdolnością do tworzenia nowych pomysłów, koncepcji i rozwiązań na podstawie tych już istniejących. Efekty muszą być oryginalne, a przy tym stosowne do rozwiązywanego problemu i założonego celu. Samo słowo pochodzi od łacińskiego creatus oznaczającego "twórczy". Nie jest to jednak równoznaczne z posiadaniem przez osobę kreatywną talentu artystycznego. To powszechny błąd w rozumieniu tego określenia. Za wyrazy o podobnym znaczeniu można uznać za to pomysłowość i kreatywność. Cechę taką posiadać i wykorzystywać może każdy, bez względu na wykonywany zawód czy inne umiejętności.

Kreatywność w pracy i w szkole

Jednak zdolność twórczego myślenia, a więc kreatywność pracownika, nie bierze się znikąd. Dlatego dużą wagę powinno się przywiązywać do treningu kreatywności w szkole. Choć w dalszym ciągu pokutuje system, w którym dziecko powinno trafić w "klucz" odpowiedzi, wielu rodziców decyduje się na zapisanie go na zajęcia pozalekcyjne, które pozwolą zdobyć mu tę cenną umiejętność. Krótko mówiąc, kreatywność ma znaczenie!

Zajęcia rozwijające kreatywność dla dorosłych – ćwiczenia

Ćwiczenia na kreatywność można wykonywać w każdym wieku. Jak zacząć? Doskonałym sposobem na to, jak rozwijać kreatywność, będzie np. zadanie sobie jednego z najbardziej znienawidzonych pytań z rozmowy rekrutacyjnej, czyli… o nietypowe zastosowanie przedmiotów codziennego użytku. Może to być widelec, klucze, suszarka do włosów. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie. Najlepiej wymyślić co najmniej trzydzieści sposobów. Na początku może być trudno, jednak przy regularnej praktyce można wypracować kreatywność na zawołanie.

Dobrym sposobem na to, by pobudzić kreatywność, jest też tworzenie absurdalnych implikacji. Na czym to polega? Znanym przykładem jest stwierdzenie, że kto pije, ten jest święty. Bo przecież: "kto pije – ten śpi, kto śpi – ten nie grzeszy, kto nie grzeszy – ten jest święty". Nie jest to łatwe zadanie, jednak daje doskonałe rezultaty.

Warto również zadawać sobie pytania na kreatywność, np. zaczynające się od "co by było, gdyby…". Gdyby nigdy nie wynaleziono samochodu, gdyby wszyscy ludzie byli niewidzialni, gdyby nie istniało kłamstwo? Zagadnienia mogą być dowolne, liczy się jak najbardziej rozbudowana odpowiedź. Tylko wtedy ten sposób na to, jak poprawić kreatywność, przyniesie odpowiednie efekty.

Ćwiczenia na kreatywność dla dzieci

Jak ćwiczyć kreatywność u dzieci? Odpowiednie ćwiczenia warto wprowadzać już u dziecka w wieku przedszkolnym. To prawdziwy trening umysłu, który jest najbardziej chłonny właśnie w okresie dzieciństwa. Jak zwiększyć kreatywność swojej pociechy? Dla najmłodszych dobrym pomysłem będzie wykorzystanie obrazków. Można np. narysować kilka prostych kształtów, takich jak kółka czy kwadraty, i pozwolić dziecku dorysować szczegóły tak, aby powstał pełen rysunek, np. kota czy domu. Inną metodą na to, aby rozwijać kreatywność u dzieci, jest zachęcanie ich do wymyślania historii na temat gotowych obrazków dostosowanych do wieku.

Ćwiczenia rozwijające kreatywność u dzieci mogą wiązać się również z ulubionymi bajkami. Dobrym pomysłem jest wymyślanie alternatywnych zakończeń czy dalszego ciągu historii.

Ćwiczenia na kreatywność w grupie

Jak rozwinąć kreatywność, jednocześnie dobrze bawiąc się ze znajomymi? Dobrym pomysłem będzie np. stosowanie tych samych ćwiczeń, co w przypadku dzieci, tylko że odpowiednio utrudnionych. Zamiast wymyślać inne zakończenie bajki, można stworzyć całą historię od początku. Niech każda osoba po kolei dodaje do niej kolejne zdanie. Rezultat może być zaskakujący, a świetna zabawa gwarantowana! Ciekawym pomysłem będzie również spisanie listy kilku zupełnie niezwiązanych ze sobą słów i napisanie krótkiej historii, która będzie na nich bazować. Oba te ćwiczenia opierają się na twórczości i kreatywności, dlatego dzięki nim mogą powstać naprawdę ciekawe opowieści.

Czym jest i co oznacza kreatywność oraz jaką rolę pełni w edukacji? Znając odpowiedzi na te pytania, łatwo zauważyć, jak wiele można dzięki niej zyskać. Dlatego, zamiast powtarzać sobie "popraw swoją kreatywność" najlepiej od razu zabrać się do dzieła.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Flashpop/Getty Images

Pozostałe wiadomości