Porady

Co zrobić, żeby znicze paliły się dłużej? Przedstawiamy sprytne triki

Porady

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
kobieta.onet.pl
czarny_bez/Getty ImagesZnicze

Przed nami uroczystość Wszystkich Świętych. To czas, w którym odwiedzamy groby naszych bliskich i wspominamy tych, którzy odeszli. Zapalamy znicze, które niestety często gasną po kilku godzinach. Dlatego podpowiadamy, co zrobić, by paliły się, jak najdłużej.

W polskiej tradycji przyjęło się, że 1 listopada odwiedzamy groby naszych bliskich. Na cmentarze zazwyczaj udajemy się z wiązanką i zniczami. Niestety, często dzieje się tak, że gdy opuścimy bramy nekropolii, znicze, które zapaliliśmy - gasną. Wpływają na to nie tylko panujące warunki atmosferyczne, ale wiele czynników. Natomiast, istnieje kilka sposób, by temu zaradzić.

Zobacz wideo: Chryzantemy - królowe jesieni

Chryzantemy - królowe jesieni
Chryzantemy - królowe jesieni
Dzień Dobry TVN

Co zrobić, żeby znicze paliły się dłużej?

Sam wybór zniczy odgrywa znaczenie. Przede wszystkim przy zakupie, sprawdź, czy mieści się na nim etykieta, na której producent podał, jaki jest czas palenia. Jeśli nie zawarto takiej informacji, kieruj się rozmiarem. Na logikę - duży i ciężki znicz będzie się palił dłużej niż mały.

Następnie sprawdź powierzchnię wkładu. Parafina powinna być gładka i jednolita, pozbawiona pęcherzyków powietrza. Istotny jest również rodzaj knota. Cienki może szybko zostać ugaszony przez podmuchy wiatru. Przed zapaleniem znicza warto przyciąć go na na długość ok. 0,5-1 cm. Palący się knot powinien znajdować się dość głęboko i być możliwie jak najlepiej osłonięty. Znicz najlepiej postawić na środku pomnika, aby nie był narażony na bezpośrednie działanie deszczu czy wiatru.

Dodatkowo można zadbać o wyrównanie powierzchni wosku, aby ogień palił się dłużej. Jeśli przy knocie pojawi się wgłębienie, czas palenia ulega skróceniu.

Znicz - zalewany czy z wymiennym wkładem?

Szklane znicze najczęściej występują w dwóch wariantach: zalewane i z wymiennym wkładem. Te drugie są tańsze, bo nie musisz za każdym razem kupować nowego lampionu. Natomiast palą się krócej niż te zalewane. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, sprawdź, ile parafiny jest w środku.

Podsumowując, jeśli chcesz, żeby znicz palił się jak najdłużej, wybierz ten, który jest szklany z zalanym, jednolitym woskiem i posiada pokrywkę. Ponadto jest duży i ma średniej grubości knot, a na jego etykiecie widnieje napis - "będzie palił się 24 h" lub "będzie palił się 36 h".

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: kobieta.onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: czarny_bez/Getty Images

Pozostałe wiadomości