Porady

Co to jest spam i jak się przed nim zabezpieczyć?

Porady

Aktualizacja:
Fot: Tzogia Kappatou / gettyimages.com

Co to jest spam? Analizując, czym jest spam na poczcie (a także np. co to jest spam na FB), można dojść do wniosku, że żyjemy w czasach spamu – coraz więcej niechcianych wiadomości trafia do nas zarówno poprzez pocztę, jak i poprzez serwisy społecznościowe. Dlatego też sprawdzamy, co to spam i jak się przed nim zabezpieczyć.

C: Kwestia tego, czym jest spam w Internecie, bywa różnie rozumiana. Dla jednych będą to niechciane wiadomości przesyłane np. przez roboty mailingowe, dla innych spam może oznaczać wszelką niepożądaną aktywność (także rzeczywistych użytkowników). Zupełnie inaczej jednak wygląda odpowiedź na pytania: “co to jest spam na poczcie?”, “co to jest spam na FB?”, a także… “co to jest spamer?”.

Co to jest spam?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Samo wyrażenie pochodzi z języka angielskiego i oznacza „mielonkę”. Definicje, które wyjaśniają, co to jest spam w Internecie, określają go przede wszystkim jako wszelkie niechciane informacje i wiadomości , które możemy otrzymywać na naszą skrzynkę mailową. Jeżeli dostajemy niepożądane wiadomość z adresu, którego nie znamy, to w zasadzie doskonale wiemy, czym jest spam!

Oczywiście większość skrzynek mailowych posiada odpowiednie zabezpieczenia. Specjalne filtry, które posiadają algorytmy zaprojektowane na rozróżnienie spamu, sprawdzają każdą wiadomość przed jej dostarczeniem. Wiadomości, które nie przeszły pozytywnej kontroli, umieszczane są w specjalnym folderze („spam”) poczty internetowej. Osoby, które nigdy nie otwierały tego folderu na swojej poczcie, mogą być zaskoczone zgromadzonymi tam dziesiątkami maili!

Spam to jednak nie tylko niechciane wiadomości, które otrzymujemy, ale i swoista zaraza współczesnego Internetu . Nie tylko stanowi on utrudnienie w korzystaniu z poczty lub z serwisów społecznościowych i zabiera cenne miejsce na dysku, lecz także może być bardzo niebezpieczny - spam (w mailu lub na Facebooku) bywa coraz częściej postrzegana jako bezpośrednie zagrożenie . Czym jednak jest spam na poczcie , a czym spam na FB?

Co to jest spam w poczcie elektronicznej?

Większość wiadomości zaklasyfikowanych jako spam pochodzi od nieuczciwych firm , które - wbrew ustawie o zakazie wysyłania oferty handlowej bez uprzedniej zgody klienta - przesyłają tuziny wiadomości (działające w ten sposób podmioty określamy właśnie mianem spamera). Często spam posiada ciekawe tytuły wiadomości, aby zachęcić odbiorcę do otworzenia jego treści . Nie polecamy jednak tego robić – oprócz firm, które chcą się zareklamować, spam przesyłają także hakerzy i oszuści. Wiadomość może zawierać odsyłacz, po przejściu do którego rozpocznie się pobieranie złośliwego oprogramowania wbrew naszej wiedzy.

Co to jest spam na Facebooku?

Spam występuje także w popularnym serwisie społecznościowym Facebook. Co to jest spam na FB? Przybiera on formę wiadomości, które mogą się pojawić na naszej „ścianie” lub u naszych znajomych. Na pierwszy rzut oka osobami wysyłającymi te wiadomości są nasi znajomi, ale tak naprawdę często nie są oni nawet świadomi tego działania – to złośliwe oprogramowanie, które zyskało dostęp do konta na Facebooku, może samoistnie rozsyłać dalsze wiadomości, które prawdopodobnie będą „zarażały” kolejnych użytkowników. W treści krążącego po serwisie spamu znajdziemy również odnośniki do niebezpiecznych treści.

W takim przypadku od razu należy usunąć tę wiadomość, poprzez zgłoszenie jej do obsługi serwisu . Jeśli wiadomość wyglądającą na spam zobaczyliśmy u znajomego, warto go o tym poinformować, bo prawdopodobnie o tym nie wie.

Co może wyrządzić spam i jak się przed nim zabezpieczyć?

Nawet jeśli nie przejdziemy do odsyłacza ze spamu, to wciąż możemy być narażeni na niebezpieczeństwo. Stosowanie spamu to jeden ze sposobów dokonywania ataków hakerskich . Metoda ta często określa się mianem phishingu i polega na masowym „zapychaniu” skrzynki mailowej ofiary (rzadziej innego źródła). Ataki tego typu powodują problemy z przetworzeniem danych zarówno przez dysk, jak i pamięć operacyjną, spowalniają także serwery poczty.

Podstawowym i najważniejszym sposobem na unikanie spamu jest korzystanie z bezpiecznej skrzynki mailowej , która powinna być wyposażona w dobre filtry . Istnieją także programy , które służą do analizy zawartości wiadomości i wychwytywania spamu. Jeśli posiadamy własny serwer i stronę internetową, koniecznie zainstalujmy któryś z programów, wtyczek lub specjalnych pluginów.

Pomimo ustawy RODO handel danymi osobowymi wciąż jest popularnym procederem, dlatego najważniejsza okazuje się prewencja . Dobrym nawykiem, jest więc unikanie podawania adresu mailowego tym stronom, które wydają nam się mało wiarygodne . Stosując się do tych zasad i wiedząc, co to jest spam i jak się przed nim zabezpieczyć, zyskujemy poczucie komfort i możemy bezpiecznie korzystać z Internetu.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości