Porady

Zanim znów wyrzucisz białe saszetki z pudełka po butach sprawdź, do czego można je wykorzystać w domu

Porady

Aktualizacja:
iStockphotoPhotography By Tonelson/Getty Images

Saszetki z żelem silikonowym w postaci małych kuleczek, które są umieszczane najczęściej w pudełkach z butami lub torbach z ubraniami, zwykle szybko trafiają do śmieci. A to błąd, ponieważ ich zdolność do zwalczania wilgoci może być wykorzystana w wielu różnych przestrzeniach i sytuacjach.

Białe saszetki z żelem silikonowym. Do czego tak naprawdę służą?

Małe kuleczki umieszczone w papierowej saszetce to tak naprawdę żel krzemionkowy, który ma za zadanie zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci. Dzięki temu ubrania, buty czy galanteria przechowywana sklepowych magazynach, dłużej utrzymuje właściwą formę. Wilgoć, nawet taka trudna do wyczucia, może im, niestety, poważnie zaszkodzić. Po zakupach warto zatrzymać te saszetki i wykorzystać ich właściwości w wielu różnych domowych sytuacjach.

Pieczywo kontra pleśń

Pleśń uwielbia wilgoć, bo to właśnie dzięki niej powstaje. Aby móc dłużej cieszyć się spożywczą przydatnością ulubionego pieczywa, wystarczy włożyć saszetki z żelem silikonowym do chlebaka. Oczywiście tylko wtedy, jeśli nie przesiąkły intensywnie zapachem np. kleju czy farby. Z takim przeciwnikiem wilgoć, a co za tym idzie - pleśń, ma zdecydowanie trudniej.

Dłuższe życie ubrań

W szafie pełnej ubrań czasem pojawia się zapach stęchlizny. Prędzej czy później, część ubrań na tym ucierpi. Aby temu zapobiec, wystarczy włożyć do szafy, komody czy innych domowych przechowalni odzieży, oczywiście nic innego, jak wypełnione silikonowymi kulkami saszetki.

Dłuższe życie kosmetyków

Tutaj jest bardzo podobnie. Aby chronić kosmetyki przed nadmiarem wilgoci, wystarczy włożyć saszetki do kosmetyczki czy innego miejsca, w którym niezbędne produkty do makijażu i pielęgnacji są przechowywane.

Srebro jak nowe

Biżuteria i inne wyroby ze srebra z czasem matowieją. Tutaj winowajcą również jest nadmierna wilgoć. Umieszczenie saszetek z żelem silikonowym w szkatułach czy innych skrzynkach pozwala chronić srebro przed matowieniem i ciemnieniem.

Powyższe patenty mogą być jedynie wsparciem w procesie regulowania poziomu wilgoci w domu czy innych przestrzeniach. Do tego niezbędne jest ogrzewanie, odpowiednia wentylacja, wietrzenie. Poza tym saszetki z silikonowymi kulkami nie są nieograniczone w swoim gromadzeniu wilgoci z otoczenia, dlatego należy je suszyć i/lub wymieniać.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak walczyć z wilgocią w oknach?

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości