Styl życia

Kreatywne pomysły na domowe zabawy z dziećmi. Co robić, gdy pogoda nie dopisuje?

Styl życia

Jamie Grill/Getty Images

Kiedy za oknami jest pochmurno i pada deszcz, przed rodzicami stoi nie lada wyzwanie. Szczególnie teraz, gdy trwają wakacje, a dzieci mają dużo wolnego czasu, trzeba znaleźć im kreatywne zabawy, by się nie nudziły w domu. Animatorka Patrycja Lipińska podpowiada, co można zrobić.

Kreatywne pomysły na zabawę z dziećmi

Czas spędzony w czterech ścianach wcale nie musi być zmarnowany. Rodzice mogą w kilka minut zorganizować rozrywkę dla swoich pociech, a wszystkie potrzebne do tego rzeczy znajdą w domach.

- Moją ulubioną zabawą z dziećmi jest malowanie kawą. Robimy kawowe obrazy, które później pięknie pachną. Wystarczy do kubka nasypać kilka łyżeczek rozpuszczalnej kawy, a następnie zalać ją małą ilością wody, by napój był bardzo esencjonalny i miał ciemniejszy kolor. Innym pomysłem jest przygotowanie masy solnej. To bardzo prosta zabawa, która może zrobić trochę bałaganu, ale z pewnością dzieci będą się świetnie bawić, tworząc małe figurki i rzeźby - mówi w rozmowie z dziendobry.tvn.pl Patrycja Lipińska.

By wykonać masę solną potrzebujemy mąkę, sól oraz wodę. Mieszamy mąkę z solą, a potem stopniowo dolewamy wodę i ugniatamy ręką powstałą masę. Wyrabiamy ją do momentu, aż będzie miała plastelinową konsystencję. Nie powinna się kruszyć. Gdy się rozpada, trzeba dodać jeszcze odrobinę wody.

- Jeśli mamy balony, to można zrobić z dziećmi mecz albo konkurs na to, kto podbije wyżej lub więcej razy balon, by nie spadł na ziemię. Kto najlepiej sobie poradzi, ten zdobywa nagrodę - podpowiada animatorka.

Zabawa może przenieść się również z salonu do kuchni. - Z własnego doświadczenia wiem, że hitem jest zrobienie tzw. fontanny czekoladowej. Nie potrzebujemy do tego specjalnego urządzenia. Wystarczy w kąpieli wodnej rozpuścić tabliczkę czekolady, pokroić owoce, które będziemy nabijać na wykałaczki lub patyczki do szaszłyków i maczać w kakaowej polewie. Teraz w sezonie letnim mamy truskawki czy czereśnie, które bardzo smakują dzieciom i świetnie współgrają z czekoladą. Gdy zrobiłam niedawno z synem taką fontannę, to mieliśmy frajdę przez półtorej godziny - zachwala Patrycja Lipińska.

Zabawy z dziećmi - proste eksperymenty chemiczne

Nieco starsze dzieci z pewnością zaciekawią chemiczne eksperymenty. Przelewanie płynów i przesypywanie różnych proszków pobudzi ich wyobraźnię.

- Można nadmuchać balon za pomocą kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej. Do małej butelki po wodzie wsypujemy 3 czubate łyżki sody oczyszczonej zmieszanej z wodą. Z kolei do balonika przez lejek wsypujemy 2 łyżki kwasku cytrynowego. Gdy balonik naciągamy na szyjkę butelki, to wtedy przesypujemy kwasek do sody i balon momentalnie sam się napompuje - mówi nam animatorka.

Ciekawe doświadczenie można wykonać również za pomocą kapusty. - Trzeba poszatkować drobno kawałek czerwonej kapusty, a następnie zalać ją gorącą wodą i poczekać kilka minut, aż powstanie niebieski roztwór. W tym czasie bierzemy trzy szklanki i do pierwszej wlewamy zwykłą wodę, do drugiej wodę z kwaskiem cytrynowym, a do trzeciej wodę z sodą oczyszczoną. Gdy przelejemy kapuściany roztwór do szklanek, to w każdej z nich płyn będzie miał inny kolor - opisuje specjalistka.

Zobacz wideo: Gry rodzinne, które bawiąc, uczą

Zobacz także:

Halina Mlynkova urodziła. Znamy płeć i imię dziecka. "Lecą mi łzy szczęścia!"

Wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gdzie uczniowie mogą je sprawdzić i który przedmiot wypadł najsłabiej?

Najlepsze książki na lato. Podpowiadamy, co warto przeczytać w wakacje

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości