Styl życia

Polscy dziadkowie są najlepsi na świecie!

Styl życia

Polscy dziadkowie są najlepsi na świecie. Tak wynika z przeprowadzonych badań „SHARE: 50+ w Europie”. Polscy dziadkowie spędzają z wnukami zdecydowanie więcej czasu niż babcie i dziadkowie z innych krajów Europy. Co więcej, opiekowanie się wnukami przekłada się również na stan zdrowia i samopoczucie dziadków. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: blogerka Beatę Borucką „Super Babcia”, Władysława Mikołaja Reya z wnuczkami oraz Annę Krajewska z wnuczką.

Badanie „SHARE: 50+ w Europie” jest przeprowadzane regularnie co dwa lata (od 2004 r). W tegorocznej edycji objęło aż 25 krajów Unii Europejskiej. Polscy dziadkowie wzięli udział w badaniu już czwarty raz.

Jaki jest przepis na udaną relację wnuki – dziadkowie?

Zdaniem Beaty Boruckiej relacja babci lub dziadka z wnuczkiem jest relacją oczywistą.

Kluczem do dobrych relacji wnuków z dziadkami i dziadków z wnukami są relacje wśród dorosłych. Relacje dziadków z wnukami są pochodną od relacji z dorosłymi.

Dziadkowie bardzo często starają się odciążyć rodziców w obowiązkach i spędzają z wnukami sporo czasu.

Pani Anna do trzeciego roku życia swojej wnuczki poświęciła jej cały swój czas.

Przez pierwsze trzy lata Sary byłyśmy jak papużki- nierozłączki. Teraz mieszkam 250 km od Sareńki, ale jesteśmy w stałym kontakcie. Rozmawiamy ze sobą codziennie na wideo-rozmowach.

>>>Zobacz też: Miłość babci jest najważniejsza na świecie!

Dla Pana Władysława wnuczki są najważniejsze. Uwielbia spędzać z nimi czas. Razem spacerują. Dziadek chętnie zabiera też wnuczki na żagle.

Bardzo lubię bawić się z moimi wnuczkami w piaskownicy. Samemu już nie wypada.

Wpływ wnuków na stan zdrowia dziadków

Wspomniane badania „SHARE: 50+ w Europie” dowodzą też, że opiekowanie się wnukami pozytywnie przekłada się na stan zdrowia i samopoczucie dziadków. Jak dodaje Pani Beata, obecnie coraz częściej są organizowane terapie dla osób w podeszłym wieku np. z demencją, polegające na wspólnych zabawach z dziećmi.

Polega to na tym, że do przedszkola przychodzą osoby starsze lub odwrotnie, przedszkolaki przychodzą do domu Seniora.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości