Styl życia

Polak dał pokaz ujeżdżania koni przed Elżbietą II. "Mogłem z królową rozmawiać przez 25 minut"

Styl życia

Aktualizacja:

Andrzej Sałacki jest specjalistą ujeżdżania koni. Jako jedyny w historii polski jeździec otrzymał zaproszenie na prywatny występ przed królową Elżbietą II. Na czym polega jego praca?

Andrzej Sałacki to wielokrotny zdobywca medali w ujeżdżaniu koni na arenie polskiej i międzynarodowej. Jest pierwszym polskim finalistą pucharu świata w tej dyscyplinie, który odbył się w 1996 roku w Göteborgu.

Andrzej Sałacki w kadrze narodowej

– Gdy zacząłem być w kadrze narodowej, już wiedziałem, że powinienem pójść w tym kierunku - mówi Andrzej Sałacki. – Mam dwanaście medali Mistrzostw Polski, dwa medale Mistrzostw Świata – wymienia.

Jak praca końmi wpływa na jego psychikę? – Więcej widzę i więcej czuję niż inni. Tak było zawsze. Wszystko, co osiągnąłem, mam tylko dzięki koniom – podkreśla. – Najważniejsze, by koń miał do swojego partnera, czyli zawodnika, pełne zaufanie – dodaje.

Pokaz ujeżdżania koni przed królową Elżbietą II

Największym osiągnięciem Andrzeja Sałackiego był pokaz ujeżdżenia na koniu bez ogłowia. Prezentował go podczas największych światowych wydarzeń jeździeckich, m.in. na stadionie Wembley na zaproszenie księżniczki Anny.

Jako jedyny w historii polski jeździec otrzymał też zaproszenie na prywatny występ przed królową Elżbietą II. – Mogłem z królową rozmawiać aż 25 minut. Dla mnie to była tak wielka sensacja – wspomina.

Andrzej Sałacki - mistrz ujeżdżania koni

Ujeżdżanie to wykonanie poszczególnych elementów w trakcie przejazdu w wyznaczonym polu. W żadnej innej dyscyplinie nie są tak ważne jedność i wzajemne rozumienie między człowiekiem a koniem. Andrzej Sałacki jest w ujeżdżaniu mistrzem.

– Nie wiedziałam, że on jest sławny - przyznaje Anetta Sałacka, żona Andrzeja. – To było po tym wielkim sukcesie u królowej. Gdy poznała Andrzeja, miała 20 lat, przyjechała na event jeździecki. Sama jednak nie była jeźdźcem. – Już od 30 lat jesteśmy razem. Nie miałam dla niego tego uwielbienia, które miały fanki i amazonki, bo dokonał w jeździectwie rzeczy niezwykłej – opowiada Anetta Sałacka.

– On cały czas ma plany i myśli do przodu – mówi Anetta Sałacka. Jakie to plany? Olimpiada w Tokio, igrzyska w Paryżu. – Żyjemy od zawodów do zawodów – ocenia żona Andrzeja Sałackiego i dodaje, że do tego dostosowują prywatne plany.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

A kto to taki piękny? Filmik Karoliny Ferenstein-Kraśko z kucykiem Lusią rozśmiesza do łez

Dziewczynka sprzedaje drobiazgi, by uratować konia z rzeźni. Chajzer: "Empatia i miłość są walutą cenniejszą niż złoto"

Jarosław Ławrowski hodowlą koników polskich zajmuje się od ponad 20 lat. "Bez koni nie byłoby radości w życiu"

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Reporter: Tomasz Brzoza

Pozostałe wiadomości