Wystartował plebiscyt O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. "Wyławiamy debiutantów i zachwycamy się mistrzami"

O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa
Ruszyło głosowanie w plebiscycie O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa
Źródło: mat. prasowe
Ruszyła kolejna odsłona plebiscytu O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Do 24 lutego br. internauci mogą oddawać swój głos w siedmiu kategoriach konkursowych. Laureatów poznamy już w pierwszym tygodniu marca, podczas ceremonii wręczenia nagród w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Kto znalazł się w gronie nominowanych?

O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa - jak głosować?

Ruszyło głosowanie w plebiscycie O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa. Nominacje dla artystów za 2022 rok zostały ogłoszone 3 lutego w programie Katarzyny Janowskiej "Rezerwacja" w Onecie. Zwycięzców poznamy 3 marca, podczas uroczystości wręczenia nagród w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w Onecie. Relację z gali wyemituje 4 marca telewizja TVN.

Kultura i sztuka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Rzeźbami z marmuru zachwyca się świat
Przez sztukę do serca
Przez sztukę do serca
Sztuka na talerzu
Sztuka na talerzu
Jego sztuka łączy
Jego sztuka łączy
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Jak zrobić piękny kalendarz adwentowy?
Gdy sztuka spotyka się z polityką
Gdy sztuka spotyka się z polityką
ARS LATRANS
ARS LATRANS
Ze sztuką na „ty”
Ze sztuką na „ty”
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Matka Boska Wyspiańskiego, czy nie?
Grudniowa aukcja dzieł sztuki
Grudniowa aukcja dzieł sztuki

O wynikach plebiscytu zadecydują internauci, którzy do północy 24 lutego na stronie www.olsnienia.onet.pl mogą oddać głos w siedmiu kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz, Teatr oraz Serial. 

Nominowanych do O!Lśnień wskazali krytycy z różnych mediów, przedstawiciele stolicy Małopolski oraz dziennikarze redakcji Onet Kultura.

- Już po raz piąty Miasto Kraków współorganizuje plebiscyt O!Lśnienia wskazujący twórców, głośne premiery, nagrania i zjawiska, które spotkały się z uznaniem krytyków i odbiorów. Tym samym wspieramy różne dziedziny kultury i ich twórców. Warto podkreślić, że nagrodzeni dotąd laureaci i laureatki swoimi dokonaniami przekraczają granice wyobraźni, są innowatorami, odkrywcami, doskonałymi ambasadorami kultury naszego kraju. Wykraczają poza ramy gatunkowe, przesuwają granice w sztuce, a ich dzieła często odbijają się szerokim echem - zapewnia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

- Ogromnie się cieszę, że mimo trudnych czasów, już po raz siódmy przyznamy nagrody Onetu i miasta Krakowa. Każdy rodzaj obecności kultury w szeroko zasięgowym medium uważam za niezwykle cenny. Myślę o naszych nagrodach jak o przewodniku po współczesnej kulturze. Wyławiamy debiutantów i zachwycamy się mistrzami. Do gry w kulturę zapraszamy użytkowników Onetu, bo to oni w głosowaniu decydują o tym, kto uzyska status Olśnienia. Przez trzy tygodnie trwa promocja artystów i ich dzieł. Cieszę się, że "O!Lśnienia" mają także  wymiar finansowy - mówi Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska.

O!Lśnienia - Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Krakowa - jedyny taki plebiscyt

Artysta, który zbierze najwięcej głosów ze wszystkich nominowanych twórców, otrzyma główną nagrodę O!Lśnienie 2023 w wysokości 30 tys. złotych. Partnerami nagród są: KBF oraz redakcja Vogue Polska, która już po raz drugi wręczy na O!Lśnieniach swoją nagrodę i podczas wydarzenia będzie obchodzić także swoje 5. urodziny. Partnerem kategorii Sztuki Wizualne jest dom aukcyjny Polswiss Art, z kolei patronat medialny nad plebiscytem objęły redakcje Forbes Women Polska i Newsweek Polska. 

Listę nominowanych, posiłkując się rekomendacjami krytyków, przygotowali razem z Katarzyną Janowską i Dominiką Olszyną-Kniaź, redaktorką naczelną Onet Kultura & Onet Lifestyle, redaktorzy działu Onet Kultura: Dominik Jedliński, Dawid Dudko, Amelia Sarnowska, Joanna Barańska, Bartosz Sąder.

Na zaproszenie organizatorów swoje propozycje nadesłali: Gabi Drzewiecka, Anda Rottenberg, Anna Tatarska, Justyna Sobolewska, Paulina Wilk, Jacek Marczyński, Jacek Cieślak, Łukasz Maciejewski i Jacek Wakar, Szymon Kloska, Michael Łyczek oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.

W tym miejscu warto podkreślić, że miasto Kraków wraz z Onetem przyznaje także honorowy tytuł "Ambasadora Kultury". W poprzednich latach otrzymali go Grażyna Kulczyk, Mariusz Treliński, Agnieszka Holland. Już 3 marca to wyjątkowe grono się powiększy.

- Tym razem gala O!Lśnień zagości w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa. To szczególne miejsce - zrewitalizowany na cele kulturalne kompleks dawnych nowohuckich warsztatów jest dziś przestrzenią ambitnego autorskiego teatru, centrum festiwalowym Boskiej Komedii i miejscem wielu głośnych premier. Gala O!lśnień to wydarzenie ważne nie tylko dla lokalnego środowiska kultury, choć oczywiście niezmiennie cieszy mnie wiele nominacji związanych z naszym miastem. Dzięki współpracy z Onetem O!lśnienia mają charakter ogólnopolski, a nagrody należą do czołówki najbardziej liczących się wyróżnień w Polsce  - przekonuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Nominowani w plebiscycie O!Lśnienia 2023 - Nagrody Kulturalne Onetu

  • LITERATURA

    Sylwia Chutnik - "Tyłem do kierunku jazdy"

    Wydawnictwo: Znak Literanova

    Za literacką sagę o trzech pokoleniach kobiet z historią przemian politycznych i obyczajowych w tle. Opowieść o odkrywaniu różnych odcieni kobiecości, przybliżającą polskim czytelnikom realia queerowego doświadczenia.

    Jarosław Kurski - "Dziady i dybuki"

    Wydawnictwo: Agora

    Za świetnie udokumentowany i napisany reportaż biograficzny o losach swojej polsko-żydowskiej rodziny, układający się w opowieść o splątanej i trudnej historii Polaków, Żydów i szerzej Polski.  

    Patryk Pufelski - "Pawilon małych ssaków"

    Wydawnictwo: Karakter

    Za dziennik, będący skuteczną i przekonującą próbą, znalezienia w przemocowym świecie nadziei i sensu. Książka pozytywna w przekazie, nowatorska w formie i jednocześnie przystępna.

    • FILM

      Aleksandra Terpińska za reżyserię filmu "Inni ludzie" i Jacek Beler za główną rolę

      Produkcja: Madants, Abstraction Plan, Alcatraz Films, Canal+, Film Produkcja, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Moderator Inwestycje, Warner Bros. Pictures

      Dystrybucja: New Europe Film Sales, Warner Bros. Entertainment Polska

      Za skrzącą się od emocji adaptację powieści Doroty Masłowskiej, zmuszającą widzów do wyjścia ze strefy komfortu. Jacek Beler za perfekcyjne sklejenie się z postacią głównego bohatera, próbującego bezskutecznie wydostać się z klatki swojego życia.  

      Paweł Łoziński za "Film balkonowy"

      Produkcja: Łoziński Production, HBO Max, Mazowiecki Instytut Kultury

      Dystrybucja: Against Gravity

      Za eksperymentalny dokument nakręcony z punktu widzenia własnego balkonu. Rozmowy o życiu z przypadkowymi przechodniami układające się w portret współczesnych Polaków i Polski.  

      Xawery Żuławski za reżyserię i Sebastian Fabijański za rolę w filmie "Apokawixa"

      Produkcja: TVN Warner Bros. Discovery I Watchout Studio

      Dystrybucja: Next Film

      Za szaloną, humorystyczną opowieść w konwencji horrorou o pandemicznej traumie młodych ludzi i nadchodzącej katastrofie klimatycznej. Sebastian Fabijański z dystansem do samego siebie tworzy kultową postać prepersa.  

      • MUZYKA POPULARNA

        Brodka i 1988 (Monika Brodka i Przemysław Jankowiak) - "Sadza"

        Wydawnictwo: Kayax

        Za muzyczną opowieść o dojrzałości, na której osadza się przeszłość. Za nostalgiczne teksty i nieoczywisty muzyczny mix, którego autorem jest 1988 współtwórca i producent płyty.

        Kamil Holden Kryszak i Justyna Święs za "Piosenki o miłości", ścieżkę dźwiękową do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Tomasza Habowskiego

        Wytwórnia: Kayax

        Za wyśpiewane z wyjątkową wrażliwością utwory, które stają się pełnoprawnymi bohaterami filmu. Starannie dobrane dźwięki pozwalają przenieść się do innego, lepszego świata.

        (Album ukazał się tylko w wersji digital nie na CD.)

        Tymek i Urbański za płytę "Odrodzenie"

        Wytwórnia: Kayax

        Za nową, świeżą odsłonę hip-hopu, przesuwanie granic na polskiej scenie muzycznej i odważne poruszanie się między odległymi estetykami. 

        • TEATR

          Katarzyna Szyngiera za reżyserię musicalu "1989" stworzonego we współpracy z Marcinem Napiórkowskim, Andrzejem "Webberem" Mikoszem, Mateuszem Wlekłym oraz z zespołem aktorskim

          Produkcja: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdański Teatr Szekspirowski

          Za przemyślany i artystycznie uwodzący rapowany musical o powstaniu Solidarności. Opowieść przywracającą pamięć o kobiecych bohaterkach tamtego czasu. Energetyczna muzyka, taniec, teksty songów budują pozytywny mit i dają widzom nadzieję i wiarę, że jednostka może zmienić historię.

          Jakub Skrzywanek za reżyserię i Michał Kaleta za tytułową rolę w spektaklu "Śmierć Jana Pawła II"

          Produkcja: Teatr Polski w Poznaniu

          Za teatralne studium agonii papieża przedstawione i zagrane przez Michała Kaletę z realistyczną drobiazgowością. Za odwagę i dystans w mierzeniu się z mitem JP2 i dokumentalną rekonstrukcję wydarzeń rozgrywających się na szczytach kościelnej hierarchii.

          Katarzyna Minkowska za reżyserię i Izabella Dudziak za główną rolę w spektaklu "Mój rok relaksu i odpoczynku"

          Produkcja: Teatr Dramatyczny w Warszawie

          Za znalezienie atrakcyjnego i komunikatywnego języka teatralnego do opowieści o samotności i potrzebie ucieczki od życia. Izabella Dudziak, odtwórczyni głównej roli, przekonująco pokazuje jak trudno uporać się z rodzinnymi traumami i sprostać spotkaniu z życiem.  

          • SZTUKI WIZUALNE

            Wojciech Zmorzyński, kurator wystawy Fangor. Poza obraz w Muzeum Narodowym w Gdańsku

            Koncepcja, kurator: Wojciech Zmorzyński

            Współpraca kuratorska: Małgorzata Ludwisiak, Piotr Patkowski, Edyta Pawlik

            Muzeum Narodowe w Gdańsku

            Za przemyślaną i zaskakującą podróż po twórczości Wojciecha Fangora - od czasów nastoletnich do ugruntowanej pozycji w świecie sztuki. Za stworzenie ekspozycji pokazującej modus operandi artysty, w którym nie tylko koło i abstrakcja budzą emocje.  

            Aleksandra Waliszewska oraz kuratorki Natalia Sielewicz i Alison. M. Gingeras za wystawę "Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

            Kuratorki: Alison M. Gingeras, Natalia Sielewicz

            Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

            Za zestawienie wielowymiarowej wyobraźni artystki z dziełami twórców z Estonii, Litwy, Czech, Łotwy i Polski, a także z pracami bliskich jej kobiet- artystek: matki i babci. Artystka i kuratorki stworzyły malarskie uniwersum bałtosłowiańskiej mitologii.  

            Zofia Machnicka, Paweł Polit kuratorzy wystawy "Witkacy. Sejsmograf epoki przyspieszenia" w Muzeum Narodowym w Warszawie  

            Kuratorzy: Zofia Machnicka, Paweł Polit

            Muzeum Narodowe w Warszawie  

            Za innowacyjne poprowadzenie narracji wystawy, ułożenie dzieł nie według chronologii, ale żywiołów ważnych w twórczości artysty, dzięki czemu Stanisław Ignacy Witkiewicz objawił się jako nowy, zaskakujący twórca. 

            • SERIAL

              Andrzej Seweryn oraz Julia Chętnicka za role w serialu "Królowa"

              Reżyseria: Łukasza Kośmickiego

              Produkcja: Opus TV / Dystrybucja: Netflix

              Julia Chętnicka za współtworzenie pełnego uroku i czułości ekranowego duetu. Andrzej Seweryn za wykreowanie postaci drag queen, dzięki której widzowie na całym świecie oswajają się z innością, prawem do miłości wykraczającym ponad populistyczne i polityczne podziały.  

              Jan Holoubek za reżyserię i Agnieszka Żulewska za rolę w serialu "Wielka woda"

              Produkcja: Telemark / Dystrybucja: Netflix

              Za opowiedzianą z rozmachem historię katastrofy, z której wylewa się nie tylko nieokiełznana woda, lecz także nieporadność władzy, mizoginizm, konflikty klas i pokoleń. Agnieszka Żulewska za stworzenie postaci kobiety po przejściach, przekraczającej swoje ograniczenia, by osiągnąć to w co wierzy. Bohaterka Żulewskiej daje twarz pokoleniu młodych, walczących o swoje miejsce i niezależność kobiet.

              Robert Więckiewicz i Karolina Bruchnicka za główne rolę w serialu "Minuta ciszy" 

              Reżyseria Jacek Lusiński / Produkcja Canal Plus

              Za przykuwające uwagę kreacje aktorskie w czarnej serialowej komedii, której głównym tematem jest śmierć. Robert Więckiewicz i Karolina Bruchnicka perfekcyjnie poruszają się między artystycznymi konwencjami i budują postaci rozwijające się z odcinka na odcinek.  

              • MUZYKA KLASYCZNA, OPERA I JAZZ

                Marek Napiórkowski - płyta "String Theory"

                Wydawnictwo: Agora

                Za płytę, na której Marek Napiórkowski łączy jazzowe improwizacje ze smyczkowym brzmieniem orkiestry Aukso Marka Mosia. Za ciągłe muzyczne poszukiwania i stałą obecność na najwyższym podium wśród jazzowych gitarzystów.  

                Adam Bałdych Quintet, Agata Szymczewska - album "Legend"

                Wytwórnia: PWM / Anaklasis – seria Revisions - Ana 020  

                Za świeże i odkrywcze wykonanie ikonicznych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Dwójka najlepszych polskich skrzypków gra XIX -wieczne utwory z jazzową swobodą i zarazem słowiańską melancholią. Przebój w muzyce klasycznej.

                Karolina Sofulak za reżyserię opery "Turandot"

                Producent: Opera Krakowska

                Za zjawiskowe, przewrotne, na wskroś współczesne zinterpretowanie klasycznego repertuaru operowego, z piękną estetyką, choreografią i światłem.

                Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                Zobacz także:

                Autor: Magdalena Brzezińska

                Źródło: mat. prasowe

                Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości

                Anita Werner opublikowała urodzinową fotografię: "Kobieta. 46 lat"

                Anita Werner opublikowała urodzinową fotografię: "Kobieta. 46 lat"

                Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

                Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

                Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

                Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

                Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka. Mogą zasilić bazy tworzone przez pedofilów

                Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka. Mogą zasilić bazy tworzone przez pedofilów

                Filmowa Wielkanoc z TVN i platformami Player.pl oraz HBO

                Filmowa Wielkanoc z TVN i platformami Player.pl oraz HBO

                Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

                Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

                Mierzy się z chorobą od urodzenia. Arnold Schwarzenegger wyszedł ze szpitala

                Mierzy się z chorobą od urodzenia. Arnold Schwarzenegger wyszedł ze szpitala

                Malwina Wędzikowska została okradziona. "Trwa śledztwo"

                Malwina Wędzikowska została okradziona. "Trwa śledztwo"

                Chcesz mieć lśniące okna bez smug na święta? Weź 5 złotych i biegnij do apteki

                Chcesz mieć lśniące okna bez smug na święta? Weź 5 złotych i biegnij do apteki

                Jaka powinna być szkoła przyjazna uczniom? "Musimy zmienić świadomość społeczną"

                Jaka powinna być szkoła przyjazna uczniom? "Musimy zmienić świadomość społeczną"