Styl życia

Pełnia księżyca - to już dziś! Jak oglądać największy Superksiężyc w 2019 roku?

Styl życia

Aktualizacja:
Noc, księżyc

Fazy Księżyca widoczne są z Ziemi, a najbardziej wyczekiwanym momentem w miesiącu jest pełnia, która przypada we wtorek 19 lutego 2019 roku. Tego dnia Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi. Jak oglądać pełnię Superksiężyca? Jak działa na nas pełnia Księżyca oraz inne jego fazy?

  • Superksiężyc 2019 czyli pełnia Księżyca - 19 lutego 2019 roku
  • Fazy Księżyca – opis i krótka charakterystyka
  • Fazy Księżyca a włosy
  • Fazy Księżyca a sen
  • Fazy Księżyca – nów i jego wpływ na zdrowie
  • Fazy Księżyca a odchudzanie
  • Fazy Księżyca a samopoczucie

Zobacz też: Koncepcja "zero waste" - co to jest?

Superksiężyc 2019 czyli pełnia Księżyca - 19 lutego 2019 roku.

Pełnia Księżyca wypada w tym roku we wtorek 19 lutego 2019 roku. Tego dnia Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi. Jak oglądać pełnię Superksiężyca?

Superksiężyc będzie wyglądał spektakularnie, a swój szczyt osiągnie we wtorek (19 lutego) o godz. 15:52. Najlepiej jednak prowadzić obserwacje już po zmroku.

19 lutego pełnia Księżyca będzie największa i najjaśniejsza w całym 2019 roku, ponieważ Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi - na wysokości 356,800 km.

Więcej: Jak jest w kosmosie? Nicole Stott - astronautka NASA w Polsce

Dawniej wpływ faz Księżyca na zdrowie człowieka był tylko wierzeniem. Dziś badania wykazują, że w zależności od położenia Księżyca możemy odczuwać zmiany w samopoczuciu, a nawet zachowaniu. Zobacz, czym wyróżniają się konkretne fazy Księżyca.

Fazy Księżyca – opis i krótka charakterystyka

Faza Księżyca to widoczna część Księżyca, którą można oglądać z Ziemi. Powstaje na skutek zmian położenia Księżyca i Ziemi wobec Słońca. Za każdym razem, kiedy Księżyc obiega Ziemię, jest oświetlany w inny sposób przez Słońce, dlatego to, co widzimy na niebie, to tylko pewna część Księżyca.

Zastanawiasz się, jakie są fazy Księżyca? Wraz z obiegiem można wyróżnić 4 fazy Księżyca . Jedną z nich jest nów, czyli moment, w którym Księżyc nie jest widoczny ze względu na jego położenie między Słońcem a Ziemią. Z biegiem czasu widoczny jest pewien obszar Księżyca, który jest zwrócony do Ziemi. Faza, w której widoczna jest prawa połowa tarczy, nazywana jest pierwszą kwadrą. Po niej nadchodzi pełnia, kiedy Księżyc oświetlony jest w całości, a następnie ostatnia kwadra, kiedy widoczna jest wyłącznie lewa połowa Księżyca.

Okres między dwiema takimi samymi fazami, czyli cykl faz Księżyca , trwa 29 dni, 12 godzin, 44 minuty i 2,8 sekundy. Dzięki temu raz w miesiącu można podziwiać z Ziemi pełnię Księżyca.

Fazy Księżyca a włosy

Podczas pełni warto zadbać o swoją urodę i przeprowadzić metamorfozę włosów. Kiedy Księżyc jest widoczny w całości, kolor na twoich włosach może utrzymać się przez dłuższy czas. Jeśli zatem nie wiesz, kiedy farbować włosy, faza Księżyca w pełni to doskonały moment. Kolor będzie także bardziej intensywny.

Z kolei jeśli chcesz zastosować odżywki na włosy, aby były wzmocnione i zregenerowane, warto zrobić to w pierwszej kwadrze. Organizm podczas tej fazy Księżyca nastawiony jest na regenerację. Stosowanie odżywek czy zabiegów pielęgnacyjnych na włosy i skórę da jeszcze lepsze efekty.

Jeśli chcesz podciąć włosy, najlepszym momentem jest nów Księżyca. Włosy będą odrastać szybciej, a w dodatku będą zdrowsze. Natomiast wolniej będą odrastać, jeżeli wybierzesz się do fryzjera w trakcie ostatniej fazy Księżyca, czyli w ostatniej kwadrze.

Fazy Księżyca a sen

Fazy oświetlenia Księżyca mają wpływ nie tylko na urodę, ale także na sen. Podczas pełni zdecydowanie trudniej jest zasnąć, niezależnie od wieku czy płci. Sen jest płytszy, a po wstaniu z łóżka można się czuć niewyspanym i zmęczonym. Fazy Księżyca wpływają też na produkcję hormonów. Podczas pełni organizm wytwarza mniej melatoniny, która jest odpowiedzialna właśnie za regulację rytmu dobowego. Problemy ze snem mogą występować zarówno w dzień pełni, jak i kilka dni wcześniej czy później.

Fazy Księżyca – nów i jego wpływ na zdrowie

Początek nowego cyklu, czyli moment, kiedy rozpoczyna się nów, to czas ożywienia samopoczucia oraz zdrowia. To idealny moment na rozpoczęcie aktywności fizycznej. W tym okresie zwiększa się także odporność na stres. Organizm jest gotowy na wszelkie zmiany, dlatego to dobry czas na wykonanie długo planowanych operacji, aby rany goiły się szybciej i sprawniej.

Nów działa również pozytywnie na urodę, zatem to świetny moment na wykonanie wszelkich zabiegów na skórę, takich jak peeling czy oczyszczanie twarzy maseczką. Możesz się wybrać do gabinetu kosmetycznego na zabieg dostosowany do swojej skóry. Dzięki temu efekt będzie szybszy i bardziej widoczny. Jeśli masz problem z rozszerzonymi naczynkami, nów może wpłynąć na rezultat zabiegu zamykania naczynek krwionośnych.

Fazy Księżyca a odchudzanie

Najlepszy moment na przejście na dietę to pierwsza kwadra. Księżyc z dnia na dzień staje się coraz bardziej widoczny, dlatego wszelkie witaminy i minerały są lepiej wchłaniane przez organizm. W tym czasie można odczuwać przypływ energii , jednak szybko może się ona przerodzić w gorszy nastrój.

Jeśli zależy ci na schudnięciu, najlepszym czasem, by przejść na dietę, jest ostatnia kwadra. To właśnie wtedy organizm jest wyciszony i zdrowszy. W tym czasie może się zmniejszyć apetyt . Warto też postawić na oczyszczenie organizmu z toksyn, co przyspieszy chudnięcie.

Fazy Księżyca a samopoczucie

Pełnia ma największy wpływ na samopoczucie podczas zmiany faz Księżyca. Można wtedy odczuwać stres i ciągłe podenerwowanie . To także czas, kiedy może wystąpić spadek nastroju, zmęczenie i znużenie codziennością. Warto wówczas postawić na odpoczynek i wyciszenie. Można wybrać się na zajęcia jogi lub spróbować medytacji.

Podczas pełni rany mogą się goić dłużej, dlatego nie jest to odpowiedni moment na zabiegi operacyjne. W tym czasie może się również pojawić bezsenność czy migrena . Z kolei zupełnie odwrotnie jest podczas pierwszej fazy Księżyca. Nów wpływa pozytywnie na samopoczucie, można czuć pełnię energii.

Pozostałe wiadomości