Styl życia

Na tropie tajemnicy skrywanej przez obraz Brueghela Juniora. Co tak naprawdę ukazuje "Pejzaż zimowy"?

Styl życia

Aktualizacja:

Badacze sztuki coraz częściej odkrywają tajemnice skrywane przez autorów popularnych dzieł sztuki. Łukasz Radwan wybrał się do Muzeum Narodowego we Wrocławiu, aby zbadać, jaki sekret skrywa jeden z obrazów Pietera Brueghela Juniora.

"Pejzaż zimowy z łyżwiarzami i klatką na ptaki"

Obraz Brueghela Juniora znajdujący się w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, jest kopią dzieła namalowanego przez jego ojca - Pietera Brueghela Seniora. W 1967 roku został zakupiony przez wrocławskie muzeum.

"Pejzaż zimowy" przedstawia mieszkańców wioski ślizgających się i spacerujących po zamarzniętej rzece. Wokół panuje zimowa aura i pozornie sielska atmosfera. Dzieło posiada jednak tajemniczy przekaz . Interpretatorzy obrazu zwrócili bowiem uwagę na karmnik dla ptaków.

Został zrobiony z drzwi z jakiejś komórki ze skoblem i ptaki do nasypanego pod nim ziarna podlatują, gromadzą się.

- powiedziała Ewa Houszka z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Tymczasem karmnik jest tak naprawdę pułapką.

Kiedy przyjrzymy się bliżej, kijek dziwnym trafem jest przywiązany sznurkiem i ten sznurem ciągnie się do okienka. Jeśli pociągnie się przez okienko za sznurek, to te drzwi na ptaki spadną

- zdradziła pani Ewa.

Według badaczy autor obrazu chciał dać do zrozumienia, że beztroska zabawa ludzi na lodzie jest tak samo niebezpieczna jak spożywanie przez ptaki pokarmu pod drzwiami. Obie sytuacje mogłyby skończyć się tragicznie. I tak powstało przesłanie dzieła: "Kruche jest ludzkie życie".

Malarstwo Pietera Brueghela Juniora

Artystę nazywano "Piekielnym" z powodu często występującego na jego obrazach motywu ognia lub piekła. Pieter kontynuował tradycję rodzinną i został cenionym malarzem. Działalność artystyczną rozpoczął kopiując obrazy swego ojca Pietera Brueghela Seniora. Inne jego dzieło "Kazanie Jana Chrzcieciela" znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Pozostałe wiadomości