Styl życia

Ten kultowy produkt gościł kiedyś na każdym stole. Dziś doczekał się pomnika

Styl życia

Aktualizacja:

Paprykarz szczeciński był kultowym produktem lat 70. i 80. Od 2010 roku przysmak ten znalazł się na liście regionalnej, tradycyjnej żywności. Na jego cześć w szczecinie postawiono nawet pomnik. Jak wyglądała jego produkcja? O tym nasza reporterka rozmawiała z Teresą Szczęsną oraz Heleną Kamińską.

Kultowy paprykarz szczeciński

Paprykarz szczeciński to kultowy produkt, który jeszcze kilkanaście lat temu gościł na stole w każdym domu. Pamiętają go także studenci, którzy niejeden raz podgrzewali mieszankę i spożywali ją na gorąco. Jak przyznały panie pracujące przy produkcji, w ich domach również przez lata pojawiał się znany produkt i mimo tego, że miały z nim styczność praktycznie codziennie, to jeszcze nie zdążył im się znudzić.

W tym roku znany z PRL-u paprykarz szczeciński doczekał się pomnika. Instalacja, która jest wiernym odwzorowaniem słynnej puszki stanęła przy Placu Gryfitów na szczecińskiej Łasztowni.

Byłam bardzo wzruszona i kręciły mi się łezki na odsłonięciu pomnika

– powiedziała pani Helena.

Paprykarz szczeciński - praca przy produkcji

Pani Helena, która dawniej pracowała przy produkcji paprykarzy, przyznała, że lubiła swoją pracę. Kobieta do dziś wspomina wspaniały zapach przypraw, który unosił się w całym budynku.

Nasza reporterka nie omieszkała zapytać również o sam proces produkcji. Jak krok po kroku powstawał kultowy produkt?

Paprykarz szczeciński powstawał z ryby, z filetów z miruny, mintaja, dorsza. Ryba była przepuszczana przez parownik, później wysypywana była na stoły, a pracownicy wybierali z niej ości

– powiedziała pani Teresa Szczęsna.

Kolejnymi etapami było zmielenie ryby i dodanie jej do mieszadła, czyli mieszkanki ryżu, blanszowanej na oleju cebuli i pulpy pomidorowej. Co więcej, do polskiej potrawy dodawane były wyjątkowe przyprawy - pieprz pochodzący z Nigerii i pulpa pomidorowa sprowadzana z Bułgarii i Holandii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Jak zastąpić słodycze zdrowszymi produktami, jak z nich zrezygnować?

Olejek CBD - substancja na miarę XXI w. Wystarczą dwie jego kropelki, by móc się odstresować

Jak przetrwać ciążę w dobie pandemii? Psycholog: "Trzeba otaczać się osobami, które mądrze wspierają"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości