Styl życia

Pałac w Zatoniu. To tu mieszkała jedna z najbardziej wpływowych kobiet XIX wieku

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Pogoda na dziś
Pogoda na dziśDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Pierwszy dzień marca to początek meteorologicznej wiosny. Piękna słoneczna pogoda za oknem zachęca do spacerów. Doskonałym miejscem na przechadzki jest Pałac w Zatoniu i jego okolice. Dlaczego warto się tam wybrać?

Pałac w Zatoniu. Dlaczego warto się tam wybrać?

Pałac w Zatoniu należał do księżnej Doroty, nazywanej księżną Dino. - Była ona kuzynką cesarza Prus Wilhelma IV i można powiedzieć, że w tym miejscu na zachodzie Polski, było takie centralne miejsce, gdzie odbywały się bale, gdzie odbywały się spotkania towarzyskie, polityczne - mówił w Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

Pałac w Zatoniu to obecnie ruiny. Czy uda się go kiedyś odbudować? - Na to potrzeba jakieś 50 milionów, ale te ruiny są zabezpieczone. Można tutaj przyjść, zwiedzać, tym bardziej że dookoła jest przepiękny park. Też zaprojektowany przez księżną Dino (...) - dodał prezenter pogody.

Kim była księżna Dino?

Śląsk ma swoją księżną Daisy i sznur pereł, a Ziemia Lubuska ma księżną Dorotę, nazywaną księżną Dino. - Jedna z najbardziej wpływowych kobiet XIX wieku. Miała majątki we Francji, zamki, pałace. Również tutaj w okolicy Zatonia miała mnóstwo ziemi, ale zamieszkała w tym pałacu (...) - mówił Bartek Jędrzejak.

Jaki wybitny powieściopisarz podobno bywał w Zatoniu? Jak pałac prezentuje się o zmroku? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości