Styl życia

Owce honorowymi dawcami krwi. Zobacz, jak zwierzaki pomagają ludziom

Styl życia

Aktualizacja:

Owce z Katowic znane są z tego, że pomagają ludziom. Stado z Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego składa się z samych honorowych krwiodawców. Rocznie zwierzaki zapewniają nawet 26 l krwi. Czy taka praktyka jest dla nich bezpieczna? Dlaczego wybór padł właśnie na owce? O tym rozmawialiśmy z Anielą Gajoszek, która opiekuje się wełnianą gromadą superbohaterów.

Owce i barany oddają krew

Reporter Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński odwiedził Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. To właśnie tam owce i barany pomagają ludziom.

- Nasze owieczki to honorowi dawcy krwi - wyjaśnia opiekunka stada, Aniela Gajoszek. Jak przyznaje, uzyskiwany dzięki pomocy zwierząt cenny surowiec wykorzystywany jest po to, by uniknąć marnowania krwi ludzkiej

- Jest wykorzystywana w laboratoriach mikrobiologicznych do pożywek oraz przez naszych studentów - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Owce honorowymi dawcami krwi

Oczywiście, każdy taki proceder budzi niepokój o stan zwierząt. Jak jednak zapewnia opiekunka, owce są pod dobrą opieką i nie dzieje im się krzywda. Ustanowiono surowe limity częstotliwości i ilości pobieranej krwi.

Naukowcom leży na sercu dobro zwierząt, traktują je jak pełnoprawną część uniwersyteckiej społeczności.

To nasze "przytulasy". Załoga jest z nimi zżyta. Zwierzęta są w dobrej kondycji

- podkreśla Aniela Gajoszek. Dlaczego właśnie owce? Wybrano je ze względu na charakter.

Są bardzo spokojnie usposobione. Procedurę pobierania krwi można więc u nich wykonać bez jakiegokolwiek czynnika stresogennego

Zwierzęta są też odpowiednio oswajane ze strzykawką. Jak wygląda takie "przysposabianie" wełnianych dawców krwi? Zobacz to w naszym materiale wideo.

Zobacz też:

Jak drastyczne billboardy wpływają na dzieci? "Franek odmówił wychodzenia z domu"

Mała Inga choruje na serce. "To ostatni moment na operację". W zbiórkę zaangażowały się przedszkolaki

Historyczne lądowanie łazika na Marsie. "Dostarczy informacji o tym, z jakimi warunkami będą się musieli zmierzyć ludzie"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Ola Lipecka

Reporter: Marcin Kostrzyński

Pozostałe wiadomości