Co zrobić w przypadku opuchniętych powiek rano? Jakie są ich przyczyny?

zmęczone oczy rano
Westend61/Getty Images
Źródło: Westend61
Opuchnięte powieki rano, jeśli nie towarzyszą im inne niepokojące objawy, zwykle są skutkiem niezdrowego stylu życia. Czasami jednak przyczyna opuchniętych oczu może być poważniejsza, dlatego należy szybko to ustalić.

Źródłem porannej opuchlizny oczu mogą być m.in. zakażenia, alergie lub problemy w obrębie gałki ocznej oraz oczodołu, jednak w tego typu sytuacjach objaw zwykle nie występuje samodzielnie. Jak poradzić sobie z opuchniętymi powiekami rano?

Przyczyny opuchniętych powiek rano

Bezpośrednią przyczyną opuchlizny powiek jest gromadzenie się w tym obszarze płynu limfatycznego, chociaż źródła tego zjawiska mogą być bardzo różne. Jeżeli problem występuje wyłącznie rano i nie towarzyszą mu inne, niepokojące objawy, prawdopodobnie jest to po prostu skutek niewyspania się bądź ogólnego zmęczenia. W takiej sytuacji problem znika samoistnie w ciągu dnia. Jeśli utrzymuje się nieco dłużej, zazwyczaj wynika z nadmiaru soli w diecie. Jeżeli zaś opuchliźnie towarzyszy świąd i zaczerwienienie skóry, prawdopodobnie źródłem problemu jest alergia miejscowa, będąca reakcją np. na nowy kosmetyk. Jeśli wraz z opuchniętymi powiekami pojawiają się dolegliwości ze strony układu oddechowego, a niekiedy też łzawienie oczu, może to być sygnał wystąpienia reakcji alergicznej.

Jeżeli dodatkowym problemem są zaropiałe oczy rano, a przy tym obrzęk i zaczerwienienie spojówki, przyczyną może być infekcyjne zapalenie spojówek. Do innych stanów zapalnych w obrębie oka, którym często towarzyszy opuchlizna, należy zapalenie brzegów powiek, które rozpoznać można po owrzodzeniu tego miejsca, zaczerwienieniu, świądzie i pieczeniu, a także tzw. gradówka, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego. W przypadku gradówki opuchlizna i ból pojawiają się tylko na jednej powiece, w pewnej odległości od brzegu. Przyczyną może być też tzw. jęczmień. Jeśli opuchlizna wiąże się z bólem oka i jego przekrwieniem, a także naciekiem i nadżerką rogówki, problemem może być półpasiec oczny.

Innym powodem wystąpienia opuchlizny oczu są schorzenia w obrębie oczodołu, czyli np. zapalenie oczodołu i przedprzegrodowe zapalenie oczodołu, a także zakrzepica zatoki jamistej. Opuchnięte powieki są jednak w takim przypadku niepoważnym objawem towarzyszącym.

Opuchnięcie powiek górnych bądź całej okolicy oczu może być również związane z chorobami ogólnymi, takimi jak cukrzyca, niedoczynność bądź nadczynność tarczycy. Niekiedy towarzyszy to także chorobom wątroby i nerek.

Co zrobić w przypadku opuchniętych oczu rano?

Jeżeli opuchlizna powiek nie jest jedynym objawem, warto skontaktować się ze specjalistą, który zleci odpowiednie badania diagnostyczne. Poprawa stanu zdrowia i zmniejszenie obrzęku może nastąpić wyłącznie dzięki ustaleniu i wyeliminowaniu źródła problemu.

Jeśli przyczyną opuchniętych oczu jest stres i przemęczenie lub nieprawidłowa dieta, należy zmienić swój styl życia. Doraźnie mogą też pomóc domowe okłady na opuchnięte powieki, np. w formie kompresów z herbaty. Do tego najlepsza będzie herbata czarna, zielona (obie usprawniają krążenie i zmniejszają stany zapalne) bądź rumiankowa (koi i łagodzi podrażnienia). Dwie torebki ekspresowe lub łyżkę suszu wystarczy zalać ok. 100 ml wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Powinno się nasączyć waciki lub wyjąć torebki, lekko odcisnąć nadmiar płynu i włożyć kompresy do lodówki. Następnie trzeba położyć je na powiekach na ok. 15 minut. Do naparu można dodać łyżkę suszonego świetlika, który wzmocni działanie okładów.

Innym sposobem są dobrze znane plasterki ogórka. Należy je schłodzić, a następnie położyć na powiekach na co najmniej 10 minut. Najlepiej zdjąć je dopiero wtedy, gdy staną się ciepłe. Pomoże to nie tylko pozbyć się opuchlizny, lecz także złagodzić podrażnienia. Zamiast ogórka można wypróbować też schłodzone plastry truskawek, które dodatkowo wygładzają skórę pod oczami.

Kolejnym domowym sposobem jest nałożenie na skórę powiek białka jajka. Należy dokładnie ubić je na sztywno, delikatnie rozprowadzić na oczyszczonej skórze, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Na koniec wystarczy tylko ostrożnie zmyć je wacikiem nasączonym letnią wodą. Białko jajek słynie z działania ściągającego, dzięki któremu powinno dodatkowo delikatnie napiąć tkankę.

Aby rozluźnić naczynia krwionośne, a tym samym pozbyć się porannej opuchlizny pod oczami, na powieki można położyć schłodzoną w lodówce łyżkę. Najlepiej przygotować ok. 6 sztućców, aby móc je zmieniać, gdy zaczną się nagrzewać. To jeden z najprostszych sposobów na walkę z opuchlizną powiek. Warto pamiętać też o regularnym uzupełnianiu płynów, ponieważ zaniedbanie tej kwestii może wywołać obrzęk nie tylko oczu, lecz i całego ciała.

Opuchnięte oczy rano zwykle są łatwą do zwalczenia przypadłością, ale niekiedy mogą być zwiastunem choroby. Jeżeli istnieje choć cień wątpliwości, najlepiej będzie zgłosić się do specjalisty.

Zobacz wideo: Oczyszczanie cery po zimie

Zobacz też:

Ekipa programu "Down The Road 2" o swojej przygodzie. "To była grupa wsparcia kryzysowego"

Naukowcy: rodzice dziewczynek rozwodzą się częściej. Badacze wskazali główną przyczynę

8-letnia modelka i 13-letni bloger ogłosili, że są "parą". Publikują zdjęcia z łóżka

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61

podziel się:

Pozostałe wiadomości