Styl życia

Jest jedyną Polką projektującą klocki Lego. "Moje prace zawsze były inspirowane zabawą"

Styl życia

Reporter:
Daria Pacańska
Ola Mirecka o projektowaniu klocków

Ola Mirecka jest jedyną Polką, która projektuje zestawy klocków Lego. W swojej pracy zawsze inspirowała się zabawą, dlatego z powodzeniem od siedmiu lat tworzy za pomocą klocków historie i wprowadza magię w życie ludzi.

Jak Ola Mirecka zaczęła projektować klocki Lego?

Ola Mirecka podkreśla, że układanie klocków Lego było jej ulubioną formą zabawy. Spędzała długie godziny na tworzeniu budowli i innych układanek. Nigdy jednak nie myślała, że mogłaby sama projektować zestawy.

- Wybrałam karierę projektantki, studiowałam wzornictwo przemysłowe najpierw na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, później poszłam zrobić studia magisterskie Royal College of Art w Londynie i po tych studiach szukałam różnych zleceń, różnej pracy, która mogłaby mi pomóc rozwinąć się w projektowaniu i nagle pojawiło się Lego - wyznała Ola Mirecka.

Projektantka wysłała zgłoszenie i została zaproszona na warsztaty rekrutacyjne. Jest na nim około 20 osób, jedzie się na dwa dni i wówczas można wykazać się swoimi umiejętnościami. - To był mój pierwszy kontakt z Lego od czasów dzieciństwa. Powróciło dużo wspomnień nawet na sam dźwięk klocków. Okazało się, że naturalnie mogę to robić, w takim sensie, że moje prace zawsze były w jakiś sposób inspirowane zabawą - podkreśliła Mirecka.

Jak wygląda proces projektowania klocków?

Każdy zestaw klocków przedstawia jakąś historię, mają zdefiniowany rodzaj zabawy, starannie dobrane kolory, a nawet opakowania czy styl poszczególnych przedmiotów.

- Dzięki temu cała seria zestawów jest bardzo spójna. Dziecko, które kupuje zestaw Lego Friends, wie jak się będzie bawić całym tym wszechświatem stworzonym przez projektantów. Ta praca jest na wielu płaszczyznach. Oprócz budowania samego modelu, projektowane są elementy, projektowana jest kolorystyka. Sposób pakowanie jest też wielką operacją w Lego - podkreśliła Ola Mirecka.

Lego produkuje też klocki na podstawie propozycji użytkowników zestawów. Projektantka dostaje wiele opinii dotyczących stworzonych przez siebie zestawów. Fani klocków dzielą się z nią swoimi przemyśleniami na temat tego, co udało im się zbudować.

Ola Mirecka jest również jedną z jurorek w programie Lego Masters. 5 listopada o 20:00 rusza kolejny sezon, w którym uczestnicy stworzą niepowtarzalne budowle z klocków.

Zobacz także:

Reporter: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości