Styl życia

Dobiegasz do przystanku, ale autobus odjeżdża? Kierowca tłumaczy: "Możemy wpakować się w g***o"

Styl życia

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
TikTok, kobieta.gazeta.pl
Autobus na przystanku

Nieustannie towarzyszący ludziom pośpiech można dostrzec szczególnie na przystankach komunikacji miejskiej. Pasażerowie, którzy z trudem dobiegają do autobusu, nie raz, nie dwa zderzają się z zamykającymi się tuż przed ich nosem drzwiami. Czy to złośliwość kierowców, czy odgórne zasady regulaminu jazdy? Problem jest globalny i występuje również w Wielkiej Brytanii.

Uciekający autobus - dlaczego kierowcy nie otwierają drzwi pasażerom?

Stephen to brytyjski kierowca autobusów, który za pośrednictwem TikToka prezentuje internautom codzienność pracowników komunikacji miejskiej. W jednym z opublikowanych w sieci filmików mężczyzna poruszył kontrowersyjny temat dotyczący zasad, które obowiązują podczas odjazdu autobusu z przystanku. @fatbusdriver87 często spotyka się z opiniami, że zarówno otwieranie, jak i zamykanie drzwi pasażerom leży w gestii kierowcy i zależy wyłącznie od jego dobrej woli.

- Ludzie czekają na autobus, autobus nie czeka na ludzi - zauważył jeden z komentujących. Stephen stanął w obronie swoich kolegów z pracy i wyjaśnił, że kierowcy nie postępują wedle własnego uznania, a stosują się do odgórnie ustalonego regulaminu, według którego ponowne otwarcie drzwi po ich uprzednim zamknięciu wiąże się z poważnymi konsekwencjami zawodowymi.

- Można nawet stracić licencję - oznajmił na TikToku, tłumacząc, że firmom transportowym grożą w takim przypadku wysokie kary finansowe.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

- Możemy się wpakować w niezłe g***o. To nie ma nic wspólnego ze złośliwością kierowców - wyznał mężczyzna. Na nagraniu dodał, że czas oczekiwania na pasażerów kończy się w chwili, kiedy do pojazdu wejdzie ostatnia osoba, która znajduje się na przystanku i chce skorzystać z transportu. Biegnący w oddali człowiek nie zalicza się do tego grona.

Obowiązki kierowców autobusu w Polsce - czy muszą czekać na przystanku?

Zasady jazdy opisane przez Stephena są bardzo podobne do tych, które panują w Polsce. Kierowcy nie mają uprawnień, by otwierać drzwi autobusu poza miejscem do tego przeznaczonym, czyli poza przystankiem. Regulamin ten obowiązuje również w przypadku, w którym pojazd stoi w korku lub odjechał od przystanku zaledwie kilka metrów.

- Ze względów bezpieczeństwa pasażerowie nie mają możliwości wsiadania i wysiadania z pojazdów po sygnale oznaczającym zamknięcie drzwi lub odjazd pojazdu. Często bywa też tak, że kierowcy obserwują drogę, aby bezpiecznie włączyć się do ruchu i nie widzą dobiegających pasażerów - wyjaśniła dla "Gazety Wyborczej" Magdalena Potocka z zespołu prasowego ZTM.

Natomiast Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK w Krakowie uznał w materiale Dzień Dobry TVN, że "kierowcy i motorniczy powinni czekać na pasażerów, jeśli mają taką możliwość".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: TikTok, kobieta.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: RomanBabakin/Getty Images, TikTok

Pozostałe wiadomości