Styl życia

Nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC. Ostatnia zmiana już dzisiaj

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN 24
Para oglądająca telewizję

Cyfrowe nadawanie telewizji naziemnej rozpoczęło się w 2013 roku i od tego czasu stosowany był standard DVB-T. W 2022 roku czeka nas zmiana na nowy standard - DVB-T2/HEVC. 25 kwietnia została przełączona druga grupa odbiorców. Kolejna, ostatnia grupa przełączona zostanie w poniedziałek 27 czerwca. Co to jest sygnał DVB-T2/HEVC? Jakie są terminy dla poszczególnych województw?

Nowy sygnał był włączany dla poszczególnych województw w różnym czasie. Dzięki tej zmianie widzowie mają możliwość oglądać telewizję naziemną w jeszcze lepszej jakości. 27 czerwca przełączeni zostaną użytkownicy z ostatniej grupy województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Co to jest sygnał DVB-T2/HEVC?

DVB-T2/HECV jest nowszym standardem przesyłania danych w cyfrowej telewizji naziemnej. Dzięki jego wprowadzeniu możliwe będzie przesyłanie materiałów o jakości 720 i 1080p. Przy czym przy przesyłaniu danych naziemnie osiągalne będzie to nawet w formacie 4K. Oznacza to, że właściciele dużych telewizorów będą mogli oglądać filmy i ulubione programy w wyższej jakości.

Nowy standard nie dotyczy telewizji kablowej i satelitarnej.

Dzięki wprowadzeniu nowego standardu użytkownicy będą mieli dostęp do wyższej jakości telewizji oraz większej ilości darmowych programów tematycznych. Zmiany dotyczą jedynie telewizji naziemnej. 27 czerwca maja nastąpił ostatni etap z czterech przełączenia użytkowników.

Kiedy zmiany sygnału z DVB-T na DVB-T2/HEVC?

Przełączanie na nowy standard odbywać się będzie w 4 etapach, a zaczął się 28 marca 2022 roku. Cały proces został zakończony 27 czerwca.

W poszczególnych etapach zostaną przełączone nadajniki w różnych województwach. Plan na przełączanie wygląda następująco:

  • 28 marca 2022 roku - województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie,
  • 25 kwietnia 2022 roku - województwa: kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie,
  • 23 maja 2022 roku - województwa: łódzkie, małopolskie, świętokrzyskie, śląskie, podkarpackie,
  • 27 czerwca 2022 roku - województwa: warmińsko-mazurskie, mazowieckie, podlaskie, lubelskie.

Dzięki wprowadzonym zmianom nie tylko zostanie poprawiona jakość przesyłanych danych do telewizorów odbiorców, ale też będzie większa pula programów do wyboru.

Co zrobić, aby telewizor odbierał nowy standard DVB-T2/HEVC?

Większość nowoczesnych telewizorów będzie miało możliwość odbierania nowego standardu. W celu sprawdzenia, czy nasz odbiornik będzie mógł to robić można skontaktować się z producentem lub przeczytać dokumentację załączoną przy zakupie danego modelu. Jeśli telewizor obsługuje tylko jeden z nowych standardów - DVB-T2 lub HEVC, to można zakupić nowy telewizor lub dokupić specjalny tuner - set-up box. Dzięki poprawnemu zainstalowaniu będzie można cieszyć się nową jakością programów cyfrowej telewizji naziemnej.

Dofinansowanie na telewizor i dekoder

W związku z wprowadzaną zmianą rząd postanowił dofinansować osoby potrzebujące, które przez zmianę systemu nadawania mogłyby stracić dostęp do telewizji. W tym celu wprowadzono bon na dekoder o wartości 100 zł i dofinansowanie na nowy odbiornik w wysokości 250 zł. Sprawdź, komu przysługuje dofinansowanie i jak złożyć wniosek.

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Ivanko_Brnjakovic/Getty Images

Pozostałe wiadomości