Styl życia

Czy nocne podjadanie jest szkodliwe? Psychodietetyk radzi, jak przestać sięgać po przekąski

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Czy nocne podjadanie jest szkodliwe?

Wiele osób przez cały dzień je niewiele, a dopiero wieczorem napada ich wilczy apetyt. Leżąc w łóżku, potrafią spożyć tyle kilokalorii, ile łącznie miałoby kilka posiłków. Kiedy jedzenie przed snem lub w nocy staje się problemem i zmienia się w syndrom kompulsywnego podjadania? Jak sobie z nim radzić? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym psychodietetyk Sylwia Prawdzik.

Nocne podjadanie

Około 2-6 proc. populacji ma poważny problem z nocnym podjadaniem. Uważa się, że większe skłonności do tego mają kobiety i mężczyźni, a to, co zjadają po zmroku, to nawet ¼ tego, co mogłyby zjeść przez cały dzień. Co sprawia, że wieczorem chętniej sięgamy po przekąski?

- Wiele osób ma problem z podjadaniem w nocy. Po całym dniu pracy, kiedy nie zjedzą wystarczająco dużo, wieczorem są głodne. U takich osób obserwujemy to, że co najmniej cztery razy w tygodniu omijają posiłki. W konsekwencji 50 proc. dziennego zapotrzebowania jest zjadana wieczorem. Częstym problemem jest również to, że wybudzamy się w nocy i zaczynamy jeść. Mamy tez problem z zaśnięciem. Wydaje nam się, że jeśli coś zjemy, to wtedy będzie nam lepiej - powiedziała Sylwia Prawdzik.

Czy wieczorna chęć podjadania, rzeczywiście jest spowodowana prawdziwym głodem? - Ci, którzy podjadają, mają bardzo często obniżony poziom melatoniny, która jest odpowiedzialna za to, że wybudzają się w nocy. Obserwuje się też u nich obniżony poziom leptyny, która powoduje odczuwanie większego łaknienia. Czynniki emocjonalne i stresogenne również będą wpływać na wzrost tych objawów - tłumaczy psychodietetyk.

Co robić, by nie objadać się wieczorem?

Jeśli kilka razy w tygodniu bądź nawet codziennie przed snem pochłaniamy duże ilości jedzenia lub wybudzamy się w nocy i nie możemy się powstrzymać, by czegoś nie zjeść, to może oznaczać, że czas skonsultować się ze specjalistą - psychoterapeutą lub psychiatrą, który zdiagnozuje problem. Walkę z podjadaniem można wspomóc prostymi sposobami.

- Najważniejsze jest regularne jedzenie. Przydatne będą również techniki relaksacyjne, medytacyjne, ćwiczenia oddechowe. Ponadto istotna jest też aktywność fizyczna. Nie musi to być od razu siłownia, na początku wystarczą chociażby spacery. Dzięki temu jakość snu się poprawi, łatwiej będzie zasypiać bez wspomagaczy w postaci przekąsek - podkreśliła Prawdzik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości