Styl życia

Nocna i świąteczna opieka lekarska. Gdzie szukać pomocy medycznej?

Styl życia

Stetoskop i lekarz w pracy

Nocna i świąteczna pomoc lekarska jest udzielana w dni powszednie po godz. 18.00 oraz w dni wolne od pracy. Gdy nie ma zagrożenia życia, możemy udać się po poradę do najbliższego punktu. Gdzie szukać spisu placówek udzielających pomocy medycznej?

Jeśli nie ma zagrożenia życia, ale obawiasz się, że stan twojego zdrowia może się pogorszyć, udaj się do najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jeśli nie jesteś w stanie sam dotrzeć, możesz zamówić także wizytę domową.

Nocna i świąteczna pomoc lekarska

Świadczenia w zakresie podstawowej opieki medycznej są świadczone także po godzinach otwarcia przychodni POZ. Pomoc jest udzielana od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.

Jeśli nagle poczujesz się źle lub zachorujesz to możesz udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nieistotne jest miejsce zamieszkania i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożona została deklaracja.

Dyżurujący lekarz udziela porad:

  • w warunkach ambulatoryjnych,
  • w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych),
  • telefonicznie.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

  • nagłego zachorowania;
  • nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
  • gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Punkty nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej

Najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdziemy na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Po wybraniu swojego województwa można zobaczyć spis placówek, w których udzielana jest pomoc medyczna.

Nocna pomoc stomatologiczna

W gabinetach pełniących dyżur pacjenci przyjmowani są w przypadkach nagłych. Podczas dyżurów stomatologicznych udzielane są świadczenia doraźne, z ekstrakcjami zębów włącznie.

W dni powszednie dyżury stomatologiczne pełnione są w godzinach od 19:00 do 7:00. W sobotę, niedzielę i święta – przez 24 godziny na dobę.

Mapę punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej znajdziesz na stronie pacjent.gov.pl.

Zobacz też:

Były reprezentant Polski spowodował kolizję po pijanemu. Co mu grozi?

Czy osoby przyjmujące leki mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? "Niektóre choroby są przeciwwskazaniem"

15-letnia dziewczyna urodziła w domu. Noworodek nie przeżył

Autor: Jola Marat

Źródło: pacjent.gov.pl, nfz.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: humonia/Getty Images

Pozostałe wiadomości