Styl życia

Niezwykły magazyn rzeczy z PRL-u. "Te rzeczy są nie do odkupienia, jak coś się zniszczy"

Styl życia

Autor:
Adam
Barabasz
Reporter:
Piotr Wojtasik
Miejsce, gdzie ciągle trwa PRL
Dzień Dobry TVNMiejsce, gdzie ciągle trwa PRL

Zainteresowanie przedmiotami z epoki PRL-u nie słabnie. Wśród miłośników przedmiotów z tego okresu są też prawdziwi pasjonaci jak Tomasz Krawczyk, który stworzył istny wehikuł czasu. W wyjątkową podróż do minionych lat wybrał się Piotr Wojtasik.

Magia rzeczy z PRL-u

To opowieść o pasji i konsekwencji. Tomasz Krawczyk kolekcjonuje arefakty z czasów PRL-u: meble, zabawki, sprzęty AGD a nawet opakowania po kawie czy herbacie. Zalążkiem niezwykłych zbiorów stał się filmowa pasja Tomasza.

- Hobby rodzi hobby. Potrzebne były rekwizyty do różnych klipów, które kręcę - wspomina. - Pożyczałem je, zacząłem zbierać i to wszystko wydarzyło się nie wiadomo kiedy - stwierdza.

Cała kolekcja liczy kilka tysięcy obiektów, z których każdy jest wyjątkowy.

- Moja ukochana Myszka Miki na huśtawce, którą pamiętam z lat dziecinnych, żeby ją dostać naprawdę trzeba było się nagimnastykować - tłumaczy Tomasz Krawczyk. - Właściciel zażądał gumowej żółtej kaczki, bo je zbiera, musiałem stanąć na głowie, żeby tę kaczkę załatwić. Prawie każdy rekwizyt ma jakąś historię. Można by długo opowiadać - dodaje.

Wypożyczalnia rzeczy z PRL-u

Choć na początku Tomasz wypożyczał swoje przedmioty na plany filmowe, jednak po pewnym czasie stwierdził, że mają one za dużą wartość.

- Na początku rzeczywiście parę razy wynająłem, ale później bolało mnie serce - wyjaśnia właściciel kolekcji. - Te rzeczy są nie do odkupienia, jak coś się zniszczy. Nie zapraszam gości jeszcze oficjalnie, myślę, że teraz na to nastał najlepszy czas. Pewnie ktoś to musi wziąć w swoje ręce, jakiś manager. Ja mam dużo hobby więc wszystkim się nie zajmę - zapowiada.

Tomasz zawodowo zajmuje się obrotem nieruchomościami i niejednokrotnie zdarza się, że właściciele pozbywający się nieruchomości, chcą również wyrzucić ich wyposażenie. W ten sposób zbiór niezwykłego muzeum nieustannie się powiększa.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Autor:Adam Barabasz

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości