Styl życia

Niesamowita historia zdjęcia Zbyszka Siemaszki. Bohaterka po 52 latach odtworzyła fotografię

Styl życia

Aktualizacja:

Historia Warszawy od zawsze była pasją Łukasza. Siedem lat temu przerodziła się w coś więcej. Mężczyzna, który w swojej kolekcji posiadał zbiór starych zdjęć, postanowił podzielić się nimi w mediach społecznościowych. Tak powstała strona "PoWarszawsku", którą obecnie obserwuje około 80 tysięcy użytkowników.

Zamiłowanie do historii starej Warszawy

Łukasz Ostoja-Kasprzycki z miłości do stolicy utworzył na Facebooku stronę "PoWarszawsku", na której systematycznie dostarcza fanom zdjęcia i ciekawostki dotyczące starej Warszawy. Witryna kierowana do miłośników historii zrzesza już blisko 80 tysięcy fanów.

Zdjęcia, które umieszczam na "PoWarszawsku", są to przede wszystkim zdjęcia historyczne. Staram się znaleźć dużo informacji, które są mniej dostępne, niż po prostu wpisując zapytanie w Internecie. Jednym z takich zdjęć było zdjęcie dziewczyny biegnącej w ulewie po ulicy Puławskiej.

- powiedział Łukasz Ostoja-Kasprzycki, założyciel strony ze zdjęciami starej Warszawy.

Fotografia z 1968 roku zamieszona przez Łukasza w sieci szczególnie poruszyła pewną internautkę. Jak się okazało, bosa modelka, pani Grażyna Godlewska rozpoznała siebie na zdjęciu. W niedługim czasie odnalazł się także wnuk autora zdjęcia.

Pewnego razu przeglądam zdjęcia, patrzę, a to ja. Od razu przypomniałam sobie ten moment, tę ulewę. Tata mi zostawił rano kartkę, wyjeżdżając do pracy, żebym przyjechała pod kino Moskwa, bo ciocia miała przywieźć truskawki. Wysiadłam przystanek wcześniej, gdzie był nowy sklep samoobsługowy. Raptem zrobiło się ciemno i lunęło. Miałam nowe sandałki, trochę wody mi się w nie nalało, więc szybko je zdjęłam i zaczęłam biec. Byłam bardzo zdziwiona, kto mi to zdjęcie zrobił

- powiedziała Grażyna Godlewska.

Odtworzenie zdjęcia z dawnych lat

Autorem zdjęcia z 1968 roku był Zbyszko Siemaszko. Za namową Łukasza udało nam się spotkać z wnukiem artysty i starym aparatem odtworzyć zdjęcie z dawnych lat.

Ja to zdjęcie znam od zawsze. Posiadam ten aparat, którym było robione. Historia niesamowita, zdjęcie niesamowite

- powiedział Filip Siemaszko, wnuk fotografa Zbyszka Siemaszki.

17 października prawie w komplecie, pani Grażyna, Łukasz oraz Filip spotkali się na ulicy Puławskiej, żeby na chwilę cofnąć się w czasie i powielić kadr sprzed 52 lat.

Więcej zdjęć z tamtego okresu możesz zobaczyć na TVN24.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Najdziwniejsze wybory w historii. "Bardzo wiele osób spodziewa się, że na ulicach Stanów Zjednoczonych może być gorąco"

Czym jest upadłość konsumencka? "Działania wszystkich wierzycieli, komorników są wstrzymywane"

Edyta Górniak odchodzi z Instagrama. Jaki jest powód tej decyzji?

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Miłka Fijałkowska

Pozostałe wiadomości