Styl życia

"Nie zagub dziecka w sieci", czyli jak uchronić najmłodszych przed niebezpieczeństwem w Internecie

Styl życia

Aktualizacja:

Przez ostatnie miesiące nasze pociechy szczególnie dużo czasu spędzały przed ekranami telefonów, tabletów i komputerów. Niestety w sieci może czyhać wiele niebezpieczeństw. Jak przed nimi uchronić dziecko?

Niebezpieczny internet

"Mamo, tato, mogę telefon?" – to zdanie zna chyba każdy rodzic. Ostatnio pada ze zwiększoną częstotliwością. Pandemia i przymusowe zamknięcie sprawiły, że dzieci wyjątkowo dużo czasu spędzają w Internecie.

Dzieci chcą odpocząć, mieć jakąś odskocznię, więc wtedy siadają do telefonów

- tłumaczy Dominika Kazek, mama czwórki dzieci.

Jak dodaje, stara się kontrolować to, ile czasu jej pociechy spędzają w Internecie i co tam robią. Rozmawia z nimi i przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami.

Dzieciaki wiedzą o tym, że mogą czekać na nich niebezpieczne rzeczy w sieci

- mówi.

"Nie zagub dziecka w sieci"

Ministerstwo Cyfryzacji, we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK, organizuje akcję "Nie zagub dziecka w sieci". Kampania ma pomóc rodzicom w mądrym towarzyszeniu dzieciom w poznawaniu świata internetowego.

Dzieci mogą być narażone na to, że spotkają się częściej z treściami, które nie są dla nich odpowiednie, są szkodliwe, czasami nielegalne

- tłumaczy Anna Borkowska, ekspertka Akademii NASK

W sieci nie brak wulgaryzmów, drastycznych scen przemocy, materiałów erotycznych czy innych, nieodpowiednich treści dla najmłodszych.

W ramach tej kampanii, chcemy dostarczyć rodzicom wiedzę, co mogą zrobić, jeżeli jakieś zagrożenia w sieci napotkają ich dzieci

- dodaje ekspertka.

Rodzice uzyskają wiele przydatnych informacji dotyczących tego jak sobie poradzić z takim problemem, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o zagrożeniach i jak reagować, kiedy już coś się wydarzy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: gov.pl/niezagubdzieckawsieci

mat. prasowe

Zobacz też:

Jedziesz na wakacje? Wszystkie urzędowe sprawy załatwisz przez Internet

Nie czekaj do 18-tki, wyrób dziecku dowód. Zobacz, jak to zrobić online

Od czego zacząć naukę kodowania i jakie kursy wybrać?

Autor: Anna Korytowska

Reporter: B. Dajnowski, N. Górska, L. Lis

Pozostałe wiadomości