Styl życia

Zbadali serce Tadeusza Kościuszki. "Stwierdziliśmy obecność wielu najróżniejszych gatunków bakterii"

Styl życia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Prof. Michał Witt badał serca Chopina i Kościuszki
Prof. Michał Witt badał serca Chopina i KościuszkiDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Tadeusz Kościuszko zmarł w 1817 roku. Naukowcy wciąż próbują ustalić, co było bezpośrednią przyczyną śmierci generała okrzykniętego bohaterem Polski i Stanów Zjednoczonych. Jakie wnioski pozwoliło wysnuć badanie jego serca? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedział dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, prof. dr hab. n. med. Michał Witt.

Na co zmarł Tadeusz Kościuszko?

Tadeusz Kościuszko to jedna z najsłynniejszych postaci polskiej historii. Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej zmarł w 1817 roku w szwajcarskiej Solurze. Jedna z teorii głosi, że był on jedną z wielu ofiar epidemii tyfusu. Badanie przeprowadzone między innymi przez prof. dr. hab. n. med. Michała Witta dowodzi, że do śmierci generała mogła przyczynić się pozornie niegroźna bakteria.

- Stwierdziliśmy obecność wielu najróżniejszych gatunków bakterii, grzybów. To jest zupełnie normalne, naturalne, nic w tym dziwnego. W tym całym spektrum jedynym gatunkiem, który mógł mieć znaczenie kliniczne, jest bakteria Cutibacterium acnes, która w normalnych warunkach powoduje schorzenie stosunkowo częste i pospolite, jakim jest trądzik pospolity (...). Wydaje się, że u Tadeusza Kościuszki właśnie ta stosunkowo niewinna bakteria skolonizowała mięsień sercowy. Pojawiła się w jego wewnętrznych warstwach, powodując chorobę, którą my określamy jako zapalenie wsierdzia. Objawy, o których wiemy, które pojawiły się w ostatnim okresie życia Tadeusza Kościuszki, można temu przypisać. To w żaden sposób nie wyklucza również innych hipotez, takich jak na przykład udar - mówił w Dzień Dobry TVN dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Badanie serca Tadeusza Kościuszki - jak przebiegało?

W XIX wieku serce Tadeusza Kościuszki było przekazywane z rąk do rąk, aż w końcu spoczęło w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Po zakończeniu II wojny światowej znaleziono je w gruzach warszawskiej Katedry św. Jana. W Dzień Dobry TVN prof. dr hab. n. med. Michał Witt przyznał, że mimo tak dramatycznych losów, udało się je zachować w postaci dobrze definiowalnego materiału biologicznego.

- Nie chcieliśmy naruszać godności ludzkich szczątków (...). Badaliśmy tylko materiał, który miał kontakt z sercem Tadeusza Kościuszki (...). Dzisiejsze metody biologii molekularnej pozwalają pracować na bardzo niewielkich ilościach materiału, stąd tego typu badania przez poddanie analizie tego typu obiektów było wystarczające - podsumował dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości