Styl życia

Nauczyciele, którzy się nie poddają nawet w najtrudniejszych czasach. "Naszemu nauczycielowi na nas zależy"

Styl życia

Aktualizacja:

Ricardo Ixcoy jest nauczycielem w niedużej miejscowości Santa Cruz w Gwatemali. W wyniku epidemii edukacja dzieci w szkole była utrudniona. Mężczyzna postanowił działać. Ricardo za ostatnie rodzinne oszczędności kupił rower i stworzył szkołę na kółkach.

Zbiórka dla nauczyciela z Gwatemali

Ricardo Ixcoy jest nauczycielem w niedużej miejscowości Santa Cruz w Gwatemali. Kiedy wybuchła epidemia koronawirusa, miejscowy rząd nakazał szkołom prowadzić zajęcia przez internet. W jego klasie było ośmioro uczniów, którzy nie mają w domu komputerów. Wtedy wpadł na pomysł, że będzie do nich dojeżdżać na rowerze i uczyć ze specjalnej platformy zabezpieczonej szybą. Nikt mu tego nie nakazał, po prostu chciał pomóc dzieciom.

Uważam, że to duża odpowiedzialność być nauczycielem. Chciałem odwiedzać dzieci, ale nie mogłem narażać ani ich życia, ani życia mojej rodziny. Nagle mnie oświeciło, pomyślałem, że przebuduje rower trójkołowy i będę nim jeździć do uczniów. Będę uczyć na ulicy

– powiedział nauczyciel.

Na rower Ricardo wydał wszystkie rodzinne oszczędności. Chociaż na początku czuł się nieswojo, otuchy dodał mu uśmiech pojawiający się na twarzach uczniów. W przedsięwzięciu nauczyciela wspierała go także żona.

Kupiłem rower za ostatnie pieniądze, bardzo chciałem pomóc dzieciom. Uważam, że niedługo to one będą rządzić tym krajem, może będą lekarzami, prawnikami, a może ktoś zostanie prezydentem tego kraju

– powiedział.

Trudne dzieciństwo

Ten niezwykły człowiek sam wychował się w wielodzietnej rodzinie, a w jego domu często brakowało pieniędzy na jedzenie. Przez rok czytania i pisania uczył go brat, aż w końcu zapłacił za czesne. Ricardo bardzo się cieszył, że może uczestniczyć z innymi dziećmi w zajęciach, lubił się uczyć. Nie był najlepszym uczniem w klasie, ale jak podkreśla, nie to jest najważniejsze.

Dzisiaj sam jest nauczycielem. Marzył o tej pracy od dziecka. Zarabia niewiele, żyje bardzo skromnie, ale zdaje sobie sprawę, że nauka otworzyła przed nim więcej możliwości. Tego samego chce dla swoich uczniów.

Naszemu nauczycielowi na nas zależy

– mówiły dzieci.

Ricardo ma jedno marzenie, bez naszej pomocy być może nie będzie w stanie go zrealizować. Chciałby dostać projektor do szkoły, żeby w czasie zajęć z dziećmi wyświetlać materiały dydaktyczne. W jego miejscowości nie ma dobrze zaopatrzonych księgarni i bibliotek, więc dzięki temu będzie mógł łatwiej dzielić się wiedzą z dziećmi.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Miłość, którą przerwał dopiero koronawirus. Małżonkowie zmarli niemal w tej samej chwili, trzymając się za ręce

Rusza 13. Mastercard OFF CAMERA. Gdzie można obejrzeć filmy?

Kłótnie w związku są potrzebne? Psycholog: "Pary, które się sprzeczają mają dłuższy staż"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości