Styl życia

Murowanie ścian krok po kroku - cenne wskazówki

Styl życia

Jak murować ściany?

Etap wznoszenia murów należy do jednego z najbardziej ekscytujących, a jednocześnie najważniejszych etapów budowy domu. Budowa w mgnieniu oka zaczyna przypominać budynek mieszkalny. Warto poznać cenne wskazówki dotyczące murowania ścian, które pozwolą uniknąć błędów w trakcie prac.

Jak murować ściany?

Sposoby murowania ścian w przypadku różnych materiałów budowlanych użytych do ich wznoszenia są w gruncie rzeczy do siebie podobne. Mogą się nieco różnić w związku z rodzajem zapraw, które mają zostać zastosowane. Zanim zatem podpowiemy, jak dobrze murować ściany domu, warto poznać techniki murowania ścian z wykorzystaniem różnego rodzaju zapraw.

Pierwsza technika zakłada murowanie ścian na zaprawę tradycyjną. Przegrody domu można stawiać również z wykorzystaniem techniki murowania na cienką spoinę, co pozwala zredukować mostki termiczne, a jednocześnie uzyskać ściany o lepszych parametrach cieplnych. W tym przypadku stosujemy pustaki szlifowane, które cechuje duża dokładność wymiarowa. Elementy murowe, z których powstają ściany zewnętrzne i wewnętrzne domu, można również murować przy użyciu zapraw poliuretanowych.

Murowanie bez spoinowania pionowego jest możliwe, jeśli wybrane elementy murowe mają specjalne profilowanie na pióro i wpust. Spoiny pionowe należy wypełniać wtedy, gdy pustaki takiego profilowania nie posiadają lub są docięte. 

Murowanie równych ścian domu ‒ pierwsza warstwa ściany

Niezwykle istotnym etapem prac podczas wznoszenia ścian domu jest wymurowanie pierwszej poziomej warstwy ściany. Należy przy tym zadbać, aby przegroda była idealnie równa w poziomie. Dlatego pierwsze elementy murowe niezależnie od tego, na jaką zaprawę będą murowane dalej, powinny zostać osadzone na tradycyjnej zaprawie cementowej. Zaprawa o grubości 2‒3 cm pozwoli nie tylko idealnie wypoziomować ściany, ale również wyrówna powierzchnię ściany fundamentowej. Dzięki niej w sposób dokładny wyznaczymy również narożniki domu.

Murowanie kolejnych warstw ścian domu

Między wymurowaniem pierwszej warstwy ścian budynku a układaniem kolejnych warstw należy odczekać co najmniej 2 godziny. W tym czasie zaprawa cementowa między ścianą fundamentową a pierwszą warstwą ściany zewnętrznej powinna związać, a dzięki temu będziemy mieć pewność, że ściana uzyska właściwy pion.

Kolejne warstwy ścian zewnętrznych muruje się na wybraną zaprawę. Przykładowo przy układaniu przegrody z pustaków ceramicznych jest to najczęściej zaprawa cienkospoinowa. Pojedyncze elementy murowe układane warstwowo wyrównuje się przy pomocy gumowego młotka, który nie narusza powierzchni pustaków.

Murowanie z przewiązaniem elementów murowych

Odpowiednie przewiązanie elementów murowych sprawi, że stawiana z nich ściana będzie trwała i odporna na duże obciążenia. Oznacza to sposób ułożenia pustaków czy innych elementów na tzw. zakładkę. Tego rodzaju mijanie się spoin pionowych będzie uzależnione od wielkości materiałów murowych. Przykładowo kolejne warstwy tworzone z elementów o wysokości do 25 cm powinny być układane z przewiązaniem nie mniejszym niż 4 cm, a dla elementów, które są wyższe niż 25 cm, przesunięcie powinno wynosić co najmniej 10 cm. 

Więcej informacji na temat murowania domu można znaleźć np. tutaj: https://budogram.pl/9-waznych-zasad-murowania-scian-jak-dobrze-murowac-sciany-domu/

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości