Zapalniczka samochodowa – co zrobić, jak nie działa?

Zapalniczka samochodowa
Fot. Getty Images/xiefei
Zapalniczka samochodowa to w zasadzie urządzenie wielofunkcyjne. Dawno już przestała być wykorzystywana do swoich pierwotnych celów. Za pomocą adapterów USB zapalniczka samochodowa może służyć jako gniazdo do ładowania komórki, tabletu, a także do podłączenia innych urządzeń – np. wentylatora. Sprawdzamy, jak działa zapalniczka samochodowa i co zrobić, gdy zapalniczka samochodowa nie działa.

Jeżeli zapalniczka samochodowa nie działa, warto sprawdzić stan bezpiecznika. Za pomocą miernika należy zmierzyć, jakie napięcie występuje w zapalniczce samochodowej. Choć wymiana zapalniczki w samochodzie jest prosta, zwykle wystarczy wymienić bezpiecznik. Sprawne urządzenie możemy wykorzystać na wiele sposobów. Za pomocą przejściówki USB zapalniczki samochodowej zyskujemy uniwersalne gniazdo, do którego podłączymy wiele urządzeń elektrycznych.

Jak działa zapalniczka samochodowa?

W większości samochodów przed skrzynią biegów znajduje się zapalniczka samochodowa . Schemat jej działania jest bardzo prosty: wystarczy ją wcisnąć i chwilę odczekać, a po momencie mamy już metal nagrzany do bardzo wysokiej temperatury . Po przyłożeniu papierosa bez trudu możemy go zapalić. Jak działa zapalniczka samochodowa? Naciśnięcie aktywuje akumulator zapalniczki, który poprzez energię elektryczną nagrzewa część grzewczą zapalniczki samochodowej do bardzo wysokiej temperatury.

Wiele marek samochodowych rezygnuje w dzisiejszych czasach z montowania zapalniczki samochodowej w nowych modelach. Warto jednak pamiętać, że gniazda zapalniczek samochodowych montowane były już od początku lat 20. XX wieku. Oznacza to, że w zasadzie przetrwały 100 lat !

Rodzaje zapalniczek samochodowych

Istnieje wiele rodzajów zapalniczek samochodowych, a właściwie sposobów ich wykorzystywania. Przede wszystkim, za pomocą specjalnych adapterów USB, zapalniczka samochodowa daje możliwość podładowania telefonu lub podpięcia innego urządzenia elektrycznego . Przejściówka USB zapalniczki samochodowej kosztuje niewiele – niektóre modele dostępne są już za kilka lub kilkanaście złotych. Dzięki przejściówce zapalniczka samochodowa (gniazdo zapalniczki) staje się uniwersalna.

Oprócz telefonu komórkowego możemy do niego podpiąć np. wentylator samochodowy , który zwiększy komfort jazdy w upalne dni, podpiąć lampkę LED do gniazda zapalniczki albo umieścić transmiter . Zapalniczka samochodowa spełnia szereg innych, przydatnych funkcji. Istnieje także możliwość zakupu rozdzielacza zapalniczki samochodowej , czyli urządzenia dającego dostęp do dodatkowych gniazd zapalniczki (zwykle dwóch lub trzech).

Przed wyborem konkretnego urządzenia, które chcemy podpiąć przez USB zapalniczki samochodowej (radio, wentylator, telefon itp.), warto sprawdzić za pomocą miernika moc gniazda – najczęściej występuje w zapalniczkach samochodowych napięcie 12 V , ale niektóre modele fabrycznie wyposażone są w gniazda 24 V (często spotykane w modelach Renault).

Sposoby na naprawę zapalniczki samochodowej

Jeśli podłączone do gniazda zapalniczki samochodowej urządzenie nie działa, to możliwości są dwie: albo kupione przez nas urządzenie potrzebuje większego poboru mocy niż może zagwarantować zapalniczka, albo też zapalniczka samochodowa nie działa. Sprawdzamy, w jaki sposób naprawić zapalniczkę samochodową w zależności od problemu.

Zapalniczka samochodowa się nie nagrzewa – popularny problem, który poznamy po tym, że zapalniczka nie wyskakuje. Najczęstszą przyczyną jest przepalony bezpiecznik zapalniczki, który na szczęście łatwo wymienić.

Zapalniczka od razu wyskakuje, ale nie nagrzana – to problem związany z blaszkami, które utrzymują zapalniczkę samochodową. W starszych autach możliwe jest samoistne wyginanie się blaszek pod wpływem wysokiej temperatury, mogły też zostać poluzowane poprzez niewłaściwe użytkowanie. W celu naprawy należy wyciągnąć gniazdo zapalniczki samochodowej i dla bezpieczeństwa odmontować bezpiecznik. Następnie manualnie należy odgiąć blaszki wewnątrz gniazda, które w niepoprawnym ułożeniu przypominać będą kształtem literę „U”.

Jeżeli zapalniczka samochodowa nie działa mimo wykonania powyższych kroków, to konieczne będzie sprawdzenie napięcia w kablach . Możliwe też, że któryś z kabelków jest uszkodzony. Jeśli jednak w zapalniczce samochodowej napięcie będzie wynosiło 12 V lub 24 V, czyli prawidłowe wartości, to jedynym krokiem pozostanie wymiana zapalniczki w samochodzie .

Wymiana zapalniczki w samochodzie

Jeśli musimy dokonać wymiany zapalniczki w samochodzie , to warto pamiętać o kilku rzeczach. Chociaż za pomocą przejściówek i adapterów USB zapalniczka samochodowa może być wykorzystywana na szereg różnych sposobów, nigdy nie należy podłączać jej do kabli radia lub innego podzespołu – dla akumulatora w samochodzie może to się skończyć tragicznie. Przed wymianą zapalniczki należy wyjąć niedziałające urządzenie wraz z bezpiecznikiem. Sam proces wymiany zapalniczki do samochodu jest bardzo łatwy . Należy kupić nowe kable , bezpiecznik i zapalniczkę , a następnie przeciągnąć kabel od bezpiecznika do zapalniczki, upewniając się wcześniej, że kable mają wystarczająco dużo miejsca i nigdzie się nie zginają. To wszystko – zapalniczka samochodowa powinna być już sprawna!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości