Co to jest wypadanie zapłonu?

Mężczyzna pochylający się nad otwartą maską samochodu.
Co to jest wypadanie zapłonu?
Źródło: Morsa Images/Getty Images
Wypadanie zapłonu to stwierdzenie potoczne, którym określamy temporalny, ale powtarzający się brak uzyskania zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku. To jednak nie wszystko. Sprawdzamy, na czym polega i co to jest wypadanie zapłonu.

Przyczyny wypadania zapłonu mogą być niezwykle zróżnicowane, jednak najczęściej wypadanie zapłonu powstaje na skutek zużytej cewki lub świecy silnika. Wypadanie zapłonu objawowo dostrzegalne jest wtedy, gdy występują charakterystyczne terkotanie i drgania pojazdu. Mogą pojawić się także problemy z przyspieszeniem. Czasem zdarza się również wypadanie zapłonu na zimnym silniku.

Wypadanie zapłonu - co to znaczy?

Z pewnością niejeden kierowca spotkał się z sytuacją, w której silnik samochodu zaczyna pracować niestabilnie - "dławi się" przy przyspieszaniu, szarpie, a nawet wydaje niebezpieczne, terkoczące dźwięki. Jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn takiego stanu rzeczy jest wypadanie zapłonu, które lepiej jak najprędzej zdiagnozować, aby zminimalizować koszty naprawy. Co to jest wypadanie zapłonu?

Motoryzacja

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce

Wypadanie zapłonu jest potocznym stwierdzeniem, oznaczającym zjawisko, w którym mieszanka paliwowo-powietrzna w silniku nie uzyskuje zapłonu w którymś z cylindrów silnika (lub w kilku). Współczesne silniki składają się z kilku cylindrów w zależności od modelu. Każdy z nich wykorzystywany jest inaczej w zależności od biegu, prędkości i potrzebnej mocy przerobowej. Z tego powodu zwykle nie mówimy o całkowitym wypadaniu zapłonu, lecz konkretnym - np. wypadaniu zapłonu 4. cylindra (bardzo popularna usterka) lub innego.

Zjawisko wypadania zapłonu w samochodzie to bardzo niebezpieczna usterka. Bezpośrednio wpływa ona nie tylko na komfort jazdy, ale możliwości kierowania pojazdem. Nagłe drgnięcia, utrata mocy przy wyższych obrotach (w zależności od cylindra) to tylko niektóre z efektów wypadania zapłonu. Wszystkie one powodują, że prowadzenie pojazdu z wypadającym zapłonem staje się niebezpieczne zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. 

Przyczyny wypadania zapłonu

Wypadanie zapłonu oznacza usterkę w układzie zapłonowym samochodu - konkretne przyczyny mogą być jednak różne. Wypadanie zapłonu to awaria, która może mieć miejsce zarówno w silnikach benzynowych, jak i LPG. Najczęstszą przyczyną wypadania zapłonu jest zbyt mała lub zbyt duża przerwa na elektrodzie świecy. Należy pamiętać o tym, że świece silnikowe, podobnie zresztą, jak wiele innych części silnika, są elementami zużywającymi się w trakcie eksploatacji samochodu. Szacuje się, że jedna świeca powinna działać bezproblemowo przez 50000–100000 przejechanych kilometrów. W przypadku samochodów z LPG wytrzymałość świec może być nieco większa.

Innymi, pokrewnymi przyczynami wypadania zapłonu są zły stan przewodów zapłonowych i nieszczelności w układzie dolotowym silnika. W niektórych przypadkach mechanik może stwierdzić nieszczelność przewodu na skutek jego przebicia. Istnieją również sytuacje, w których silnik pracuje niestabilnie z powodu zabrudzonej przepustnicy. Wówczas objawy są identyczne, jak w przypadku klasycznego wypadania zapłonu. Zwykle jednak wypadanie zapłonu powodowane jest przez niesprawność którejś ze świec zapłonowych. Lista możliwych przyczyn powstawania zjawiska wypadania zapłonu jest jednak dłuższa. Poniżej prezentujemy wszystkie możliwe przyczyny

  • niedziałające, zużyte świece zapłonowe lub cewki;
    • nieoryginalne świece zapłonowe lub cewki;
      • niedziałający moduł odpowiedzialny za wykrywanie wypadania zapłonu;
        • zapchany filtr paliwowy;
          • uszkodzona pompa paliwa;
            • niedziałające wtryskiwacze układu paliwowego;
              • zabrudzony lub uszkodzony przepływomierz;
                • brudna przepustnica;
                  • niesprawny, nieszczelny układ dolotowy lub zniszczona uszczelka kolektora dolotowego;
                    • nieprawidłowo ustawiony łańcuch rozrządu.

                      Jakie są objawy wypadania zapłonu?

                      Wypadanie zapłonu bywa bardzo niebezpieczne. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy możliwe objawy wypadania zapłonu:

                      • występowanie charakterystycznych szarpnięć silnika i terkotania - w zależności od cylindra problem może objawiać się przy niższych biegach lub tylko przy wyższych;
                        • nadmierne drgania nawet przy niskich obrotach silnikach - silnik działa niestabilnie;
                          • problemy ze stabilnym przyśpieszeniem – w trakcie przyspieszania silnik "dławi się";
                            • odcięcie doładowania lub ograniczona moc silnika;
                              • pojawienie się ostrzeżenia check engine (sprawdź silnik) - jeśli ostrzeżenie miga, to zwykle oznacza wypadanie zapłonu, jeśli natomiast pojawia się i nie znika, a ostrzeżeniu towarzyszą inne błędy systemowe (np. P300, P301, P302, P1312, P1334), to możliwe, że problem dotyczy poważniejszej awarii lub jednocześnie innej awarii i wypadania zapłonu. 

                                Wypadanie zapłonu na zimnym silniku

                                Nie wszystkie usterki związane z wypadaniem zapłonu mają identyczne objawy. Czasami możemy spotkać się z sytuacją, w której nasz samochód w trakcie jazdy zachowuje się bez zarzutu. Jedyny problem pojawia się na początku jazdy, czyli wtedy, gdy silnik nie jest jeszcze odpowiednio rozgrzany.

                                Wypadanie zapłonu na zimnym silniku to częsta odmiana usterki, spowodowana zwykle zużytą cewką zapłonu. Niestety, koszt wymiany oscyluje wokół 300 zł. Mimo to na bezpieczeństwie nie powinniśmy oszczędzać. 

                                Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

                                Zobacz także:

                                Autor: Adrian Adamczyk

                                Źródło zdjęcia głównego: Morsa Images/Getty Images

                                podziel się:

                                Pozostałe wiadomości