Motoryzacja

Wygłuszenie samochodu – sposoby na samodzielne wygłuszanie maski, silnika i wnętrza auta

Motoryzacja

Aktualizacja:
Luis Alvarez/Getty Images

Wygłuszanie samochodu to bardzo popularna tematyka wśród kierowców. Często zdarza się tak, że wraz z upływem lat lub po zakupie używanego samochodu nie jest się zadowolonym ze stopnia głośności panującej wewnątrz. Warto wówczas rozważyć samodzielne wygłuszenie auta, które nie musi być trudne.

Najpopularniejszym sposobem na wygłuszenie samochodu jest oklejenie poszczególnych jego części wygłuszającymi matami bitumicznymi. Można nimi wygłuszyć zarówno maskę i silnik samochodu, jak i drzwi, podłogę oraz bagażnik. Wewnętrzne szczeliny, które nie są narażone na wilgoć, można z powodzeniem samemu wypełnić specjalną pianką lub filcem, by ograniczyć szumy i piski.

Kiedy warto zdecydować się na wygłuszanie samochodu?

Bez względu na indywidualne gusta wiadomo, że najważniejsze w samochodzie jest jego sprawne funkcjonowanie. Transport z miejsca A do miejsca B nie powinien być jednak zbyt niekomfortowy. Jednym z częstszych zabiegów, pozwalających na zwiększenie stopnia wygody przy jeździe, jest wygłuszenie samochodu. Zdarza się, że kupując używane auto, dopiero po czasie okazuje się, że głośna praca silnika przy dłuższych podróżach potrafi przyprawić o bóle głowy. Czasem z kolei hałas we wnętrzu samochodu jest względnie umiarkowany, ale wciąż może niektórym kierowcom przeszkadzać. Dobrym przykładem stają się samochody z jednostkami wysokoprężnymi, czyli popularne silniki Diesla, które pracują głośniej (czasem dużo głośniej) w porównaniu do silników benzynowych. We wszystkich powyższych sytuacjach z rozwiązaniem przychodzi wygłuszanie samochodu. Wbrew pozorom nie musi ono być trudne, a wiele kroków można przeprowadzić samodzielnie, nie posiadając nawet zaawansowanej wiedzy z zakresu mechaniki pojazdowej.

Skuteczne wygłuszanie samochodu – wykorzystanie mat bitumicznych

Hałas z samochodu dobiega z kilku jego części. Podstawowym elementem jest silnik i powiązane z nim bezpośrednio inne układy. Za głośność odpowiedzialna jest także praca skrzyni biegów, szczelność drzwi oraz funkcjonowanie układu napędowego.

Jednym z popularnych sposobów na wygłuszanie samochodu jest użycie specjalnych mat bitumicznych. Tego rodzaju maty wygłuszające do auta są niedrogie, a jednocześnie mają dobre właściwości izolacji akustycznej. Wygłuszające maty bitumiczne mogą występować w wersji z aluminiową powierzchnią. Dzięki temu mogą być stosowane w miejscach, w których panują wysokie temperatury, czyli pod maską samochodu. Wyciszanie pracy silnika wymaga jednak precyzji, dlatego jest to rozwiązanie przeznaczone dla mechaników lub osób, które mogą oddać na kilka dni swój samochód do zaufanego warsztatu.

Nieco prostszym rozwiązaniem, które można przeprowadzić samemu, jest wygłuszenie podłogi samochodu i drzwi. W tym celu także wykorzystuje się maty bitumiczne. Oklejenie matami auta jest wyjątkowo proste. Przed zabiegiem należy jednak mechanicznie zdemontować zewnętrzne części danego elementu, np. drzwi, aby dostać się do części nadwozia. To właśnie na niej należy zainstalować maty. W przypadku wygłuszania drzwi bocznych ważne jest sprawdzenie wytrzymałości zawiasów, natomiast przy wygłuszaniu drzwi bagażnikowych – wytrzymałości obciążeniowej podnośnika gazowego lub pneumatycznego. Jedna mata bitumiczna waży zwykle ok. 0,5 kilograma, a do wygłuszenia jednych drzwi – w zależności od marki i poszczególnego modelu – należy czasem wykorzystać nawet do dziesięciu produktów, dodając przy tym do pięciu kilogramów masy.

Wygłuszanie samochodu za pomocą pianek i filców. Kiedy warto z nich skorzystać?

O ile przylepne masy wygłuszające doskonale ograniczają dźwięki o niskich częstotliwościach, a więc np. powstające podczas jazdy po dziurawej lub nierównej drodze, o tyle filce i pianki izolują zwłaszcza dźwięk o wysokiej częstotliwości. W praktyce materiały te świetnie nadają się do ograniczenia szumów i pisków. Nie mogą być jednak stosowane w każdej części pojazdu, lecz w miejscach, które są w mniejszy sposób narażone na zbieranie się wilgoci. W innym przypadku z czasem mogą powstawać problemy z pleśnią, a nawet z grzybami.

Pianki i filce umożliwiają również wytłumienie samochodu poprzez wypełnienie szczelin pomiędzy różnymi częściami wnętrza pojazdu. Ten prosty zabieg można zrealizować samodzielne stosunkowo niskim kosztem – metr kwadratowy filcu można kupić już za mniej więcej 10 zł. Wypełnienie szczelin przydaje się zwłaszcza w przypadku starszych samochodów, których "plastiki" z czasem nie są już tak sprasowane, jak po wyjeździe z salonu.

Jakie są wady wygłuszania samochodu?

Jak każde rozwiązanie, także wytłumienie pojazdu może mieć swoje mankamenty. Aby ich uniknąć, należy przede wszystkim wybierać wysoko jakościowe produkty. Przykładowo, bardziej ekonomiczne maty bitumiczne mogą się z czasem odkleić, powodować widoczne nierówności pod materiałem wypełniającym. Niektóre z nich latem, podczas upałów, mogą powodować nieprzyjemny zapach w aucie. W przypadku filców istnieje ryzyko nabierania wilgoci, lecz rozwiązaniem w tej sytuacji jest unikanie stosowania tego materiału do wypełniania miejsc narażonych na ten czynnik.

Zobacz wideo: Nie szarżuj i uważaj na kierowców samochodów. Oto kilka zasad bezpiecznej jazdy na motocyklu

Zobacz także:

Święto wszystkich dzieci już niedługo! Jak obchodzone jest w Polsce, a jak w innych krajach?

Projekt tarnobrzeskich nastolatków. "Nie tylko ruszamy się z domu, ale też uwalniamy własną kreatywność"

Siostra zakonna jest gwiazdą Tik Toka. "Możemy iść za znakami czasu"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości