Motoryzacja

Kiedy następuje utrata wartości auta?

Motoryzacja

Autor:
Adrian
Adamczyk
Samochód na drodze

Utrata wartości auta jest zależna od różnych czynników, a jednym z nich jest np. wiek pojazdu. Nawet nowe auta szybko tracą na wartości. Sprawdź, co ma na to wpływ i jak obliczyć spadek wartości samochodu po wypadku.

Każdy nowy samochód traci swoją wartość. Wbrew pozorom nie dzieje się to wcale wiele lat po tym, jak wyjedzie z salonu.

Utrata wartości auta następuje bardzo szybko

Nie ma nowych pojazdów, które z biegiem lat nie straciłyby na wartości. Wśród wielu osób panuje mylne przekonanie, że cena pojazdu zależy wyłącznie od jego marki, rodzaju silnika, czy elementów wyposażenia. W rzeczywistości tzw. rezydualna wartość auta, czyli jego wartość w dniu sprzedaży, zależy od różnych czynników.

Nowe auto potrafi stracić swoją wartość nawet o 35% już w pierwszym roku po opuszczeniu salonu, a utrata wartości auta pogłębia się z biegiem czasu. W kolejnych latach pojazd potrafi być wart nawet połowę ceny początkowej. To powód, przez który niejeden posiadacz nowego samochodu wstrzymuje się z jego sprzedażą przez pięć lat. Po tym czasie wartość pojazdu także będzie spadać, lecz już znacznie wolniej niż wcześniej.

Warto też dodać, że na wartości najbardziej tracą auta luksusowe. Wynika to z faktu, iż serwisowanie ich oraz ewentualna wymiana części jest znacznie droższa niż w przypadku aut niższej klasy.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Utrata wartości auta wynika z różnych powodów

Trudno wskazać jeden konkretny powód utraty wartości samochodu, gdyż tak naprawdę jest ich bardzo dużo. Do najważniejszych czynników wpływających na utratę wartości należy prestiż marki, ale i to, jak marka jest postrzegana na danym rynku. Oprócz tego ważny jest rodzaj nadwozia, wyposażenie czy rodzaj silnika. Warto przyjrzeć się każdemu z tych powodów z osobna.

Na polskim rynku największym uznaniem kierowców cieszą się auta niemieckie i japońskie. Utrata wartości tych aut jest niższa niż w przypadku aut francuskich czy koreańskich. Wynika to z opinii, że są to niezawodne auta, co dodatkowo podnosi ich prestiż. Oprócz marki ważne jest nadwozie auta. Tempo utraty wartości samochodu po 5 latach może być zależne też od tego, czy jest to np. SUV, czy auto typu cabrio. Na polskim rynku pojazdy cabrio i coupe są mniej poszukiwane.

Z biegiem czasu wyższą wartość osiągają auta wyposażone w silniki benzynowe o pojemności nieprzekraczającej dwóch litrów. Odnosi się to zarówno do starszych jak i nowszych aut. W przypadku tych drugich utrata wartości samochodu po roku wynosi ponad 30 proc. jego początkowej ceny.

Kto może otrzymać rekompensatę po utracie wartości samochodu po kolizji?

Utrata wartości samochodu po 3 latach często ma się nijak do utraty wartości auta, które miało wypadek. Rzecz jasna, powodem są uszkodzenia, nawet gdy są one niewielkie. Właścicielom tych aut przysługują roszczenia odszkodowawcze. Nie zmienia to jednak faktu, że utrata wartości samochodu po szkodzie wynosi nawet 20% jego wartości.

Właściciel auta może ubiegać się o odpowiednią rekompensatę, lecz pod warunkiem, że od momentu zakupu w salonie nie minęło 5 lat. Poszkodowany, którego auto spełnia te wymogi, z pewnością otrzyma rekompensatę, tym bardziej, że orzecznictwo sądowe jest w takim wypadku po jego stronie. Wspomniana rekompensata zwracana jest w formie pieniężnej, choć Towarzystwa Ubezpieczeniowe często oferują skandalicznie niskie stawki, mimo iż utrata wartości rynkowej samochodu po wypadku jest dla jego właściciela dużą stratą finansową.

Jak oszacować utratę wartości samochodu?

Wygodnym sposobem, aby ustalić wartość auta, które np. miało wypadek, jest zlecenie tego rzeczoznawcy. Metoda ta ma wiele zalet. Przede wszystkim uwzględnia nakład dodatkowych prac, np. blacharskich i lakierniczych. Współpraca z rzeczoznawcą jest także wygodna, gdyż zna on polskie realia oraz przepisy prawne, co dodatkowo podnosi jego skuteczność. Rzeczoznawcy można także zlecić oszacowanie utraty wartości samochodu po 1 roku. Osoba zainteresowana taką współpracą może samodzielnie dostarczyć specjaliście dane do wyceny.

Istnieją także programy komputerowe, które służą do oszacowania wartości auta, a oferują je także rzeczoznawcy działający w tej branży. Do programu wprowadza się dane, takie jak m.in.: wiek auta, cena części, a później oblicza on wartość ubytku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dana Neibert/Getty Images

Pozostałe wiadomości