Motoryzacja

Prawo jazdy od 16 lat, czyli na jakie kategorie mogą zdawać osoby niepełnoletnie?

Motoryzacja

Aktualizacja:
Fot. Hero Images/ Getty Images

Prawo jazdy od 16 lat wymaga pisemnej zgody rodzica bądź opiekuna prawnego, a do kursu kandydat może przystąpić najwcześniej na 3 miesiące przed szesnastymi urodzinami. Prawo jazdy dla-16 latka nie obejmie oczywiście „dorosłych” kategorii, takich jak A czy B, ale pozwoli już na przemieszczanie się na przykład lekkim motocyklem bądź quadem.

Polskie prawo zezwala osobom niepełnoletnim na podchodzenie do egzaminów na pierwsze uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B1 i A1. Warto wspomnieć, że już po ukończeniu 14. roku życia możemy podchodzić do egzaminu na dawną kartę motorowerową, czyli obecne prawo jazdy AM. Na 3 miesiące przed ukończeniem szesnastu lat kandydat na kierowcę może zapisać się na kurs przygotowujący do państwowych egzaminów.

  • Prawo jazdy - 16 lat i co dalej?
  • Prawo jazdy dla 16-latka - procedury i opłaty
  • Prawo jazdy od 16 lat na samochód - mit czy rzeczywistość?
  • Prawo jazdy od 16 lat - jakie przywileje daje przy zdawaniu na wyższe kategorie?

Prawo jazdy - 16 lat i co dalej?

Kierując się przepisami, które regulują możliwość zdawania egzaminów na prawo jazdy, możemy wydzielić następujące przełomowe lata, które uprawniają młodych ludzi do podchodzenia na poszczególne kategorie:

· 14 lat – możemy zdawać na kategorię AM

· 16 lat – możemy zdawać na kategorię A1 i B1

· 18 lat – możemy zdawać na kategorię A2 i B

Wydaje się, że 16. rok życia to granica pozwalająca na zasmakowanie prowadzenia pojazdów, dzięki którym możemy poczuć się pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego: wystarczy wspomnieć, że auta na kategorię B1 mogą osiągać prędkość rzędu 100 km/h, mogą również przewozić do 4 osób w swoim wnętrzu.

Zobacz też: Mandaty za prędkość – kiedy spodziewać się kary za przekroczenie prędkości?

Prawo jazdy dla 16-latka - procedury i opłaty

W przypadku, gdy 16-latek zamierza zdawać egzamin na kategorię A1, powinien przygotować się na następujące wydatki: 30 zł zdjęcie do dokumentu, ok. 1200 zł za sam kurs, 30 zł za egzamin teoretyczny i 180 zł za praktyczny, 100 zł za odbiór prawa jazdy. Oczywiście jeśli zaistnieje konieczność powtarzania egzaminów, za każde podejście zapłacimy ponownie po 30 i 180 zł, dodatkowo, jeśli będziemy musieli wykupić kolejne godziny nauki jazdy, za każdą z nich zapłacimy ok. 60 zł. Warto też pamiętać o tym, że niektóre szkoły jazdy kuszą nieco niższymi cenami, jednak w kosztach nie umieszczają badań lekarskich, które kosztują zwykle 200 zł.

Dla kategorii B1 powinniśmy przygotować się na: 30 zł opłaty za wyrobienie zdjęcia, ok. 1600 zł za kurs, 30 zł egzamin teoretyczny i 170 zł praktyczny, 100 zł za przygotowanie dokumentu uiścimy w Wydziale Komunikacji.

Procedura w przypadku prawa jazdy dla 16-latka rozpoczyna się od uzyskania pisemnej zgody rodziców oraz przejścia badań lekarskich, dopuszczających do prowadzenia pojazdów. Z uzyskanymi dokumentami należy się udać do Wydziału Komunikacji, by utworzyć profil Kandydata na Kierowcę – dopiero z uzyskanym numerem swojego profilu możemy zapisać się na wybrany kurs. Po ukończeniu kursu następuje egzamin wewnętrzny, którego zaliczenie warunkuje możliwość zapisania się na egzamin państwowy.

Zobacz też: W jakim wieku można wyrobić kartę motorowerową?

Prawo jazdy od 16 lat na samochód - mit czy rzeczywistość?

Choć początkowo wiele osób niezbyt dowierzało w możliwość prowadzenia przez 16-latków jakichkolwiek samochodów, to okazało się, że dla najmłodszych kierowców przygotowano specjalne prawo jazdy, a na rynku pojawiło się sporo dość egzotycznych w naszym kraju pojazdów, jakim są mikrosamochody. Trzeba zaznaczyć, że prawo jazdy B1 uprawnia do prowadzenia auta, które spełnia następujące wymagania: jest czterokołowcem lekkim, którego masa nie przekracza 400 kg (lub 550 kg w przypadku aut do transportu towarowego), a moc maksymalna silnika nie może przekraczać 21 KM. Zwykle pojazdy spełniające wymogi na kategorię B1 to Aixam Ligier, Chatenet oraz Microcar.

Zobacz też: Prawo jazdy kategorii A – co warto o nim wiedzieć? Ile kosztuje kurs?

Prawo jazdy od 16 lat - jakie przywileje daje przy zdawaniu na wyższe kategorie?

Osoba, która posiada już prawo jazdy kategorii B1, ma nieco ułatwioną procedurę podchodzenia do kategorii B (prawo traktuje to jako rozszerzenie uprawnień w danej kategorii). Sprowadza się to do tego, że nie musimy podchodzić do egzaminu teoretycznego, omijamy również tę część na szkoleniu w ośrodku szkolenia kierowców, gdzie uczymy się tylko praktyki jazdy „dorosłym” autem. Posiadanie prawa jazdy B1 jest więc nie tylko okazją do tego, by jako nastolatek móc przemieszczać się legalnie po drogach publicznych, ale także pozwoli nam na szybsze uzyskanie prawa jazdy pełnej kategorii B. Dodatkowo nic nie zastąpi nam niemal dwóch lat wcześniejszej praktyki za kółkiem.

Zobacz też: Prawo jazdy B E – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości