Kategoria AM prawa jazdy – dla kogo jest przeznaczone i do czego uprawnia?

Motoryzacja

Aktualizacja:
Fot. Hero Images/Getty Images

Prawo jazdy kat. AM to doskonałe rozwiązanie dla młodych osób, które pragną zasiąść za sterami motorowerów, a nawet lekkich czterokołowców. Testy na prawo jazdy AM są także najtańsze ze wszystkich kategorii. Dowiedz się wszystkiego o prawie jazdy AM: do czego uprawnia, czym można jeździć, od ilu lat i ile kosztuje kategoria AM?

Kategoria AM prawa jazdy została wyodrębniona w 2013 roku na skutek zmian w prawie i zniesienia karty motorowerowej. Prawo jazdy kat. AM dedykowane jest najmłodszym osobom, które mogą zostać uczestnikami ruchu drogowego. Same testy na prawo jazdy AM są stosunkowo proste i składają się z teorii oraz praktyki. Jeśli zastanawiamy się, czy warto zrobić prawo jazdy kat. AM albo udostępnić tę możliwość dziecku, to warto najpierw dowiedzieć się do czego uprawnia ten dokument, ile kosztuje prawo jazdy AM i na poruszanie się jakimi jednośladowcami i samochodami kategoria AM pozwala.

Prawo jazdy AM – do czego uprawnia?

Prawo jazdy kat. AM przeznaczone jest dla najmłodszych użytkowników ruchu drogowego . Kategoria AM prawa jazdy została wyodrębniona w polskim prawie w 2013 roku – wówczas zastąpiła kartę motorowerową. Chociaż na jazdę samochodami kategoria AM nie zezwala, to jednocześnie nie uprawnia wyłącznie do jazdy motorowerami. Sprawdźmy, czym więc możemy się poruszać, posiadając ten dokument.

Jeśli posiadamy kategorię AM, czym możemy jeździć?

· motorowerami i innymi pojazdami dwu- lub trzykołowymi , w których pojemność skokowa silnika spalinowego nie przekracza 50 cm³, a w przypadku silników elektrycznych – 4kW,

· lekkimi czterokołowcami o łącznej masie nie wyższej niż 350 kg, które konstrukcyjnie nie osiągają większej prędkości niż 45 km/h.

W praktyce więc na prowadzenie samochodu kategoria AM nie zezwala, ale umożliwia prowadzenie różnego rodzaju lekkich quadów. Mając prawo jazdy kat. AM, nie jesteśmy także ograniczeni do prowadzenia tylko motoroweru (jak w przypadku zniesionej już karty motorowerowej), lecz każdego jednośladowca, który spełnia powyższe kryteria. Jak widać na podstawie powyższych wskazań, kategoria AM prawa jazdy nie umożliwia prowadzenia pojazdu powyżej 45 km/h , jednak zrobienie testów na prawo jazdy AM gwarantuje doskonały początek szlifowania swoich umiejętności prowadzenia pojazdu, a także uczestniczenia w normalnym ruchu drogowym.

Prawo jazdy AM – od ilu lat? Dla kogo przeznaczona jest kategoria AM prawa jazdy?

Jeśli zastanawiamy się nad wyrobieniem omawianego dokumentu, to przede wszystkim musimy się upewnić od ilu lat można przystępować do zdawania egzaminu ? Egzamin na prawo jazdy kat. AM zdaje się w WORD, czyli w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Kategoria AM wiekowo przeznaczona jest dla wszystkich osób, które ukończyły 14 rok życia lub które przystępują do egzaminu na kategorię AM prawa jazdy w okresie maksymalnie 3 miesięcy przed ukończeniem 14 lat . Kwestia tego, od ilu lat można ją zrobić, przypomina więc zasady byłej karty motorowerowej, którą także można było wykonać od 14 roku życia. Prawo jazdy kategorii AM daje jednak większe uprawnienia, o czym świadczy możliwość prowadzenia lekkich czterokołowców.

Ile kosztuje prawo jazdy AM?

Aby odpowiedzieć, ile kosztuje prawo jazdy AM, trzeba najpierw wskazać, jakie koszty wchodzą w skład uzyskania tego typu prawa jazdy . Po pierwsze, jak w przypadku każdego dokumentu uprawniającego do poruszania się pojazdem, młody kierowca musi zrobić badania lekarskie . Ich koszt zwykle oscyluje wokół 50–150 złotych. Kolejnym czynnikiem wpływającym na to, ile kosztuje prawo jazdy AM, jest kurs w szkole jazdy . Chociaż testy na prawo jazdy AM nie są obowiązkowe, to jednak zdecydowanie lepszą zdawalność uzyskują te osoby, które pod okiem instruktora mogą fachowo przygotować się do zdawania egzaminu państwowego. Nawet jeśli dobrze i pewnie potrafimy prowadzić pojazd, na egzaminie możemy popełnić różne błędy techniczne, np. zapomnieć o regulacji przed jazdą lusterek motoroweru, które mogą skończyć się „oblaniem” egzaminu. Koszt kursów jest różny , a ceny wahają się od 500 złotych do nawet 1400 złotych w zależności od miasta i szkoły jazdy.

Kolejny koszt, wchodzący w skład tego, ile kosztuje kategoria AM, to opłata za państwowy egzamin w WORD. Kwota ta jest stała i wynosi 170 złotych. O ile teoretycznie nie musimy przystępować do testów na prawo jazdy AM w szkole jazdy, o tyle opłat za egzamin państwowy, jak i badania lekarskie, nie da się uniknąć. Ostatnim obowiązkowym kosztem prawa jazdy kat. AM będzie opłata za samo wydanie prawa jazdy (koszt ok. 100 złotych). Ile kosztuje prawo jazdy AM ostatecznie? Jeśli jesteśmy zainteresowani lekcjami w wybranej szkole jazdy, to łącznie będziemy musieli przeznaczyć od ok. 800 złotych do aż 1800 złotych. Szeroki rozrzut cenowy, zależny przede wszystkim od testów na prawo jazdy AM w szkole jazdy, jest więc spory i wynosi ok. 1000 złotych!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN