Motoryzacja

Odholowane auto. Co robić? Ile to kosztuje?

Motoryzacja

Aktualizacja:

Jak zareagować w sytuacji, gdy wracamy do samochodu i... okazuje się, że go tam nie ma, a podejrzewamy, że auto mogło zostać odholowane przez służby miejskie. Ile kosztuje odholowanie samochodu i jaki mandat grozi nam za parkowanie w niedozwolonym miejscu? Gościem Dzień Dobry TVN był Radosław Kobryś, Podinspektor z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Ukradli, czy odholowali? Jak to sprawdzić?

W sytuacji gdy nie znajdujemy samochodu w miejscu, w którym go zostawiliśmy, najlepiej, zdaniem Radosława Kobrysia, skontaktować się z policją lub strażą miejską. Możemy też uzyskać pomoc pod numer alarmowym 112 jednak podinspektor zaleca, by nie nadużywać tego numeru telefonu i zostawić go tym, którzy bardziej go potrzebują.

Zobacz też: Po jakim czasie przychodzi zdjęcie z fotoradaru? Czy można uniknąć płacenia mandatu? >>>

Wiedzę, o tym co stało się z samochodem będzie miała najbliższa jednostka policji, a nawet jeśli nie, to policjanci mają możliwość szybkiego ustalenia, czy auto zostało odholowane np. przez straż miejską.

Jakie kary grożą nam za parkowanie w miejscu niedozwolonym?

Jak mówił w Dzień Dobry TVN Radosław Kobryś, za zaparkowanie samochodu w miejscu niedozwolonym grozi nam grzywna. Dodatkowo naliczona zostanie nam opłata związana z administracyjnym usunięciem pojazdu i odholowaniem go na parking strzeżony.

Zobacz też: Przewinienia na drodze i kary pieniężne – taryfikator mandatów drogowych >>>

Kodeks Drogowy mówi, że opłaty nie mogą być wyższe niż.

Lp.

Rodzaj pojazdu

Stawka za usunięcie pojazdu (w złotych)

Stawka za każdą dobę przechowywania pojazdu (w złotych)

1.

Rower lub motorower

115

21

2.

Motocykl

227

28

3.

Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t

494

41

4.

Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t

616

53

5.

Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t na parking strzeżony

871

77

6.

Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t

1284

139

7.

Pojazd przewożący materiały niebezpieczne

1562

204

Jakie są skutki nieodebrania pojazdu

Zgodnie z art. 130a ust. 10 ustawy, nieodebranie pojazdu z parkingu w terminie 3 miesięcy od dnia jego usunięcia z drogi spowoduje, że Prezydent m.st. Warszawy wystąpi do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku pojazdu na rzecz powiatu. Koszty związane z usunięciem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu od wydania dyspozycji jego usunięcia do zakończenia postępowania zostaną ustalone i nałożone na właściciela, wszystkich współwłaścicieli i użytkowników w decyzji administracyjnej.

Zobacz też: Jazda na suwak – dlaczego warto znać tę metodę jazdy? >>>

Jeśli nie obierzemy samochodu, to miasto może wystąpić do sądu oto, żeby sąd pozwolił na przejęcie pojazdu na rzecz miasta i ... pojazd zostanie odholowany.

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości