Motoryzacja

Najszybsze samochody świata

Motoryzacja

Aktualizacja:
Fot. Robert Rowe / EyeEm/ Getty Images

Najszybsze samochody świata przyciągają niebotycznymi osiągami i futurystycznym wyglądem. Są w stanie osiągnąć pierwsze 100 km zanim zdążymy mrugnąć powieką. Najlepsze samochody świata to jednak nie tylko prędkość, ale także komfort jazdy. Oddajemy się marzeniom i sprawdzamy listę najlepszych samochodów świata.

Lamborghini Reventon, ale są wśród nich także klasyczne modele.

Jaki jest najlepszy samochód świata? Z pewnością trudno byłoby wskazać jeden model, podobnie jak trudno byłoby wybrać dla siebie konkretny samochód z przykładowej listy 10 najlepszych samochodów świata . Ciekawostką jest fakt, że na liście 100 najlepszych samochodów świata znajdziemy także jeden, wyjątkowo estetyczny, samochód polski…

Najszybsze samochody świata

Na polskich ulicach najbardziej luksusowe i najszybsze samochody świata nie są widokiem powszechnym, ale na Zachodzie ich produkcja cały czas się rozwija. Posiadanie najszybszego samochodu jest marzeniem niejednego kierowcy i mimo że w polskich warunkach wydaje się być ono dla większości osób niedoścignione, to warto choć przez chwilę zanurzyć się w marzeniach i pomyśleć, jakim ultraszybkim autem chcielibyśmy kierować.

Wyborowi może pomóc lista najszybszych samochodów świata. Przykładowo, lista 100 najlepszych samochodów świata zawiera wszystkie najszybsze auta osobowe, które jednocześnie nie są pojazdami wyścigowymi . Znajdziemy na niej zarówno kultowe modele historyczne, jak i auta nowoczesne. Do najszybszych samochodów świata zaliczamy między innymi znane modele takich producentów, jak np.:

· Lamborghini: Diablo, Miura P400SV, Countach, 400GT,

· Maserati: Gran Turismo S, Quattroporte S, Bora, Kyalami,

· Mercedes-Benz: 600E, Gulwing, CLK GTR, SLK 55 ALM,

· Nissan: Skyline, GT-R, 300 ZX Turbo,

· Toyota: MR2 Turbo, Supra Twin Turbo,

· Chevrolet: Corvette (wiele wersji),

· Dodge: Viper SRT, Caliber,

· Jaguar: XFR, XKR-S,

· Bentley: Fighter, Arnage, Continental Supersport,

· Aston Martin: One-77, DBS, DB9, V12 Vanquish,

· Porsche: Panarema Turbo, 911 GT2 RS, 918, Cayman Turbo S,

· Koenigsegg: Agera, One:1, CCR, CCX

… i oczywiście kilkadziesiąt innych modeli różnych producentów. Przeglądając listę najlepszych samochodów świata, zauważamy, że dominują na niej samochody producentów z następujących państw:

· Niemcy,

· Włochy,

· Francja,

· Japonia,

· Wielka Brytania,

· Szwecja,

· Stany Zjednoczone.

Ze stu aut zaprezentowanych na omawianej liście tylko 12 jest produkcji innej, niż powyższe. Wśród mniejszości znajdują się samochody hiszpańskie, słynące m.in. z charakternego i uwodzicielskiego designu, ale spotkamy także samochody holenderskie (Spyker) i Koreańskie (Daewoo, Oullim). Oprócz nich pojawiają się: szwajcarski Monteverdi Hai 450 SS, marokańskie Laraki Falgura, czeska Škoda Superb 3.6 FSI, a także polski Leopard 6 Litre Roadster .

Najszybsze samochody świata a sprawa polska

Obecność na tej prestiżowej liście polskiego modelu może naturalnie dziwić . Marka Leopard nie należy wszak do najbardziej popularnych. W praktyce samochody te produkowane były ręcznie jako modele limitowane przez Zbysława i Maksymiliana Szwaja. Przedsiębiorstwo zostało zarejestrowane w Mielcu w 2005 roku. Twórcy gwarantowali produkcję 20 modeli rocznie , co miało stanowić pewność, że każdy z nich będzie wykonany z największą pieczołowitością.

Leopard 6 Litre Roadster nawiązuje wyglądem do epoki dwudziestolecia międzywojennego, ale pod maską kryje nowoczesny silnik V8, czyniący go jednym z najlepszych samochodów świata. Niestety, działalność firmy państwa Szwajów została zawieszona w 2014 (ogłoszona upadłość), a produkcja została wstrzymana. Poszczególne wyprodukowane egzemplarze osiągają jednak coraz większą wartość kolekcjonerską i inwestycyjną.

10 najlepszych samochodów świata

Choć zapoznawanie się z listą 100 najlepszych samochodów świata jest niezwykle ciekawe, możemy znacznie łatwiej doprecyzować nasze marzenia samochodowe dzięki liście dziesięciu najlepszych i najszybszych aut. Wchodzące w skład rankingu samochody stanowią wyznacznik zarówno nowoczesnej myśli technologicznej, jak i kreatywności w zakresie projektowania wyglądu. Większość modeli charakteryzuje się hipnotyzującym , ekstrawaganckim i futurystycznym designem .

Oto lista 10 najlepszych samochodów świata (według kryteriów prędkości, funkcjonalności i wyglądu):

1. Bugatti Veyron

2. Lamborghini Reventon

3. Koenigsegg CCXR

4. McLaren F1

5. Ferrari Enzo

6. Pagani Zonda C12 F

7. Porsche Carrera GT

8. Maybach Landaulet

9. SSC Ultimate Aero

10. Aston Martin Vanquish

Przede wszystkim komfort

Najszybsze samochody świata cieszą się ogromnym uznaniem, jednak wbrew pozorom wcale nie ze względu na możliwe osiągi. Przyśpieszenie i maksymalna prędkość są oczywiście ważne, ale to, co sprawia, by klient przywiązał się do danej marki, to przede wszystkim komfort podróży . Liczy się bezpośredni komfort jazdy (dźwięk i płynna praca silnika), jak i przyjemność z przebywania w samochodzie. Jak podkreślają specjaliści z działów badawczych luksusowych marek samochodów, mając do wyboru wiele marek luksusowych samochodów, zamożny klient wybierze tego producenta, który gwarantuje najlepsze doznania z jazdy i wywołuje najlepsze skojarzenia. Z tego powodu wciąż wielu z nas marzy przecież o nieśmiertelnym Fordzie Mustangu, mimo że jego osiągi nawet w jednej dziesiątej nie mogą się równać możliwościom zaprezentowanych powyżej aut.

Zobacz film: Magda Gessler pilotem rajdowym

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości