Motoryzacja

W jakim wieku można wyrobić kartę motorowerową?

Motoryzacja

Aktualizacja:
Fot. CaiaimagePaul Bradbury / Getty Images

Karta motorowerowa po zmianach prawnych jest obecnie tzw. prawem jazdy kategorii AM, które można zdobyć po spełnieniu szeregu warunków. Wyrobienie takiej karty jest o wiele trudniejsze niż do tej pory.

Są cztery warunki, jakie musi spełnić osoba chcąca mieć kartę motorowerową. Mianowicie jest to ukończone 14 lat, zaliczony kurs nauki jazdy w szkole nauki jazdy, przejście badań lekarskich, pozytywne zdanie egzaminu w części teoretycznej i praktycznej.

Czym jest karta motorowerowa i do czego uprawnia?

Karta motorowerowa była do niedawna dokumentem uprawniającym do kierowania motorowerem. Motorower to pojazd wyposażony w silnik o pojemności do 50 centymetrów sześciennych, który konstrukcyjnie ma ograniczenie prędkości do 45 kilometrów na godzinę. W 2011 roku karta ta została zastąpiona na mocy Ustawy o kierujących pojazdami przez prawo jazdy kategorii AM. Obecnie więc funkcjonuje często określenie karta motorowerowa, ale odnosi się już w rzeczywistości do nowej postaci dokumentu – prawa jazdy kategorii AM.

Od ilu lat jest karta motorowerowa?

Bardzo często młodzi ludzie pytają: “ karta motorowerowa – od ilu lat można starać się o jej wyrobienie?”. Te pytania nie dziwią, młodzi chcą często bowiem jak najszybciej uzyskać stosowne uprawnienia i kierować swoim pierwszym pojazdem.

Karta motorowerowa od zawsze była wymagana od osób, które nie ukończyły 18. roku życia. Wiek determinował to, czy można się starać o jej wyrobienie, czy trzeba ją w ogóle mieć, chcąc kierować motorowerem.

Kartę motorowerową mogły uzyskać osoby, które ukończyły 13 lat. Często dzieci w szkołach podstawowych i gimnazjach wyrabiały takie dokumenty, aby móc bezpiecznie poruszać się motorowerami, którymi dojeżdżały na codzienne zajęcia. Obecnie młoda osoba, aby uzyskać dokument, jakim jest prawo jazdy kategorii AM (dawna: karta motorowerowa), musi mieć ukończone 14 lat.

Ile kosztuje karta motorowerowa?

Dawna karta motorowerowa nic nie kosztowała. Na bezterminowy okres wydawał ją dyrektor szkoły, w której przeprowadzano egzamin. Po zmianie przepisów podstawowa cena karty motorowerowej wynosi około 600 zł, w praktyce znacznie więcej – dużo zależy od kosztu godzin praktycznych. Ostateczna cena karty motorowerowej to suma różnych kosztów:

· badania – na poziomie około 100 zł,

· kursu – w zależności od liczby godzin od około 500 do nawet 1000 zł,

· egzaminu – około 170 zł,

· wydania dokumentu prawa jazdy AM – od 50-100 zł.

Gdzie dziecko może wyrobić kartę motorowerową?

Dawniej dziecko wyrabiało kartę motorowerową w szkole, gdzie był przeprowadzany egzamin teoretyczny i praktyczny ze znajomości zasad ruchu drogowego. Dla wielu młodych ludzi karta motorowerowa była bardzo ważna. Testy z tym związane były dla nich przełomowe, a motywacja do ich zdania czasami silniejsza niż w przypadku szkolnych sprawdzianów. Aby obecnie uzyskać kartę motorowerową, należy odbyć kurs w szkole jazdy, która jest uprawniona do przeprowadzania egzaminów. Testy na kartę motorowerową są obowiązkowe i składają się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna przyjmuje charakter egzaminu składającego się z pytań jednokrotnego wyboru opracowanych na podstawie specjalnej, wcześniej udostępnionej zdającym bazy. Część praktyczna egzaminu to rzeczywiste sprawdzenie umiejętności prowadzenia i obsługi pojazdu. Obecnie zdawalność obu egzaminów jest wysoka, chociaż na początku wielu kursantów miało problem ze zdaniem egzaminu teoretycznego.

Karta motorowerowa – wady i zalety

Zaletą posiadania dawnej karty motorowerowej, a obecnie prawa jazdy kategorii AM, jest to, że małoletni, który ma utrudniony dojazd komunikacją do szkoły, może odciążyć rodziców w kwestii dowożenia go na zajęcia szkolne i dojeżdżać samodzielnie na motorowerze. Doświadczenie zdobyte na drogach publicznych daje znakomite rezultaty podczas zdawania egzaminów na prawo jazdy kategorii B. Młody kierowca jest oswojony z ruchem ulicznym, ma lepsze umiejętności jazdy niż jego rówieśnicy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nauką jazdy. Kierowca motoroweru wie, jak w danych sytuacjach należy się zachować i ma wyższy poziom odpowiedzialności za siebie i innych kierujących.

Minusem takiego rozwiązania jest wysoki koszt wyrobienia dokumentu, który wynosi około 1000 zł. Wiele osób wyrabia prawo jazdy kategorii B tuż po osiągnięciu 18. roku życia, dlatego 4 lata używania pojazdu, którego zakup pociąga za sobą dodatkowe koszty, dla większości dzieci i ich rodziców jest bezsensowny. Negatywną stroną poruszania się motorowerem jest ryzyko uczestnictwa w wypadku – wielu kierowców na drodze jeździ nieostrożnie, a zderzenie z samochodem osobowym może mieć dla kierującego motorowerem tragiczne skutki.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości