Motoryzacja

Mandat za parkowanie – gdzie i kiedy można się od niego odwołać?

Motoryzacja

Aktualizacja:
Fot. kolderal/ Getty Images

W Polsce parkowanie samochodu w nieodpowiednim miejscu ma charakter czynu zabronionego. Najczęściej jest on karany mandatem za złe parkowanie (popularnie i skrótowo nazywanym „mandatem za parkowanie”).

Zobacz też: Dlaczego warto zapinać pasy? >>> 

Parkowanie w miejscu zakazanym jest w Polsce wykroczeniem, za które kierowca odpowiada karnie. Kiedy źle zaparkowany samochód zostanie odholowany, oprócz mandatu za parkowanie jego właściciel ponosi dodatkowo koszty odholowania oraz postoju auta na policyjnym parkingu.

Mandat za parkowanie – kto i kiedy go dostanie?

Kierowca może dostać mandat za parkowanie w różnych przypadkach. W polskim prawie wyróżniono 20 rodzajów wykroczeń, których może dopuścić się kierowca, źle parkując pojazd. Najbardziej typowe rodzaje mandatów za złe parkowanie to :

 • mandat za parkowanie na zakazie ,
 • mandat za parkowanie na chodniku ,
 • mandat za parkowanie na trawniku ,
 • mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych ,
 • mandat za parkowanie w strefie zamieszkania ,
 • mandat za parkowanie w strefie płatnego parkowania (tzw. mandat za parkowanie bez opłaty),
 • mandat za parkowanie na skrzyżowaniu ,
 • mandat za parkowanie w miejscu niedozwolonym ,
 • mandat za parkowanie na przejściu dla pieszych .

Kto może wystawić mandat za złe parkowanie?

Czy straż miejska może wystawić mandat za parkowanie? Tak, może to zrobić podobnie jak policja. Co więcej, obie służby są uprawnione zarówno do tego, aby zakładać blokady na koła źle zaparkowanych pojazdów, jak i zlecać ich odholowanie na parking policyjny. Mandat za parkowanie w miejscu niedozwolonym może generować wysokie koszty. Niezapłacony mandat za parkowanie często prowadzi do tego, że wobec kierowców wszczynana jest egzekucja komornicza. Warto więc poważnie traktować mandat za parkowanie od straży miejskiej czy policji.

Zobacz też: Dziecko na quadzie. Jakie warunki musi spełniać, aby jeździć na czterokołowcu? >>> 

Ile wynosi mandat za parkowanie?

Wysokość mandatu za parkowanie jest różna. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji faktycznej. Dla przykładu:

 • mandat od straży miejskiej za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych w dużym mieście (np. w Krakowie czy Warszawie ) może wynosić do 500 zł, kierowca otrzyma dodatkowo pięć punktów karnych oraz będzie musiał również zapłacić koszty odholowania jego pojazdu (na poziomie zwykle 500–700 zł) oraz koszty pobytu odholowanego pojazdu na parkingu policyjnym (34–39 zł za dobę),
 • mandat za parkowanie na trawie w przestrzeni miejskiej (nawet do 500 zł),
 • mandat za parkowanie na trasie rowerowej do 100 zł,
 • mandat za parkowanie na skrzyżowaniu do 300 zł,
 • mandat za parkowanie na przejściu dla pieszych od 100 do 300 zł.

Przedawnienie mandatu za parkowanie

Kierowca często może usłyszeć radę: „ Anuluj mandat za parkowanie ”. Nie jest to jednak takie proste. Okres przedawnienia mandatu za parkowanie wynosi 5 lat i dopiero po jego upłynięciu można mówić o „uniknięciu kary”.

Zobacz też: Apteczka samochodowa. Co powinna zawierać? Jak udzielić pierwszej pomocy? >>> 

Odwołanie od mandatu za parkowanie. Wzór pisma

Wzór odwołania od mandatu za parkowanie jest dostępny w Internecie. Nie wszystkie jednak przykłady są odpowiednie. Pisząc takie odwołanie, warto pamiętać o:

 • wskazaniu organu, do którego pisane jest odwołanie,
 • sprecyzowaniu czego dotyczy odwołanie,
 • numerze mandatu, numerze nakazu zapłaty,
 • opisie pojazdu, którego dotyczy odwołanie,
 • podaniu powodu, który zdaniem piszącego jest ważny i przesądza o tym, że nie powinien dostać danego mandatu (ewentualnie o przekazaniu załączników),
 • podpisie i dacie.

Jeśli pisane jest odwołanie od mandatu za parkowanie w strefie , wzór takiego dokumentu powinien uwzględniać jako adresata burmistrza/prezydenta danego miasta. Używając wzoru odwołania od mandatu za parkowanie z Internetu, należy zwrócić uwagę, czy jest on zgodny z obowiązującymi przepisami prawa, czy odpowiednio zmodyfikowaliśmy adresata pisma, datę i miejscowość jego sporządzenia.

Wielu kierowców zastanawia się, jak napisać odwołanie od mandatu za parkowanie , by było skuteczne. Musi być ono zgodne z wymogami formalnymi, ale najważniejsze jest zawarcie w nim dobrych argumentów. Takich, które przekonają organ rozpatrujący to odwołanie, że brak podstaw do ukarania danego kierowcy, czy ewentualne nie są one jednoznaczne, by, opierając się na nich, przypisać danej osobie odpowiedzialność karną.

Zobacz też: Ograniczenia prędkości w Polsce i za granicą – warto je poznać! >>> 

Jak zapłacić mandat za parkowanie przelewem?

Obecnie każdy, kto zastanawia się, gdzie zapłacić mandat za parkowanie , może to uczynić w zasadzie bez wychodzenia z domu za pomocą przelewu internetowego. Jednak mandat od straży miejskiej za parkowanie wciąż wiele osób opłaca poprzez wizytę w kasie straży miejskiej. Zgubiony mandat za parkowanie nie jest problemem. Wystarczy wizyta w urzędzie miejskim w stosownej jednostce, a pracownicy podadzą ukaranemu kierowcy dane potrzebne do przelewu, w tym wysokość wystawionego mandatu. Ważne jest jedynie, aby nie zapomnieć o obowiązku zapłaty mandatu. Znane są bowiem przypadki, gdy niezapłacanie mandatu za parkowanie skutkowało skierowaniem sprawy do egzekucji komorniczej.

Zobacz film: Prawo jazdy - lepiej późno niż później

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości