Motoryzacja

Samodzielne malowanie felg – ile to kosztuje?

Motoryzacja

Aktualizacja:
Fot. GettyImages / M_a_y_a

Malowanie felg aluminiowych lub stalowych można powierzyć specjaliście lub zrobić to samodzielnie. Jeżeli zdecydujemy się na drugą z wymienionych możliwości, należy wcześniej dowiedzieć się nieco na temat technik malowania.

  • Czy samodzielne malowanie felg jest skuteczne?
  • Jak pomalować felgi aluminiowe?
  • Na czym polega malowanie felg stalowych?
  • Jaka jest cena za pomalowanie felg?
  • Proszkowane malowanie felg

Zobacz też:

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu

Malowanie alufelg bądź felg stalowych można wykonać przy użyciu farb różnego rodzaju, np. farby w sprayu. To prosta metoda, która zapewnia dobry efekt końcowy.

Czy samodzielne malowanie felg jest skuteczne?

Każdy, kto ma odrobinę zdolności, może pomalować felgi bez niczyjej pomocy . Warto jednak rozróżnić malowanie od naprawy. O ile pokrycie warstwą farby powierzchni felgi nie jest skomplikowane, to jej naprawa nie jest już najłatwiejszym zadaniem.

Malowanie felg to czynność, dzięki której można odświeżyć wygląd auta. Samodzielne malowanie, o ile zostanie wykonane poprawnie, może znacznie podnieść walory estetyczne pojazdu . Eksploatacja samochodu zawsze pozostawia jakieś ślady, np. w postaci zadrapań, które można ukryć malowaniem felg. Jednak uszkodzenia potrafią być znacznie poważniejsze, a wówczas samo malowanie może być niewystarczające. W domowym zaciszu można zająć się wyłącznie powłoką lakierniczą, gdyż poważniejsze czynności, takie jak prostowanie felg, to zadania dla specjalistów.

Jak pomalować felgi aluminiowe?

Proces malowania takich felg jest czasochłonny, lecz efekty bywają naprawdę satysfakcjonujące. Renowację należy rozpocząć od zdjęcia kół. Jeżeli opony są włożone na felgi, trzeba je zdjąć. Będzie to nie tylko wygodniejsze, ale i sprawi, że podczas malowania felg aluminiowych nie pobrudzą się opony.

Pierwszy etap renowacji felg polega na dokładnym ich wyczyszczeniu. Warto zrobić to dokładnie i pozbyć się brudu zalegającego w zakamarkach felgi. Następnie należy je wyszlifować papierem ściernym – najlepiej użyć papieru o granulacji od 600 do 2000. Malowanie felg aluminiowych powinno się przeprowadzać na czystych, nieporysowanych felgach . Jeżeli po szlifowaniu wciąż będą rysy, wtedy warto uzupełnić ubytki szpachlą i całość przeszlifować jeszcze raz.

Gdy felgi zostaną już przygotowane, można pokryć je bezbarwnym lakierem – zaleca się nakładanie od 3 do 4 warstw. Do malowania alufelg można użyć także dowolnego koloru i wtedy również przeszlifować je po tym, jak wyschną.

Na czym polega malowanie felg stalowych?

Felgi stalowe odnawia się w podobny sposób co alufelgi. Na początku najlepiej zdjąć oponę. Dzięki temu łatwiej będzie oczyścić rant felgi.

Oczyszczanie można wykonać przy użyciu papieru ściernego, benzyny ekstrakcyjnej oraz drucianej szczotki. Szczotką i papierem ściernym o granulacji od 800 do 1200 należy zeskrobać starą farbę i ewentualne ślady korozji. Malowanie felg stalowych należy przeprowadzić wtedy, gdy felga będzie już w pełni czysta . Gdy to się stanie, można nałożyć na nią podkład do felg, np. farbę akrylową. Wystarczy położyć dwie warstwy farby i odczekać dobę, aby wyschła. Gdy podkład wyschnie, można pomalować felgę dowolną farbą. Jednak przed tym należy jeszcze przeszlifować ją papierem ściernym.

Czy proszkowe malowanie felg jest skuteczne?

Proszkowe malowanie felg polega na pokryciu felgi specjalną warstwą, która zabezpiecza je przed korozją (zawiera cynk). Farby proszkowe nie pozostawiają zacieków, są gładkie oraz przedłużają żywotność felgi. Obecnie na tę metodę malowania decyduje się coraz więcej osób, gdyż dostępna jest już szeroka paleta kolorów. Lakierowanie proszkowe zapewnia lepszy efekty niż lakierowanie na mokro. Ponadto powłoka powstała w wyniku takiego lakierowania sprawia, że koło wygląda estetyczniej.

Jaka jest cena za pomalowanie felg?

Na rynku można znaleźć wiele ofert zakładów, które zajmują się czyszczeniem oraz malowaniem felg. Podejmują się tego również wulkanizatorzy. Koszt usług zależy od tworzywa, z jakiego wykonana jest felga . Malowanie felg aluminiowych wycenia się obecnie na około 60 złotych za sztukę. Z kolei piaskowanie i malowanie kompletu felg wynosi od 250 do 350 złotych. Malowanie proszkowe wycenia się obecnie na około 50 złotych za felgę, choć ceny mogą z czasem ulec zmianie.

Czy proszkowe malowanie felg można wykonać samodzielnie?

Malowanie felg jest zajęciem stosunkowo łatwym, jeżeli chcemy pomalować je wyłącznie farbą. Wówczas należy jedynie przygotować felgę i położyć na nią lakier. W przypadku malowania proszkowego nie jest to już takie proste, gdyż trzeba znać się na obsłudze tej technologii malowania. Proszkowe malowanie felg warto zlecić specjalistom , którzy mają nie tylko wiedzę na ten temat, ale również i potrzebny sprzęt, np. specjalistyczny pistolet do malowania.

Czy warto malować felgi aluminiowe sprayem?

Piaskowanie i malowanie felg kosztuje średnio kilkaset złotych . Istnieją jednak tańsze metody malowania, np. przy użyciu sprayu. Farba w aerozolu jest wręcz stworzona dla osób, które chcą pomalować felgi w domowych warunkach. Wbrew pozorom taki lakier nie zmyje się po jednym sezonie, a koszt malowania będzie niższy niż malowanie proszkowego. Felgi aluminiowe, które zamierza się pomalować farbą w sprayu, trzeba wcześniej dokładnie oczyścić. Farba do malowania felg aluminiowych w aerozolu kosztuje od 15 do 50 złotych za puszkę o pojemności 400 ml, a na rynku lakierniczym można znaleźć oferty wielu producentów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości