Jaki jest koszt rejestracji samochodu z zagranicy?

Motoryzacja

Aktualizacja:
Fot. Manuel Breva Colmeiro / Getty Images

Na zakup auta z importu decyduje się coraz więcej osób, mimo że wiąże się to z wieloma różnymi formalnościami oraz opłatami. Sprawdź, jakie są koszty rejestracji auta z zagranicy i jakie procedury się z tym wiążą.

  • Od czego zależy koszt rejestracji samochodu z zagranicy?
  • Jakie są podstawowe koszty rejestracji auta z zagranicy?
  • Jakie są inne koszty rejestracji samochodu?
  • Co jeszcze warto wiedzieć o całkowitych kosztach rejestracji samochodu z zagranicy?

Zobacz też: Dokumenty potrzebne do rejestracji auta

Samochodowe rynki w krajach Unii Europejskiej przyciągają wielu kupców z Polski. Dostępne tam samochody mają często atrakcyjną cenę, jednak trzeba mieć świadomość, że rejestracja auta z zagranicy wymaga spełnienia wielu formalności oraz poniesienia różnych opłat.

Od czego zależy koszt rejestracji samochodu z zagranicy?

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy – bez względu na to, czy jest nowy, czy używany – zawsze wiąże się z pewnymi kosztami. Najczęściej zmienną w tych kosztach jest akcyza. Zależy ona od dwóch czynników, a mianowicie od wartości auta oraz pojemności jego silnika. Im mniejszy silnik, tym niższa akcyza, co w efekcie daje niższy koszt rejestracji samochodu z zagranicy . Jeżeli pojemność silnika jest mniejsza niż 2000 cm3, to wartość akcyzy wynosi 3,1% wartości samochodu, a jeżeli pojemność silnika przekracza wspomnianą pojemność, koszt akcyzy wynosi już 18,6%. Wielu handlarzy samochodów próbuje obejść tę zasadę. Powszechnie spotykaną praktyką jest zaniżanie wartości auta przy wpisywaniu jej do dokumentów. Może się jednak okazać, że koszt rejestracji takiego auta wcale nie będzie dzięki temu niższy – Urząd Celny może i tak naliczyć akcyzę w oparciu o własne kalkulacje.

Jak widać, z zagranicy najbardziej opłaca się sprowadzać i rejestrować mniejsze auta – i to właśnie one są chętniej kupowane przez handlarzy.

Jakie są podstawowe koszty rejestracji auta z zagranicy?

Otwarte granice Unii Europejskiej od wielu lat zachęcają handlarzy oraz osoby prywatne do kupowania aut właśnie stamtąd, a dużą popularnością cieszą się szczególnie samochody z Niemiec. Samochód można kupić samodzielnie lub zlecić to handlarzowi.

Każdy, kto zdecyduje się zrobić to samodzielnie, powinien być przygotowany na konieczność spełnienia różnych formalności, np. wizytę w jednym z tamtejszych urzędów komunikacyjnych. Na całkowity koszt rejestracji auta z zagranicy składa się kilka usług, które trzeba opłacić. Zanim auto zostanie przetransportowane do Polski, trzeba wykupić tymczasowe tablice rejestracyjne i ubezpieczenie – łączny koszt to około 100 euro. Tablice są ważne przez tydzień. W tym czasie można wrócić do kraju i zająć się kolejnymi formalnościami.

Jakie są inne koszty rejestracji samochodu?

Na właściciela świeżo sprowadzonego auta będą czekały kolejne formalności, tym razem już w kraju. Po pierwsze, zanim właściciel sprowadzonego samochodu będzie mógł zarejestrować pojazd, musi posiadać komplet dokumentów przetłumaczonych na języki polski. Tłumaczenie musi zostać wykonane przez tłumacza przysięgłego, a cena tej usługi wynosi od 150 do 200 zł.

Kolejne koszty rejestracji pojazdu z zagranicy to: stała opłata ekologiczna (ok. 500 zł), oraz wspomniana wcześniej akcyza.

Aby pojazd z zagranicy mógł zostać zarejestrowany, musi przejść przegląd techniczny. Koszt przeglądu wynosi około 100 złotych, choć niekiedy urzędy w Polsce uznają aktualny przegląd zagraniczny.

Po spełnieniu tych formalności, właściciela czeka już właściwa rejestracja, która odbywa się w Urzędzie Komunikacji i łącznie z poprzednimi opłatami jej koszt to około 360-390 zł. Tu warto dodać, że tyle samo wynosi koszt rejestracji motocykla z zagranicy . W Urzędzie Komunikacji należy wnieść opłatę za dwie tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny (tymczasowy i stały), kartę pojazdu oraz naklejki legalizacyjne i kontrolne. Koszt tablic to 80 zł, dowodu rejestracyjnego 55 zł, dowodu tymczasowego 14 zł, karty pojazdu 80 zł. Koszt naklejek to ok. 30 zł – każdy Urząd Komunikacji może mieć nieco inne ceny. Całkowity koszt rejestracji pojazdu z zagranicy to zazwyczaj kilkaset złotych.

Co jeszcze warto wiedzieć o całkowitych kosztach rejestracji samochodu z zagranicy?

Całkowity koszt rejestracji samochodu z zagranicy w porównaniu z zakupem samochodu nie jest duży. Jednak przed sprowadzeniem auta z Niemiec, Włoch czy Francji warto dokładnie przekalkulować koszty całego przedsięwzięcia. Osoby, które chcą obniżyć całkowity koszt rejestracji auta z zagranicy, powinny rozważyć możliwość sprowadzenia auta przy pomocy zaufanego handlarza.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN