Motoryzacja

Kiedy można wyprzedzać na podwójnej ciągłej? Są sytuacje, w których przepisy na to pozwalają

Motoryzacja

Moment RFNora Carol Photography/Getty Images

Wielu kierowców w różnych sytuacjach na drodze łamie niektóre przepisy ruchu drogowego. Czasami wymaga tego sytuacja. Choć podwójna linia ciągła na jezdni oznacza z reguły zakaz wyprzedzania, to nie zawsze on obowiązuje. Kiedy i kto może ją przejechać?

  Czy kierowca może przekroczyć linię podwójną ciągłą?

  Linia podwójna ciągła oznacza zakaz zjazdu na przeciwny pas, a więc w wielu przypadkach również wyprzedzenia pojazdu poprzedzającego. Okazuje się, że zasada ta obowiązuje kierowców wszystkich typów samochodów. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób kierujących motocyklami a także wtedy, gdy pas jest wyjątkowo szeroki.

  Zgodnie z przepisami ruchu drogowego linia podwójna ciągła, czyli znak drogowy poziomy P-4, "rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią". Oznacza to, że można dokonać manewru wyprzedzania, jeśli tylko zmieścimy się na tym samym pasie ruchu. Choć w teorii nie ogranicza się to jedynie do wyprzedzania motocyklem, to najczęściej tylko kierowcy jednośladów będą wstanie wykonać manewr wyprzedzania bez najeżdżania na linię.

  Prawidłowe wyprzedzanie

  Należy pamiętać, że wyprzedzający jest zobowiązany zachować bezpieczny odstęp od każdego wyprzedzanego pojazdu. Przepisy mówią: "w razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m".

  Natomiast przy wyprzedzaniu samochodu czy autobusu nie ma konkretnej wymaganej odległości, ważne, aby manewr wykonać bezpiecznie.

  Są też sytuacje, w których obowiązuje bezwzględny zakaz wyprzedzania, również gdy nie będzie się zmieniało pasa ruchu. Wyprzedzać nie można przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia czy na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi (od A-1 do A-4).

  Dziennik Ustaw/sejm.gov.pl

  Zobacz także:

  Zobacz wideo: Zabranie prawa jazdy za "szeryfowanie" i fizyczne ataki na innych kierowców? W Sejmie przedłożono petycję, mającą ukrócić chamstwo na drogach

  Autor: Diana Ryściuk

  Źródło: moto.wp.pl

  Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

  Pozostałe wiadomości